Co nowego

Rowerowa majówka wyczynowo

Rowerowa majówka wyczynowo

Rowerowa majówka wyczynowo

Chcesz spędzić majówkę w ciszy i spokoju, ciesząc oczy pięknymi widokami, a na dodatek porządnie się zmęczyć na dwóch kółkach? Są w naszym mieście miejsce, w których to znajdziesz.

Trasa Nadmorska

Największym atutem trasy jest jej nadmorski przebieg. Prowadzi ona od Skweru Kościuszki do samej granicy z Sopotem. Poza śródmiejskim odcinkiem jest dość trudna ze względu na spore przewyższenia na Kępie Redłowskiej, jednak zdecydowanie godna uwagi. Przede wszystkim przebiega w pobliżu najważniejszych atrakcji turystycznych Gdyni. Rozpoczyna się na chyba najbardziej znanej w Polsce osi ląd-morze (ul. 10 Lutego, Skwer Kościuszki, Molo Południowe), gdzie cumują pływające muzea żaglowiec Dar Pomorza i niszczyciel „Błyskawica” oraz przybijają statki kursujące na Półwysep Helski. Na końcu Molo Południowego znajduje się też Akwarium Gdyńskie.



Dalej trasa biegnie Bulwarem Nadmorskim, promenadą pełniącą jednocześnie funkcję falochronu. Tuż przy wjeździe na bulwar mamy także dwa warte odwiedzenia muzea: Muzeum Miasta Gdyni z ciekawą wystawą „Gdynia miasto otwarte” i jedyne w Polsce Muzeum Marynarki Wojennej, z ekspozycją plenerową, gdzie możemy obejrzeć oryginalne śmigłowce czy elementy baterii nadbrzeżnych.Wartym zaznaczenia jest możliwość przypięcia roweru do stojaków U-kształtnych w rejonie miejskiej plaży. Dzięki temu można bezpiecznie zostawić rower i skorzystać z licznych atrakcji w tym rejonie.Na bulwarze mamy do wybory dwie opcje: możemy z niego zjechać przy skwerze Arki Gdynia (tak prowadzi nasza pętla) lub dojechać do końca promenady – wtedy jednak będziemy musieli wnieść rower dość wysoko po schodach. W pierwszej opcji przejedziemy ul. Ejsmonda z dwoma łatwo dostępnymi punktami widokowymi. Obie trasy spotykają się na Polance Redłowskiej skąd zmierzamy już skrajem rezerwatu Kępa Redłowska, gdzie mamy do pokonania kilka dość ostrych podjazdów. Odpocząć możemy na Pastwisku Huzarska, gdzie  znajduje się miejsce piknikowe. Można tam rozpalić ognisko lub skorzystać z betonowego grilla. Jest tam też kilka urządzeń do ćwiczeń. A odpocząć warto, bo niebawem wjedziemy na teren rezerwatu Kępa Redłowska, gdzie czekają nas kolejne przewyższenia. Potem w nagrodę mamy łatwiejszy odcinek wzdłuż Rzeki Kaczej i Promenadą Królowej Marysieńki z widokiem na morze. Choć to ostatnie warto podziwiać też z orłowskiego mola, które również będziemy mijać na trasie. Ostatni odcinek to Park Kolibki, który doprowadzi nas aż do granicy z Sopotem i Alei Zwycięstwa, jednej z głównych arterii Trójmiasta.
Zalecany jest rower górski lub trekkingowy.



Długość: 8,2 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 1 godzina
Poziom trudności: trudna
Atrakcje na trasie: Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Marynarki Wojennej, Bulwar Nadmorski, Rezerwat Kępa Redłowska, molo w Orłowie, Domek Żeromskiego, Park Kolibki
Miejska odpoczynku: duża liczba ławek, gastronomia w rejonie Bulwaru Nadmorskiego i mola w Orłowie
Miejsca naprawy rowerów: Plaża miejska/ulica Zawiszy Czarnego, Początek Promenady Królowej Marysieńki (północna część)

Pętla Mały Kack

Dość trudna trasa z długim podjazdem wzdłuż Potoku Źródło Marii. Za to bardzo urokliwa, bo prawie na całej długości prowadząca wzdłuż potoków i strumieni. Oczywistą atrakcją są tu oczywiście lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa przebiega wokół Leśniczówki Witomino.  Idealnym miejscem do wypoczynku jest natomaist polana przy suchym zbiorniku retencyjnym Krykulec.



Długość: 5,5 km
Nawierzchnia: drogi leśne, płyty yomb, osiedlowe drogi asfaltowe
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 45 minut
Poziom trudności: trudna
Atrakcje na trasie: Rezerwat Kacze Łęgi, Potok Żródło Marii i Kacza, polana Krykulec, Trójmiejski Park Krajobrazowy
Miejsca odpoczynku: ławki

Pętla Źródło Marii

Krótka, ale dość trudna trasa. Zalecany rower górski lub trekkingowy. Wysiłek rekompensują jednak piękne widoki. Możemy podziwiać  tu Zarosłe Łąki, czyli malownicze mokradła, będące polodowcową pamiatką tego rejonu oraz napić się wody przy kapliczce Najświętszej Marii Panny, gdzie ma swój początek potok Źródło Marii. Trasa prawie w całości przebiega przez las. Polecana dla doświadczonych rowerzystów.



Długość: 3,6 km
Nawierzchnia: drogi leśne, bruk (w pobliżu linii kolejowej – wschodnia część trasy)
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 30 minut
Poziom trudności: trudna
Atrakcje na trasie: Źródło Marii, Zarosłe Łąki
Miejsca odpoczynku: Źródło Marii
 
Przy źródle potoku w Wielkim Kacku w 1921 roku robotnicy kolejowi ustawili kapliczkę Najświętszej Marii Panny, która według legendy miała uchronić ich przed śmiercią – podczas przerwy obiadowej od składu wwożącego wyrwaną darń na skarpę oderwał się wagonik, ludzie zauważyli go w ostatniej chwili, zdążyli uskoczyć i nikt nie zginął, co poczytali za cud.  Kapliczka była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. Dziś widzimy tam figurę z 2006 roku stylizowaną na pierwszy posąg.

Pętla Pustki Cisowskie

Trudna, ale malownicza trasa przebiegajaca w pobliżu dzielnicy Pustki Cisowskie. Największą atrakcją niewątpliwie jest Rezerwat Cisowa. Jeśli zboczymy z trasy w jej południowej części, dojedziemy do Ogrodu Botanicznego Marszewo prowadzonego przez leśników. W trakcie wycieczki towarzyszyć nam będzie szum Strugi Cisowskiej, a potem Potoku Marszewskiego, wzdłuż których przebiga praktycznie prawie cała trasa.
Zalecany się rower górski lub trekkingowy. Zwłaszcza „zakręcony” odcinek posiada długie i strome podjazdy.



Długość: 7,8 km
Nawierzchnia: drogi leśne, częściowo drogi asfaltowe (przez osiedle Pustki Cisowskie)
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: ok. 1 godz.
Poziom trudności: trudna
Atrakcje na trasie: Rezerwat Cisowa Góra, Struga Cisowska, Potok Marszewski, leśny Ogród Botaniczny Marszewo
Miejsca odpoczynku: brak

Rezerwat Cisowa to leśny rezerwat położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w dolinie potoku Cisówka. Chroni on naturalną rzeźbę terenu oraz dobrze zachowane formacje roślinne: żyzną buczynę pomorską, przystrumykowy łęg jesionowo-olszowy z roślinnością źródliskową. Na terenie rezerwatu spotkać można ponad dwieście gatunków roślin naczyniowych, a kilkanaście z nich jest pod ochroną. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza niezwykle rzadkie paprotki zwyczajne, przylaszczki pospolite, gnieźniki leśne czy konwalie majowe.
 
Na trasie znajduje się również Ogród Botaniczny Marszewo. Najmłodszy w Polsce ogród botaniczny, założony i prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk. Można tutaj obejrzeć kilkaset gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych.

Pętla Kolibki

Dość trudna trasa znajdująca się w południowej części miasta. Zróżnicowana nawierzchnia oraz spore nachylenia powodują, że trasa nadaje się przede wszystkim dla doświadczonych rowerzystów. Te utrudnienia rekompensuje przepiękna panorama z ogólnodostepnej wieży widokowej w Kolibkach. Możemy również skorzystać ze znajdującej się nieopodal strzelnicy golfowej, natomiast  Adventure Park Kolibki ugości fanów sportów ekstremalnych. Po drodze mijamy też Pomnik Obrońców Gdyni 1939 popularnie zwany przez mieszkańców Trójmiasta „orłem”.



Długość: 7,4 km
Nawierzchnia: drogi leśne, drogi rowerowe, osiedlowe drogi asfaltowe
Przyczepka: nie
Trasa dla najmłodszych: nie
Czas przejazdu: 1 godz.
Poziom trudności: trudna
Atrakcje na trasie: wieża widokowa w Kolibkach, strzelnica golfowa, Kolibki Adventure Park
Miejsca odpoczynku: brak

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 02.05.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Arleta _Bolda-Górna (a.bolda-gorna@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.05.2018 10:59
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze