Co nowego

Przykład dla Europy? Gdyńska walka z COVID-19

Podczas jednej z sesji roboczych 18. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentowała wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, fot. Kamil Złoch

Podczas jednej z sesji roboczych 18. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentowała wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, fot. Kamil Złoch

Zespół naukowy analizujący życie po pandemii, telefon kontaktowy dla seniorów, pomoc psychologiczna dla medyków, wsparcie dla lokalnych firm – gdyńskie działania związane z pandemią koronawirusa stały się przykładem dla reszty Europy. Wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała reprezentuje Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas 18. Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

O lokalnych wspólnotach i ich wyzwaniach


Trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast (European Week of Regions and Cities). To już 18. edycja największego wydarzenia poświęconego polityce regionalnej w Brukseli – po raz pierwszy dająca możliwość uczestnictwa online, nie w belgijskiej stolicy, ale na internetowej platformie. To okazja do spotkań i wymiany poglądów przez przedstawicieli samorządów z całej Europy.

To różne sesje tematyczne rozbite na kilka dni, w tym między innymi dyskusje o formach międzyregionalnej współpracy, dziedzictwie kulturowym, turystyce czy innowacyjnych gałęziach biznesu.

Gdynia – skuteczna walka ze skutkami pandemii


Interesy regionu w międzynarodowym gronie w imieniu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot reprezentuje Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki we wtorek, 6 października aktywnie uczestniczyła w sesji „Metropolitan cities and European funds to tackle COVID-19 emergency” - to wymiana doświadczeń i obserwacji dotyczących tego, jak lokalne władze poradziły sobie ze społecznymi skutkami pandemii. Bazując na gdyńskich doświadczeniach z ostatnich miesięcy, wiceprezydent posłużyła się przykładami konkretnych działań adresowanych do różnych grup społecznych i zawodowych.

- Rozmiar pandemii i związane z tym problemy wymagały od nas natychmiastowych i skoordynowanych działań. Funkcjonowanie miasta, ale i całego obszaru metropolitalnego błyskawicznie przeszło na inne tory. Najpilniejszym zadaniem z dnia na dzień stało się zapewnienie naszym mieszkańcom jak najskuteczniejszej ochrony zarówno przed samym COVID-19, jak i szerzej pojmowanymi społecznymi skutkami lockdownu. Podjęliśmy konkretne działania, wiedząc że musimy postępować rozważnie i odpowiedzialnie, a przy tym także elastycznie, dostosowując się do dynamicznie zmieniających się potrzeb. Po kilku miesiącach możemy stwierdzić, że udało nam się naprawdę skutecznie zminimalizować skutki pandemii i lokalnie nie odczuliśmy kryzysu tak mocno jak miało to miejsce w innych regionach – mówiła reprezentująca Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Przypomnijmy, że w szczytowym momencie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce miasto w szybkim tempie podejmowało działania i wdrażało programy wsparcia. Większość z nich wynikała wprost z potrzeb samych mieszkańców, którzy w krótkim czasie znaleźli się w zupełnie nowej, skomplikowanej sytuacji. Oto część z podjętych w Gdyni działań „antycovidowych”:

  • utworzenie zespołu złożonego z 19 ekspertów, który zajmuje się adaptacją do życia podczas i po pandemii. Zespół działa w pierwszym w Polsce UrbanLabie i bazuje na interdyscyplinarnym oraz międzysektorowym doświadczeniu.
  • uruchomienie programów tematycznych dla mieszkańców – w tym szczególnie przeznaczonych dla seniorów jako grupy społecznej wymagającej szczególnego wsparcia zwłaszcza podczas tzw. lockdownu, ale także dla najmłodszych mieszkańców. Seniorzy wykonali ponad 7000 połączeń na specjalnie przygotowany telefon wsparcia.
  • wprowadzenie działań adresowanych do konkretnych grup zawodowych, np. program „Gdynia dla medyka”, czyli całodobowa infolinia dla służb medycznych, które potrzebowały bezpłatnej pomocy np. w kwestii wsparcia psychologicznego, zakwaterowania czy transportu. Wykonano ponad 1000 połączeń
  • uruchomienie pomocy finansowej dla osób prowadzących działalność gospodarczą, w tym zwolnienia z opłat i ulgi dla korzystających z miejskich lokali, odroczenia płatności podatków czy bezpłatne usługi doradcze przygotowujące biznes do zmian zachodzących na rynku. W efekcie do końca sierpnia tego roku liczba nowych firm w Gdyni jest dwukrotnie większa niż liczba likwidowanych w tym czasie działalności gospodarczych, a miasto omija fala rosnącego bezrobocia
  • wprowadzenie zmian w komunikacji publicznej związanych z bezpieczeństwem pasażerów i odstępami, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, jeszcze przed rządowymi wytycznymi


O Europejskim Tygodniu Regionów i Miast


W 2003 roku Europejski Komitet Regionów zachęcał brukselskie przedstawicielstwa lokalne i regionalne przy UE do równoczesnego otwarcia swoich drzwi zwiedzającym w ramach koncepcji wspólnych „dni otwartych". Inicjatywa przerodziła się w ważne coroczne wydarzenie z udziałem Komisji Europejskiej i innych zainteresowanych stron. W 2016 roku zmieniono nazwę na „Europejski Tydzień Regionów i Miast".

18. Europejski Tydzień Regionów i Miast trwa od 5 do 22 października. Łącznie to ponad 500 różnych sesji roboczych: paneli dyskusyjnych, debat i warsztatów. Wydarzenie współorganizuje Europejski Komitet Regionów (KR) i Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej (DG REGIO). Co roku program jest dostosowywany do konkretnego kontekstu programu prac UE.

ikona

Najnowsze