Co nowego

Segreguj to tak, jak trzeba

fot. Michał Puszczewicz (archiwum)

fot. Michał Puszczewicz (archiwum)

Szkło, papier, bio, metale i tworzywa sztuczne – segregowanie odpadów na te i inne rodzaje to w dzisiejszych czasach norma i obowiązek. W Gdyni wiemy, jak robić to dobrze. Wszystko dzięki licznym działaniom informacyjnym miasta, takim jak m.in. portal wyrzucam.to czy internetowa wyszukiwarka odpadów. Wiedzę te warto propagować. Zwłaszcza dziś – 11 maja to Dzień bez Śmiecenia.


Inicjatywa została wypracowana przez młode osoby z kilkunastu krajów zrzeszone w ramach Europejskiego Eko-Parlamentu Młodzieży. W Polsce Dzień bez Śmiecenia jest obchodzony 11 maja. Skąd taka data? To właśnie tego dnia w 2001 roku w naszym kraju zaczął działać system gospodarki odpadami opakowaniowymi zgodny z wytycznymi Unii Europejskiej. Wtedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

W tym roku Dzień bez Śmiecenia jest obchodzony już po raz piętnasty. Cel inicjatywy to zwiększenie świadomości mieszkańców na temat prawidłowego segregowania odpadów, a także promowanie proekologicznych postaw i ochrona środowiska.

– Inicjatywy takie jak obchodzony dziś Dzień bez Śmiecenia są bardzo cenne. Odpowiednie segregowanie odpadów jest niezwykle istotne dla środowiska i warto o tym przypominać. W Gdyni doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Od lat konsekwentnie realizujemy działania w zakresie gospodarowania odpadami, zarówno te mające usprawnić segregację i wywóz śmieci w mieście, jak i te informacyjno-edukacyjne. To dzięki nim nasze miasto może pochwalić się chociażby wysokim poziomem recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia. Procesom tym poddaje się połowę zbieranych przez nas odpadów szkła, papieru, tworzyw sztucznych i metali – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Działania Gdyni zostały docenione w kategorii „Gospodarka odpadami” w jednym z największych ekologicznych konkursów miejskich Eco-Miasto. We wrześniu ubiegłego roku wiceprezydent Michał Guć odebrał statuetkę, którą kapituła przyznała za „spójny przekaz edukacyjny, wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i wysoki poziom recyklingu”.


Jak wygląda gospodarowanie odpadami komunalnymi w Gdyni?


Mieszkańcy są zobowiązani do segregowania odpadów według kilku głównych frakcji. Są to:
  • szkło,
  • metale i tworzywa sztuczne,
  • papier,
  • odpady bio
oraz
  •  pozostałości po segregacji.

Dodatkowe zasady obowiązują dla odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych i budowlanych, a także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Selektywnie odbierane od mieszkańców są również odpady zielone (liście, trawa, rozdrobnione gałęzie i inne zdrewniałe części roślin) oraz popiół z domowych palenisk.

Stosunkowo nową frakcją w tym systemie są odpady bio, które do brązowego pojemnika mieszkańcy mogą wrzucać od 1 stycznia 2020 roku.

Z kolei odpady zielone zebrane na terenie miasta są przetwarzane w certyfikowany kompost wspomagający uprawę roślin. Nawóz organiczny „Kompost ED 2000” powstaje w procesie kompostowania biomasy, w skład której wchodzą m.in. liście, trawa, gałęzie i trociny pochodzące z terenów miejskich oraz gospodarstw domowych. Dzięki odpowiednim składnikom pokarmowym, takim jak azot, fosfor czy potas, produkt poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gleby, wpływa korzystnie na wzrost, jak również kondycję roślin. Poprawia on też strukturę gleby, zwiększa jej pojemność wodną, czyni ją bardziej przepuszczalną dla powietrza.

Z gdyńskiego kompostu mogli skorzystać mieszkańcy, którzy w miniony weekend odwiedzili park Kolibki. Podczas wydarzenia „Ogród & Wielka Majówka” na stoisku Wydziału Środowiska UM Gdyni i fundacji Alter Eko przeprowadzono warsztaty na temat kompostowania. Rozdawano tam również gotowy kompost dostarczony przez Eko Dolinę.


Kompost z Eko Doliny (z lewej, fot. Eko Dolina) i produkcja kompostu na warsztatach Wydziału Środowiska UM Gdynia i fundacji Alter Eko podczas wydarzenia "Ogród & Wielka Majówka" (z prawej, fot. UM Gdynia)

Wyrzucam.to

Wprowadzony system nie mógłby sprawnie funkcjonować bez odpowiedniego zaangażowania mieszkańców. W gospodarowaniu odpadami najważniejsza jest wiedza. W Gdyni wszystkie niezbędne informacje na ten temat zgromadzone są na portalu www.wyrzucam.to, przygotowanym przez Urząd Miasta Gdyni. Znajdują się tam podstawowe zasady segregacji i działania systemu gospodarki odpadami, a także praktyczne wskazówki. Z pomocą strony mieszkańcy mogą zgłaszać chęć pozbycia się odpadów wielkogabarytowych lub zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Wyrzucam.to to także platforma edukacyjna. W zakładce „Pobieram to” umieszczono materiały edukacyjno-informacyjne, w tym scenariusze zajęć poświęconych segregacji odpadów. To gwarancja ciekawych, dobrze przeprowadzonych lekcji. Zajęcia opracowano tak, by w kreatywny sposób utrwalać wiedzę z zakresu zielonych praktyk. Oprócz scenariuszy lekcji w „Pobieram to” znajdują się też ulotki, plakaty czy naklejki na pojemniki, które można pobrać i wykorzystywać wedle potrzeb.

Z kolei ewentualne wątpliwości związane z segregowaniem poszczególnych odpadów pomaga rozwiać gdyńska internetowa wyszukiwarka odpadów.

– Zasady segregacji śmieci nie dla wszystkich są łatwe i oczywiste. Często zastanawiamy się, gdzie powinien trafić dany odpad albo czy trzeba rozdzielić go na części i wyrzucić do osobnych pojemników. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i stworzyliśmy internetową wyszukiwarkę, dzięki której w prosty sposób można to sprawdzić – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W bazie wyszukiwarki znajduje się obecnie ponad 800 różnego rodzaju produktów, a mieszkańcy w prosty sposób mogą zasugerować dodanie kolejnych.

Ponadto dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się jeszcze więcej o segregacji śmieci lub zweryfikować swoją wiedzę, powstała specjalna grupa edukacyjna na Facebooku SEGREGUJ.TO w Gdyni. To idealne miejsce dla osób dbających o środowisko oraz kolejna okazja do tego, aby znaleźć informacje o problematycznych odpadach i ich segregacji. Znajdują się tam również cenne wskazówki, jak dać niektórym rzeczom drugie życie. Zapraszamy do dołączenia na – www.facebook.com/groups/segreguj.to.

fot. Paweł Kukla

  • ikonaOpublikowano: 11.05.2021 10:15
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.05.2021 12:33
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Zobacz także

Najnowsze