Co nowego

Segreguj to lepiej z internetową wyszukiwarką odpadów

Internetowa wyszukiwarka odpadów pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące segregacji niektórych odpadów // fot. Magdalena Czernek

Internetowa wyszukiwarka odpadów pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące segregacji niektórych odpadów // fot. Magdalena Czernek

08.07.2021 r.

Do jakiego pojemnika wyrzucić kopertę bąbelkową? Przecież składa się ona jednocześnie z papieru i tworzywa sztucznego. Te i inne problemy związane z segregacją pomaga rozwiązać gdyńska wyszukiwarka odpadów. Można ją znaleźć na stronie wyrzucam.to. Narzędzie stale się rozwija, a wszystko za sprawą mieszkańców, którzy w łatwy sposób mogą zgłaszać kolejne sugestie odpadów, których segregacja sprawia im trudności. W tej chwili w bazie wyszukiwarki jest aż 825 pozycji.


Papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio i pozostałości po segregacji – to pięć podstawowych pojemników na odpady. Każdy z nas znajdzie je w pergoli śmietnikowej przy swoim domu czy bloku. Czy aby jednak na pewno wiemy, co dokładnie powinno lądować w danym koszu? A co z odpadami wielkogabarytowymi, pozostałościami po drobnych domowych remontach czy elektroniką?

– Pozbywając się odpadów, czasem decyzje są oczywiste. Papier wyrzucamy do pojemnika z papierem, plastik do plastików. Ale czasem pojawiają się dylematy, np. co zrobić z kopertą bąbelkową, która składa się z papieru i plastiku? Właśnie w takich sytuacjach pomoże nam internetowa wyszukiwarka. Dzięki niej dowiecie się Państwo, jak we właściwy sposób pozbyć się odpadów – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.Gdyńską wyszukiwarkę odpadów można znaleźć na stronie wyrzucam.to w zakładce Segreguję to lepiej. Aby z niej skorzystać, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwania fragment lub cała nazwę odpadu.

Za przykład może posłużyć wspomniana już koperta bąbelkowa, która składa się zarówno z papieru, jak i foliowej, bąbelkowej wyściółki. Wpisując już samo słowo „koperta”, wyszukiwarka wyświetli nam kilka podpowiedzi, m.in. zwykłą kopertę, kopertę z foliowym okienkiem czy właśnie kopertę bąbelkową. Wybierając tę ostatnią opcję, przejdziemy do szczegółów na temat utylizacji danego odpadu. W przypadku naszej koperty bąbelkowej dowiemy się, że należy wyrzucać ją do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ponieważ to opakowanie wielomateriałowe. Można jednak oddzielić papier od foliowej wyściółki i umieścić je osobno, odpowiednio w niebieskim i żółtym pojemniku.

– Segregacja odpadów nie zawsze jest intuicyjna. Niektóre z nich sprawiają problem, zwłaszcza że segregacja nie jest w 100% jednolita na terenie całego kraju. W papierowej broszurze czy ulotce nie ma możliwości zawarcia wszystkich możliwych odpadów, a rzeczy które trafiają do kosza na śmieci, są naprawdę bardzo różne i ważne jest to, żeby każdy odpad trafił w odpowiednie miejsce – mówi Agata Madejska z Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Co jednak, jeżeli w bazie nie znajdziemy problematycznego dla nas odpadu? Nie ma powodów do obaw. Wyszukiwarka pozwoli nam dodać sugestię.

– Raz, dwa razy w tygodniu baza sugestii jest przeglądana. Konsultujemy to EkoDoliną i Referatem Gospodarki Odpadami, aby dokładnie i precyzyjnie wpisać, co należy zrobić z danym odpadem. Jeżeli więc mieszkaniec doda swoją sugestię, to przypuszczalnie po tygodniu zgłaszany odpad znajdzie się w bazie danych – wyjaśnia Agata Madejska.
fot. Gdynia.pl / wyrzucam.to

Aktualnie baza danych gdyńskiej wyszukiwarki liczy już 825 pozycji (stan na 8.07.2021 roku). Liczba odpadów jest jednak znacznie większa, ponieważ pod jednym hasłem często mieści się kilka różnych podpowiedzi.

– Korzyścią z funkcjonowania tej wyszukiwarki jest na pewno dokładniejsza i bardziej prawidłowa segregacja. Mieszkańcy naprawdę starają się myśleć o tym, gdzie wyrzucić dany odpad. Mają szansę sprawdzić to i wiele osób korzysta z tej możliwości – tłumaczy Agata Madejska.

Na stronie internetowej wyrzucam.to oprócz wyszukiwarki znajduje się również wiele praktycznych informacji dotyczących gospodarowania odpadami w Gdyni. Dzięki temu dowiemy się m.in. jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych czy ZSSE, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Sprawdzimy również harmonogram wywozu poszczególnych frakcji odpadów z naszej dzielnicy, a także umówimy odbiór odpadów niestandardowych z naszej posesji czy mieszkania. Wyrzucam.to jest również bazą cennych materiałów informacyjno-edukacyjnych. Do pobrania są też scenariusze lekcji poświęcone segregacji odpadów i kwestiom prośrodowiskowym.