Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing Zmiany w organizacji ruchu w związku z Verva Street Racing
Co nowego

"Rodzinny Przewodnik po Gdyni" wyróżniony

Autorki

Autorki "Rodzinnego Przewodnika po Gdyni" - Danuta Ślipy i Beata Szadzuil

08.01.2019 r.

Zaczęło się od skromnego pomysłu wskazania kilku miejsc w Gdyni, które stanowią ciekawą formę spędzenia czasu dla całych rodzin. Idea szybko się rozrosła i tak powstał „Rodzinny Przewodnik po Gdyni”. Przewodnik, który właśnie został wyróżniony w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Autorką tekstu do przewodnika jest Danuta Ślipy - mieszkanka Gdyni, trójmiejska przewodniczka turystyczna i założycielka bloga Frajda Nad Morzem. Za oprawę graficzną odpowiada ilustratorka Weronika Hrynkiewicz. Pasjonat gdyńskiej historii, Arkadiusz Brzęczek, uzupełnił publikację ciekawostkami dotyczącymi miasta. Autorką pomysłu by publikacja powstała jest Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. Inspiracją do powstania przewodnika były same dzieci. Wskazywane przez nie miejsca były punktem wyjścia do stworzenia mapy rodzinnych atrakcji turystycznych, a co za tym idzie – całego przewodnika.

- Staraliśmy się spojrzeć na Gdynię oczami dzieci. A rodzice dzięki ciekawie napisanym opisom mogą stać się przewodnikami dla swoich pociech i sprawić, żeby wędrówka po mieście była ciekawsza dla całej rodziny. Ponadto forma graficzna zachęca do tworzenia własnych zeszytów z wycieczek po mieście. To także pomysł na zabawę dla całej rodziny – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny.

Publikacja zainteresowała nie tylko rodziny odwiedzające Gdynię turystycznie, lecz także samych mieszkańców. Zwrócił on również uwagę organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze „Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej”. W ramach jego 27. edycji jury postanowiło wyróżnić „Rodzinny Przewodnik po Gdyni” w kategorii „Turystyczna Rodzinka PTTK”.

- To bardzo ważny konkurs w świecie przewodników turystycznych – mówi Beata Szadziul W jury zasiadają najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie. Wiemy, że konkurencja była bardzo duża. Zwyciężyły ciekawe publikacje, ale fakt, że dostrzeżono nasz przewodnik dla dzieci i ich rodzin to dla nas ogromne wyróżnienie.

fot. Paweł Kukla

Nagrody i wyróżnienia mają to do siebie, że w szczególny sposób uskrzydlają i mobilizują autorów do działania. Z całą pewnością apetyt rośnie w miarę jedzenia, a w wypadku przewodnika – zwiedzania. Zapytana o kontynuację projektu „Rodzinnego Przewodnika po Gdyni” Beata Szadziul, odpowiada:

- W pierwszym wydaniu skupiliśmy się na najważniejszych punkach, które mogą być atrakcyjne dla dzieci, ale jest jeszcze wiele, mniej znanych ciekawostek w dzielnicach o których warto przypomnieć - ale zanim się za to weźmiemy - porozmawiamy o tym z dziećmi.

Rodzinny Przewodnik po Gdyni” został wydany w połowie czerwca ubiegłego roku. Podzielony został na siedem części, z których każda opisuje innego rodzaju atrakcje warte zobaczenia. Znajdziemy w nim zarówno najbardziej popularne atrakcje miasta, propozycje ciekawych spacerów, opisy gdyńskich muzeów, jak i miejsca, w których można z dziećmi odpocząć czy zjeść obiad. Każda z propozycji opatrzona jest praktycznymi informacjami takimi jak godziny otwarcia danej instytucji, dojazd komunikacją miejską, czy ceny biletów wstępu. Całość uzupełnia poręczna mapa wszystkich wymienionych w książce miejsc.

Bezpłatne egzemplarze przewodnika w dalszym ciągu dostępne są w czynnej cały rok Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24. Ponadto dostępny jest również w wersji cyfrowej do pobrania lub przeglądania na portalu Gdynia Rodzinna.

Rodzinny Przewodnik po Gdyni