Co nowego

#sadziMY drzewa w Gdyni

fot. pexels.com

fot. pexels.com

28.09.2022 r.

Milion nowych drzew zostanie zasadzonych w całej Polsce. Wszystko w ramach organizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY, która odbędzie się 29 i 30 września. Sadzonki będą wydawane w regionalnych nadleśnictwach. Gdynianie mogą je otrzymać w placówce przy ul. Morskiej 200.


To już czwarta edycja akcji #sadziMY. Inicjatywa ma za zadanie wzbogacić drzewostan naszego kraju, a także pokazać jak ważne dla ludzi i ekosystemu są drzewa.

- Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka - cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń – czytamy na stronie internetowej Lasów Państwowych.
Tegoroczne narodowe sadzenie drzew odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek29 i 30 września. Udział w nim może wziąć każdy zainteresowany. Leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Odebrać można je można we wszystkich nadleśnictwach w Polsce, w tym rzecz jasna – także w Nadleśnictwie Gdańsk. Jego siedziba mieści się w Gdyni przy ul. Morskiej 200 w Chyloni.

Aby dostać sadzonkę, wystarczy przyjść po nią 29 lub 30 września w godzinach od 9:00 do 15:00. Otrzymane drzewko należy zasadzić na własnym gruncie – na działce czy też przy domu. Drzewka rozdawane są bezpłatnie.

Leśnicy podkreślają, by po sadzonkę przyjść z własnym opakowaniem. Jest ono niezbędne by zabezpieczyć korzenie drzewa przed wysuszeniem. Po odebraniu rośliny można ją przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Polanka Redłowska - uwielbiana przez mieszkańców zielona przestrzeń w mieście // fot. Kamil Złoch

Gdynia może poszczycić się dużą ilością drzew na terenie miasta. Lasy stanowią niemal połowę jego powierzchni. To nie tylko „zielone płuca” miejskiego organizmu, ale także jedno z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu przez gdynian. Położenie tak dużego, cennego przyrodniczo obszaru leśnego bezpośrednio na styku z dużą aglomeracją miejską stanowi ewenement na skalę Polski. Nic jednak nie stoi na przeszkodzi, by jeszcze wzbogacić gdyński drzewostan, sadząc w najbliższej okolicy drzewka otrzymane w ramach akcji #sadziMY.