Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Ruszył przetarg na przebudowę ulicy Starowiejskiej

Zgodnie z projektem ul. Starowiejska ma stać się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom, a także stać się bardziej zielona, wiz. Rem Projekt / Urban Media

Zgodnie z projektem ul. Starowiejska ma stać się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom, a także stać się bardziej zielona, wiz. Rem Projekt / Urban Media

Do 31 marca miasto czeka na oferty od firm zainteresowanych przebudowaniem ulicy Starowiejskiej oraz fragmentu ulicy Abrahama. Ruszył przetarg, a przyszły wykonawca będzie opierał się na gotowym projekcie. Przypomnijmy, że priorytetem będzie uspokojenie ruchu samochodowego i podniesienie bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.


Ogłoszono postępowanie przetargowe, które dotyczy przebudowy ul. Starowiejskiej oraz remont ul. Abrahama na odcinku od skrzyżowania z ul. Starowiejską do skrzyżowania z ul. 10 Lutego w Gdyni.

To jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Gdyni w ostatnim czasie – mowa w końcu o jednej z symbolicznych dróg Śródmieścia, charakterystycznym trakcie prowadzącym od dworca kolejowego aż do ulicy Świętojańskiej. Dzięki planowanej przebudowie Starowiejska zmieni swoje oblicze i stanie się bardziej przyjazna mieszkańcom, a razem z nią – kolejny fragment wspomnianej ul. Abrahama.

- Metamorfoza tych dwóch ulic ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz podniesienie estetyki tej niezwykle pięknej, historycznej ulicy, która znajduje się w samym centrum naszego miasta - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwój.

Przyszły wykonawca będzie opierał się na gotowym projekcie, którym dysponuje miasto. Całe zadanie będzie częścią cyklu zmian wchodzących w program „KLIMATycznego Centrum Gdyni”.

Co się zmieni? Rozwiązania projektowe przede wszystkim wprowadzają poprawę warunków dla ruchu pieszego – uwzględniając też potrzeby ruchu kołowego i rowerowego. Istotne będzie uspokojenie ruchu, które zapewni wprowadzenie na przebudowywanym odcinku strefy prędkości do 20 kilometrów na godzinę. Uwzględniono nasadzenia nowej zieleni czy nową małą architekturę.

Nowa ulica Starowiejska to uspokojenie ruchu samochodowego i więcej przestrzeni dla pieszych oraz rowerzystów, wiz. Rem Projekt / Urban Media
Nowa ulica Starowiejska to uspokojenie ruchu samochodowego i więcej przestrzeni dla pieszych oraz rowerzystów, wiz. Rem Projekt / Urban Media

Pojawią się też wyniesione skrzyżowania – na skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i 3 Maja oraz na skrzyżowaniu ulic Starowiejskiej i Władysława IV. Planowane są także tzw. przewężenia na wjazdach w ulice. Wszystko po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich osób będących uczestnikami ruchu. Projekt uwzględnia też rozdzielenie kierunków ruchu ogólnego i kontrruchu dla rowerów na wszystkich wjazdach i wyjazdach. Same trasy rowerowe będą dwukierunkowe, na istniejących nawierzchniach jezdni, połączone z istniejącymi odcinkami dróg rowerowych.

Odcinek ul. Starowiejskiej od strony Dworca PKP Gdynia Główna i pomnika Gdynian Wysiedlonych zostanie docelowo wyłączony dla ruchu kołowego – dostęp zachowają jedynie służby i mieszkańcy.

Miasto czeka na oferty od potencjalnych wykonawców dokładnie do 31 marca (czwartek) do godz. 10:00. Godzinę później nastąpi otwarcie ofert. Pełna dokumentacja przetargu jest dostępna na platformie Smart PZP.

ikona

Najnowsze