Co nowego

Rano tort, później port. Świętujemy urodziny Wendy!

Pomnik Tadeusza Wendy. Na dole zdjęcia widoczny tłum ludzi, zebrany podczas uroczystości odsłonięcia pomnika.

23 lipca o godz. 7.00, pod pomnikiem Tadeusza Wendy na molo Rybackim, będziemy wspólnie świętować urodziny inżyniera. // fot. Karol Stańczak (zdjęcie z uroczystości odsłonięcia pomnika)

21.07.2021 r.

Rok 2021 w Gdyni należy do inżyniera Tadeusza Wendy. Z tej okazji zaplanowano liczne wydarzenia, odsłonięto pomnik, zorganizowano wystawy plenerowe – wszystko po to,by uczcić pamięć budowniczego gdyńskiego portu. Ale 23 lipca to wyjątkowa data - tego dnia inżynier obchodził swoje urodziny. Spotkajmy się więc razem, by wspólnie świętować!


Rada Miasta Gdyni ogłosiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy. 29 maja na molo Rybackim, na ostrodze nr 1 przy ul. Arkadiusza Rybickiego, odsłonięto pomnik budowniczego gdyńskiego portu. I to właśnie w tym miejscu sympatycy Tadeusza Wendy, miłośnicy Gdyni oraz wszyscy, którzy chcą poznać bliżej historię portu, spotkają się w piątek, 23 lipca, by wspólnie uczcić urodziny inżyniera.

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na świętowanie, które rozpocznie się o godz. 7:00. To niezwykła okazja, by spędzić poranek w urokliwej nadmorskiej scenerii i delektować się kawałkiem pysznego, urodzinowego tortu. Zadbano także o dodatkowe atrakcje dla małych i dużych! Goście będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o życiu i dokonaniach Tadeusza Wendy w licznych quizach i zagadkach.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Jednak liczba kawałków ciasta jest ograniczona.
Biężące informacje będą przekazywane na stronie wydarzenia na Facebooku.


Grafika z napisem "23 lipca - urodziny tadeusza Wendy" // mat. prasowe

„Wdzięczni gdynianie”

Budowniczy Gdyni odszedł w 1948 roku. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

W związku z 158. rocznicą jego urodzin, w imieniu wszystkich wdzięcznych gdynian, przedstawiciele miasta oraz Muzeum Miasta Gdyni złożyli wieniec oraz zapalili symboliczne znicze na grobie Tadeusza Wendy.

Zdjęcie grobu Tadeusza Wendy na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Na grobie położony jest wieniec z napisem "Tadeuszowi Wendzie - wdzięczni gdynianie. Miasto Gdynia Muzeum Miasta Gdyni". // fot. Dawid Gajos, Muzeum Miasta Gdyni
fot. Dawid Gajos, Muzeum Miasta Gdyni