Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Co nowego

Razem z korzeniami. Przesadzamy drzewa z Chwarznieńskiej

W nowym miejscu - choć oddalonym o zaledwie kilkaset metrów od wcześniejszego - będzie teraz rosło 10 młodych, ale już dorosłych drzew ze skrzyżowania w centrum Witomina, fot. Kamil Złoch

W nowym miejscu - choć oddalonym o zaledwie kilkaset metrów od wcześniejszego - będzie teraz rosło 10 młodych, ale już dorosłych drzew ze skrzyżowania w centrum Witomina, fot. Kamil Złoch

Na czas realizacji dużej inwestycji z głównego skrzyżowania na Witominie znikną drzewa. Będą nadal rosły, ale na sąsiednim zieleńcu. Po zakończeniu prac zastąpią je zupełnie nowe nasadzenia, które będą dostosowane do nowego układu drogowego. W czwartek mieszkańcy mogli przyglądać się, jak specjalistyczny sprzęt przenosi razem z korzeniami młode lipy i dąb rosnące na rogu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej.


Umowa z wykonawcą podpisana w zeszłym tygodniu, już wkrótce ciężki sprzęt wkroczy do akcji, ale najpierw – pora zadbać o zieleń. Konkretniej: sprawić, aby drzewa, które rosną na przyszłym placu budowy, przy ulicy Chwarznieńskiej, trafiły w nowe, bezpieczne miejsca.

Ze skrzyżowania na zieleniec


Od czwartkowego poranka do przesadzania zabrała się ekipa ze specjalistycznym sprzętem. Niczym w znanym teledysku Dawida Podsiadły, młode lipy (i dąb) wpadły po kolei w objęcia dużych szczypiec, razem z korzeniami i ziemią powędrowały w górę, a następnie – po zaledwie kilkusetmetrowej drodze na pokładzie tej samej ciężarówki – osadziły się już w swoich nowych miejscach. Później tylko drobne poprawki, dosypanie ziemi i... gotowe. Nic, tylko dalej rosnąć.

Młode drzewa przeniosły się z trawnika przy ruchliwym skrzyżowaniu na trawnik przy jednym z bloków mieszkalnych, fot. Kamil Złoch
Młode drzewa przeniosły się z trawnika przy ruchliwym skrzyżowaniu na trawnik przy jednym z bloków mieszkalnych, fot. Kamil Złoch

W ten sposób zabezpieczono najmłodszą część drzewostanu rosnącego na rogu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej, a zatem w miejscu, które będzie tak naprawdę centrum przyszłej przebudowy układu drogowego na Witominie.

- Właśnie rozpoczęliśmy remont ulicy Chwarznieńskiej. W przypadku tej inwestycji mamy sporo dobrych wiadomości: po pierwsze, już na tym etapie zamiast wycinać - przesadzamy dziesięć najbardziej cennych i przyszłościowych drzew, które zostaną na nowo posadzone w pobliżu, na terenie zieleni przy ulicy Małokackiej i Konwaliowej. Po zakończeniu prac budowlanych zostanie również odtworzona zieleń przyuliczna, a przy nowej drodze posadzonych zostanie blisko 100 sztuk drzew i 1000 krzewów – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przesadzamy najsilniejsze drzewa


Najpierw przed nami jednak wiele miesięcy prac – zgodnie z umową, wykonawca ma zakończyć całą przebudowę wiosną 2024 roku. Do tego czasu drzewostan ze skrzyżowania zdąży już na dobre zapuścić korzenie w nowej lokalizacji.

Tak z bliska wygląda przesadzanie drzew, fot. Kamil Złoch
Tak z bliska wygląda przesadzanie drzew, fot. Kamil Złoch

Wszystko zależy jeszcze od tego, jak przyjmie się po przesadzeniu. Już na etapie planowania Wydział Ogrodnika Miasta skupił się na tym, aby cała operacja miała maksymalne szanse na powodzenie.

- Wytypowaliśmy dziesięć sztuk drzew, które są najlepszej jakości, na tyle młode i silne, żeby przeżyć szok, jakim jest przesadzanie. Jest na miejscu profesjonalna przesadzarka, którą drzewa razem z całą bryłą korzeniową są przesadzane w nowe miejsca, przy ulicy Konwaliowej. Mamy tutaj konkretnie dziewięć lip i jeden dąb. To drzewa, które są przyszłościowe, dają naprawdę duże rokowania na to, że przeżyją – mówi Tadeusz Schenk, Ogrodnik Miasta Gdyni.

W taki sposób, razem z ziemią i korzeniami, przesadza się drzewa z wykorzystaniem specjalnego sprzętu, fot. Kamil Złoch
W taki sposób, razem z ziemią i korzeniami, przesadza się drzewa z wykorzystaniem specjalnego sprzętu, fot. Kamil Złoch

W przypadku takiego zabiegu – przesadzania dorosłych drzew z użyciem specjalnego sprzętu – ważne jest, aby wybierać rozsądnie, czyli z realną szansą na ich zaadaptowanie się w nowym miejscu. Choć najbardziej wartościowe do przesadzeń mogą wydawać się z pozoru starsze, dorodne sztuki, o tyle w ich przypadku przesadzenie najczęściej traci swój ekologiczny i ekonomiczny sens. Duże koszta samego zabiegu idą wówczas w parze ze sporym ryzykiem uschnięcia drzewa, które po prostu nie dostosuje się do nowego otoczenia.

Optymalne rozwiązanie to właśnie „przeprowadzka” dorosłych, ale wciąż młodych drzew.

- Jest to ważne z tego względu, że są na tyle duże, iż dają efekt od razu. Bonusów przyrodniczych, które uzyskujemy z dużego drzewa w nowym miejscu jest na tyle dużo, że warto poświęcić na nie trochę więcej pieniędzy – dodaje Tadeusz Schenk.


Układ drogowy Witomina w nowej odsłonie


Przypomnijmy, że zabieg przesadzania jest związany z jedną z największych w ostatnim czasie drogowych inwestycji w Gdyni. Prace na Witominie będą kosztować łącznie niemal 54 miliony złotych, a zakres prac obejmuje nie tylko kompleksową przebudowę dużego odcinka ulicy Chwarznieńskiej, ale też modernizację pobliskich dróg (ul. Sosnowej, skrzyżowania z Rolniczą/Małokacką/Wielkokacką, ul. Hodowlanej, ul. Promiennej).

Najważniejszy element przebudowy to fragment ulicy Chwarznieńskiej na Witominie, fot. Tomasz Kamiński
Najważniejszy element przebudowy to fragment ulicy Chwarznieńskiej na Witominie (widoczny na zdjęciu), fot. Tomasz Kamiński

W ramach tego zadania powstaną też nowoczesne drogi rowerowe, które pozwolą rowerzystom bezpiecznie i w sposób ciągły przemieszczać się przez tę dzielnicę. Kluczowy ciąg komunikacyjny – ulica Chwarznieńska – nadal pozostanie przy tym drogą jednojezdniową, przybędzie natomiast zatok autobusowych, chodników, oświetlenia czy małej architektury dla pieszych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.03.2023 14:18
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.03.2023 16:06
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze