Co nowego

Sadzimy Las dla Niepodległej

Zdjęcie z akcji:

Zdjęcie z akcji: "Sadzimy Las dla Niepodległej"

W Leśnictwie Dywan, w nadleśnictwie Lipusz, odbyło się powszechne sadzenie nowego lasu. Stary został zniszczony w ubiegłorocznej sierpniowej nawałnicy. W akcji przywracania lasu brało udział około 1200 wolontariuszy, a tym również gdynianie. Pomagali harcerze, uczniowie, zorganizowane grupy dorosłych, okoliczni mieszkańcy, a także osoby przyjezdne. Organizatorem wydarzenia były Lasy Państwowe.

- To wyjątkowe przeżycie sadzić sadzonki sosny pod nowy las. Akurat w tym miejscu 10 dni po nawałnicy razem z gdyńskimi ochotnikami usuwaliśmy przewrócone drzewa z drogi pożarowej nr 15 - mówi Jarosław Kłodziński, gdyński radny. - Teraz sadzimy drzewa nie dla nas, ale następnego pokolenia, bo dopiero oni będą mogli oglądać wielkie drzewa w tym miejscu – dodaje.

Wśród wolontariuszy były również siostry zakonne ze Zgromadzenia Franciszkanek z pobliskiego klasztoru w Orliku. W ich otoczeniu wichura spowodowała ogromne straty. W 30 minut zniknął las, który rósł kilkadziesiąt lat.

- Mamy nadzieję, że ten koszmar się nie powtórzy. A jeżeli już ma się to wydarzyć, to pozostaje mieć życzenie, że właściwe służby stanął na wysokości zadania – dodaje Kłodziński.

Sierpniowy kataklizm zniszczył 80% drzewostanu w Nadleśnictwie Lipusz. Leśnicy do końca roku planują zasadzić 300 tysięcy nowych drzew na obszarze 30 hektarów. Kolejna akcja „Sadzimy Las dla Niepodległej” odbędzie się tam jesienią.

  • ikonaOpublikowano: 23.04.2018 08:01
  • ikona

    Autor: Lechosław Dzierżak (l.dzierzak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.04.2018 08:25
  • ikonaZmodyfikował: Arleta Bolda-Górna
ikona

Najnowsze