Co nowego

Różowe wstążeczki opanowały „Rivierę”

„Spraw(dź) się na jesień” w Centrum Riviera // fot. Michał Puszczewicz

„Spraw(dź) się na jesień” w Centrum Riviera // fot. Michał Puszczewicz

Bezpłatna mammografia, badania profilaktyczne oraz konsultacje ze specjalistami i warsztaty. To wszystko czekało dziś na gdynianki w ramach akcji „Spraw(dź) się na jesień”, którą zorganizowano w Centrum Riviera. Program profilaktyki raka piersi w całości finansuje gdyński samorząd.


Rak piersi to cichy zabójca, który atakuje coraz młodsze kobiety. Gdynia wypowiada mu wojnę. Akcja „Spraw(dź) się na jesień” jest częścią dużej kampanii w ramach „Programu profilaktyki raka piersi u mieszkanek Gminy Miasta Gdyni na lata 2019-2021”, który realizuje Gdyńskie Centrum Zdrowia.



– Naszą codzienność zdominowała pandemia koronawirusa, ale jak podkreślają eksperci, schorzenia, które występowały dotychczas, nadal dotykają wiele osób. Stąd obok troski o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców w dobie pandemii gdyński samorząd podejmuje także szerokie działania w obszarze profilaktyki innych chorób. Przykładem tego jest m.in. dzisiejsza akcja w Centrum Riviera poświęcona profilaktyce raka piersi – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji profilaktycznej. Mogły wziąć w niej udział wszystkie gdynianki. I to niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy zasobów finansowych.

Na zdj. (od lewej): Anna Melki, dyrektor GCZ i Beata Gronowska, z-ca dyrektora GCZ, fot. Michał Puszczewicz
Na zdj. (od lewej): Anna Melki, dyrektor GCZ i Beata Gronowska, zastępca dyrektora GCZ, fot. Michał Puszczewicz

– Tegoroczna edycja, podobnie jak dwie poprzednie, przyciągnęła wiele gdynianek, które wiedzą, jak ważna w tym wypadku jest profilaktyka. W ubiegłym roku około 40 procent pań, które skorzystały z badań, skierowano na dalszą diagnostykę. To wyraźny sygnał, jak potrzebne są tego typu działania organizowane w mieście – podkreśla Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W ramach sobotniej akcji w Centrum Riviera można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w zakresie chorób piersi, tj. badania palpacyjne piersi, a także USG piersi (dla pań ze wskazaniem do wykonania go po konsultacji lekarskiej). Gdynianki miały też okazję skonsultować się z zespołem onkologów ze Szpitali Pomorskich i Breast Cancer Unit: dr Iwoną Danielewicz, lekarzami – Michałem Lipcem Pauliną Małecką oraz radiologiem Joanną Niewaldą. Ponadto podczas wydarzenia odbyły się konsultacje dietetyczne i lekcje samobadania piersi na fantomach. Wszyscy zainteresowani mogli również sprawdzić poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Nie zabrakło również miejsca dla mam, w którym mogły one nakarmić swoje maluszki. Towarzyszący partnerkom panowie chętnie sprawdzali sobie poziom cholesterolu. Wszystkim uczestniczkom rozdano również zawieszki pod prysznic pokazujące, w jaki sposób wykonać samobadanie piersi.

Jak prawidłowo samemu badać piersi? Fot. Michał Puszczewicz

W dzisiejszej akcji wzięło udział ponad 300 osób, a 80 pań skorzystało także z konsultacji lekarskich. W przypadku wątpliwości mieszkanki Gdyni od razu były kierowane na USG, które wykonywano na miejscu.

Poza tym gdynianki w wieku 50-69 lat mogły wykonać badanie mammograficzne w mammobusie, który stanął przy hali Gdynia Arena (parking od strony Centrum Riviera).

Akcję zorganizowało Gdyńskie Centrum Zdrowia. W całości sfinansował ją gdyński samorząd.

– Gdynia ma bardzo fajny program profilaktyki raka piersi. Jego celem jest przede wszystkim wyjście z propozycją badań i konsultacji do kobiet, szczególnie tych, które w natłoku codziennych obowiązków często zapominają o sobie, o potrzebie regularnych badań i kontroli. A to bardzo ważne. Obserwuję ogromną zmianę, jeśli chodzi o stopień zaawansowania choroby nowotworowej u pacjentek zgłaszających się na badania. W dzisiejszych czasach rzadkością jest pacjentka, która zgłasza się z zaawansowaną chorobą. Kiedyś kobiety przychodziły do lekarza, kiedy guz był duży i widoczny, teraz trafiają do mnie pacjentki z małymi guzkami wykrytymi podczas badań profilaktycznych. Dzięki temu mogą być łatwo wyleczone. Niestety, im choroba bardziej zaawansowana, tym trudniej ją wyleczyć – mówi dr Iwona Danielewicz, onkolog ze Szpitali Pomorskich.

Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich, Szpitale Pomorskie, Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Położnych Jolanta Madej, Geneva Trust oraz TMS.

Warto pamiętać, że z konsultacji ze specjalistami można skorzystać również później. Wszystkie informacje o harmonogramie warsztatów i dyżurów telefonicznych są dostępne na stronie: www.zdrowie.gdynia.pl/rakpiersi.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.11.2021 16:30
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.11.2021 20:25
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze