Co nowego

Ryby, morza i rośliny. „Niepodręcznik Oceaniczny” nadal uczy

Ponad 100 odcinków internetowego „Niepodręcznika Oceanicznego” to mnóstwo wiedzy od akwarystów i naukowców, fot. kadry z filmów / Akwarium Gdyńskie

Ponad 100 odcinków internetowego „Niepodręcznika Oceanicznego” to mnóstwo wiedzy od akwarystów i naukowców, fot. kadry z filmów / Akwarium Gdyńskie

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.


Co wiecie na temat mięsożernych bakterii w Bałtyku? Czy potraficie opisać, czym jest cofka? A może pewnego razu, stojąc na gdyńskiej plaży, zastanawialiście się, skąd biorą się fale? To pytania, które wbrew pozorom towarzyszą nie tylko najmłodszym, choć to właśnie do nich jest skierowany „Niepodręcznik Oceaniczny”. Pod tą nazwą kryje się cała seria krótkich filmów, w których doświadczeni akwaryści i naukowcy zajmujący się oceanografią opowiadają, jak wygląda życie w morzach i oceanach.

Można obejrzeć je w wolnej chwili na stronie www.oceanliteracy.pl, na YouTube oraz na Facebooku, gdzie regularnie są udostępniane przez Akwarium Gdyńskie oraz Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

Ponad 100 odpowiedzi na pytania


Obecnie „Niepodręcznik Oceaniczny” to już ponad 100 kilkuminutowych, ogólnodostępnych odcinków. Każdy z nich jest poświęcony innemu zagadnieniu. Zaczęło się pod koniec 2020 roku, w odpowiedzi na lockdown i zamknięcie Akwarium Gdyńskiego dla odwiedzających, a trwa do dziś. To w wielkim skrócie edukacja morska, która tłumaczy podstawowe zjawiska zachodzące w przyrodzie i przybliża stworzenia oraz rośliny żyjące w wodnym ekosystemie.

Od 2 tysięcy lat u wybrzeży Japonii wyławiane są perły - wytwór organizmów morskich, który zachwyca swoim pięknem....

Opublikowany przez Akwarium Gdyńskie Wtorek, 9 marca 2021


- Zdarza wam się o nowych projektach w pracy myśleć z ekscytacją? Bo nam tak! „Niepodręcznik Oceaniczny” wykiełkował w głowach Instytutu Oceanologii PAN i naszych z malutkiego pomysłu na szerzenie świadomości morskiej. A teraz myślimy, że to jest coś, co może wywrócić do góry nogami to, jak uczy się o morzu! Łączymy siły, by opowiadać o tematach związanych z oceanografią, zmianą klimatu, edukacją morską tak, by zrozumiał to każdy. Głowy pękają nam od pomysłów na kolejne filmy – pisało przy okazji publikacji pierwszego odcinka pod koniec kwietnia 2020 roku Akwarium Gdyńskie na Facebooku.


Pierwszy odcinek „Niepodręcznika Oceanicznego” - dr. hab. Tymon Zieliński

Niemal rok po tym, jak dr hab. Tymon Zieliński poszukał odpowiedzi na pytanie „Co wiemy o oceanie?", trudno jest szybko wpaść na zagadnienie, którego jeszcze nie poruszono w „Niepodręczniku Oceanicznym”. Meduzy w Bałtyku, krewetki, rekiny, zjawisko upwellingu, aerozole, wezbrania sztormowe, mikroplastik, zooplankton, ptaki wodne, inteligencja ryb, wszystko o muszlach, a może historia bałtyckiego dorsza? Materiału dla pasjonata oceanografii lub początkującego obserwatora wodnego środowiska wystarczy na długie godziny.

Odcinki są prowadzone przez wielu specjalistów, którzy czasami po prostu opowiadają, a czasami do swojego występu dokładają też multimedialne prezentacje. To pracownicy Akwarium Gdyńskiego, naukowcy z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk i przedstawiciele organizacji Today We Have.

Cykl „Niepodręcznika Oceanicznego” to wspólna akcja wspomnianego Instytutu Oceanologii PAN i Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB realizowana we współpracy z Sopockim Towarzystwem Naukowym oraz Today We Have.

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2021 16:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze