Co nowego

Rowerowa majówka rekreacyjnie

Rowerowa majówka rekreacyjnie

Rowerowa majówka rekreacyjnie

Chcesz spędzić majówkę w ciszy i spokoju, ciesząc oczy pięknymi widokami? Są w naszym mieście miejsce, w których to znajdziesz.

Pętla Zachodniej Gdyni

Bardzo malownicza trasa o średnim stopniu trudności. Kto lubi góry, lasy, łąki i bliski kontakt z naturą, będzie zachwycony. Niewątpliwą atrakcją przejazdu jest Góra Donas o wysokości 205,7 m n.p.m. To najwyższe wzniesienie Trójmiasta. Na jej szczycie zbudowano wieżą  z tarasem widokowym, z którego roztacza się najlepsza panorama na Gdynię, Sopot i część Gdańska, a przy dobrej widoczności również na Półwysep Helski. Wstep na wieżę jest bezpłatny.
Na trasie mamy kilka trudniejszych podjazdów i momentami nawierzchnie wymagającą roweru górskiego lub trekkingowego. Pętla  polecana jest raczej dla osób o dobrej kondycji fizycznej.
Jeśli po drodze chcemy zaopatrzyć się w wodę lub prowiant należy to zrobić w Wielkim Kacku, na Chwarznie lub Wiczlinie, bo potem już nie będziemy mieli takiej szansy.



Długość: 15,2 km
Nawierzchnia: drogi leśne, kostka, płyty yomb, asfalt
Możliwość przejazdu z przyczepką: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: 1,5 godz.
Poziom trudności: średnia
Atrakcje na trasie: Góra Donas (206 m n.p.m.) z wieżą widokową, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku: ławki

Większa część zalesionego obszaru Gdyni należy do liczącego blisko 20 tys. ha Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ukształtowanie terenu zaskakuje mocnym zróżnicowaniem i czasami można mieć nieodparte wrażenie, że jest się w górach, gdzieś na południu Polski, a nie nad Bałtykiem. Są tu morenowe wzgórza, sandrowe równiny, polodowcowe rynny, doliny i jeziora. Park porastają buki, dęby, sosny, topole i wierzby oraz wiele chronionych roślin. Na parkowej ścieżce można spotkać dziki, sarny, jelenie, zające, wiewiórki, nietoperze i wiele gatunków ptactwa z bocianem czarnym i bielikiem zwyczajnym na czele.

Pętla Centralnej Gdyni

Trasa prowadzi częściowo lasem, a częściowo przez osiedla Chwarzno, Wiczlino i Demptowo. Można ją pokonać z przyczepką, jednak w północnej części pętli znajduje się dość długi podjazd, więc z dodatkowym obciążeniem poradzą sobie raczej osoby o dobrej kondycji fizycznej. Na trasie można skorzystać z kilku sklepów osiedlowych. Wrażenie robi przejazd pod prowadzoną na bardzo wysokich filarach Estakadą Kwiatkowskiego.

Długość: 12,8 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe, osiedlowe drogi asfaltowe
Przyczepka: tak
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 1,5 godziny
Poziom trudności: średnia
Atrakcje na trasie: widok na wysokie filary Estakady Kwiatkowskiego, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku: wiata wypoczynkoa, ławki



Pętla Grabówek

Ciekawa trasa północnej części miasta. Wiedzie ulicą Morską (droga rowerowa i ciągi pieszo-rowerowe) oraz przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Niewątpliwą atrakcją jest przejazd nad Estakadą Kwiatkowskiego, skąd roztacza się wspaniały widok na lasy, port oraz północne dzielnice Gdyni. Na trasie mijamy również Pomnik Strażników Przyrody.  Warto też się zatrzymać i wspiąć na Górę św. Mikołaja zwaną także Świetą Górą. Zrelaksować możemy się w Parku Kilońskim, który znajduje się na trasie w dzielnicy Leszczynki.

Długość: 12 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe, osiedlowe drogi asfaltowe
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 1,5 godz.
Poziom trudności: średnia/trudna
Atrakcje na trasie: widok na północne dzielnice Gdyni z kładki nad Estakadą Kwiatkowskiego, Pomnik Strażników Przyrody, Park Kiloński, Góra św. Mikołaja/Święta Góra
Miejska odpoczynku: dwie wiaty wypoczynkowe (okolice kładki nad Estakadą Kwiatkowskiego, w pobliżu ulicy Wolności), ławki



W Gdyni Chyloni tuż przy ul. Morskiej znajduje się zalesione wzgórze otoczone nimbem tajemniczości. Nazywane jest Górą św. Mikołaja lub po prostu Świętą Górą. Od wieków uważane było za miejsce mocy. Otaczano je kultem już w czasach pogańskich, a legenda głosi, że organizowano tu sabaty czarownic. W czasach chrześcijańskich góra zasłynęła z objawień św. Mikołaja, a do ustawionej przy jej szczycie kapliczki przybywali pątnicy. Na górze znajdowała się studzienka z wodą posiadającą moc leczenia wszystkich chorób, a szczególnie ślepoty. Źródła już nie ma, ale do dziś okoliczni mieszkańcy przychodzą po wodę do położonych u stóp góry torfowisk. Pod koniec XIX wieku kapliczka została zniszczona, a figurę przeniesiono do ukończonego w 1887 roku kościoła p.w. św. Mikołaja. Święta Góra to również doskonałe miejsce widokowe, a z inicjatywy mieszkańców Chyloni postawiono tam kamienną kapliczkę i ławki.

Pętla Południowej Gdyni

Trasa leśna, która wiedzie trzema znakowanymi szlakami rowerowymi (żółtym, niebieskim oraz czarnym). W sporej części prowadzi wzdłuż mokradeł Jeziora Kackiego. To teren nie tylko bardzo malowniczy, ale obfitujący w rzadkie gatunki fauny i flory. Mieszka tam aż 45 gatunków ptaków! Z kolei po drugiej stronie drogi mamy Bursztynowe Kule, czyli dawne wyrobisko bursztynu (kula - z jęz. kaszubskiego to jama, dziura w ziemi). Dziś widzimy je raczej jako niewielkie wzgórki (notabene w kształcie kul) niż jamy. Na trasie mamy też zabudowania leśnictwa Gołębiewo z miejscem na ognisko, wiatami wypoczynkowymi i stadniną koni. W tym miejscu nasza droga spotyka się z asfaltową leśną drogą rowerową „Pętla Reja”.
Pętla Południowej Gdyni wiedzie w całości przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, dwa razy przecinając ulicę Sopocką. Należy zachować ostrożność przy jej przekraczaniu ze względu na odbywający się tędy ruch samochodowy.
Trasa o średnim stopniu trudności, miejscami trudna. Ma kilka stromych podjazdów. Najlepiej pokonać ją na rowerze górskim lub trekkingowym.



Długość: 6,9 km
Nawierzchnia: drogi leśne
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 45 minut
Poziom trudności: średnia, miejscami trudna
Atrakcje na trasie: Jezioro Kackie, Bursztynowe Kule, Gołębiewo, Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku: wiata wypoczynkowa w Gołębiewie

Pętla wokół Długiej Góry

Godna uwagi trasa znajdująca się na wysuniętej na północ części Gdyni. Prowadzi wokół Długiej Góry (130 m.n.p.m.), na którą można dostać się ścieżkami leśnymi. Niewątpliwą atrakcją jest punkt widokowy, znajdujący się nad najbardziej wysuniętym na zachód punktem trasy. Można stąd zobaczyć całą północną część Gdyni oraz bazę Szybkiej Kolei Miejskiej. Trasa o dość długich, choć niezbyt stromych podjazdach, zalecany rower trekkingowy lub górski.



Długość: 5,8 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 45 min.
Poziom trudności: średnia
Atrakcje na trasie: Długa Góra, punkt widokowy na północne dzielnice Gdyni, lasy Trójmiejskiego Parki Krajobrazowego, plac zabaw dla dzieci
Miejsca odpoczynku: ławki

Pętla Karwiny

To krótka, w całości leśna pętla prowadząca po terenie dzielnicy Gdynia – Karwiny. Szczególnie atrakcyjny jest przejazd wzdłuż rzeki Kaczej, gdzie można zrobic postój i rozkoszować się spokojem i dźwiękami płynącej wody. W rejonie Krykulca leśnego znajduje się wiata  wypoczynkowa ze stołem i ławkami, gdzie również można zrobić sobie przerwę w drodze.
Trasa pokrywa się na pewnym odcinku z głównym Szlakiem Trójmiejskiego Parku, którym można kontynuować wycieczkę do Gdańska lub Wejherowa. Szlak ten jest oznaczony kolorem niebieskim. Na trasie jest kilka stromych podjazdów, więc pokonanie jej z  przyczepką wymaga dobrej kondycji fizycznej. Do trasy można dotrzeć od strony dzielnicy Karwiny jadąc drogą prowadzącą wzdłuż Obwodnicy Trójmiasta. Zalecany jest rower trekkingowy lub górski.



Długość: 4,4 km
Nawierzchnia: drogi leśne, na krótkim odcinku bruk (wzdłuż torów kolejowych)
Możliwość przejazdu z przyczepką: wymaga dobrej kondycji fizycznej
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 30 min.
Poziom trudności: średnia
Atrakcje na trasie: rzeka Kacza, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Miejsca odpoczynku: wiata wypoczynkowa Krykulec

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze