Co nowego

Segreguję i świętuję – Światowy Dzień Recyklingu

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Źródło: www.globalrecyclingday.com

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Źródło: www.globalrecyclingday.com

18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Po co obchodzić takie święto? By uświadamiać jak istotnym problemem jest segregacja i ponowne wykorzystanie odpadów. Bo produkujemy ich coraz więcej.


Zła wiadomość jest taka, że stale rosnąca i żyjąca w szybkim i nastawionym na konsumpcję trybie ludzkość produkuje z roku na rok coraz więcej śmieci i liczby te będą wciąż rosły.

- Gospodarka odpadami stałymi ma wpływ na każdą osobę na świecie, niezależnie od tego, czy poszczególne osoby zarządzają własnymi odpadami, czy też rządy świadczą usługi w zakresie gospodarowania odpadami swoim obywatelom. W miarę urbanizacji narodów i miast, rozwoju gospodarczego i wzrostu liczby ludności Bank Światowy szacuje, że wytwarzanie odpadów wzrośnie z 2,01 miliarda ton w 2016 r. do 3,40 miliarda ton w 2050 r. Co najmniej 33% tych odpadów jest źle zarządzane poprzez otwarte składowanie lub spalanie – czytamy w raporcie Banku Światowego What a Waste 2.0: Globalny przegląd gospodarki odpadami stałymi do 2050 r.

Dobra wiadomość natomiast jest taka, że mamy światełko w tunelu – jest nim recykling. Jak istotny dla Ziemi i ludzkości to proces świadczy ogłoszenie 18 marca Światowym Dniem Recyklingu – to bardzo młode święto, obchodzone dopiero od 2018 roku. Ma ono uświadamiać, że recykling jest jednym z najważniejszych sposobów, w jaki możemy dbać o środowisko. Dzięki niemu mamy szansę na stworzenie gospodarki opartej na obiegu zamkniętym.

Global Recycling Day. Źródło: www.facebook.com/globalrecyclingday

Segregacja – wstęp do recyklingu


Ponowne wykorzystanie odpadów zaczyna się od ich segregacji. W Polsce to zjawisko stosunkowo młode, podobnie jak obchody Światowego Dnia Recyclingu

Jako że Unia Europejska w ramach gospodarki obiegu zamkniętego wyznacza wymogi co do poziomu wykorzystania odpadów, Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) wdrażany jest sukcesywnie w Polsce od 1 lipca 2017 r. Wcześniejsza sytuacja, w której gminy mogły stosować różne systemy segregacji utrudniała prowadzenie zunifikowanej w skali kraju kampanii edukacyjnej, a producentom stosowanie oznaczeń na opakowaniach wskazujących, do którego pojemnika powinno ono trafić.

I tak od 30 czerwca 2022 wszystkie gminy muszą stosować pojemniki w jednakowych kolorach z podziałem na 5 frakcji.:

  • bioodpady – pojemnik brązowy
  • metale i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty
  • papier – pojemnik niebieski
  • szkło – pojemnik zielony
  • pozostałości po segregacji (odpady komunalne zmieszane) – pojemnik szary


Pięć pojemników na odpady w różnych kolorach. Materiały prasowe

Wszystko jasne? Niestety nie do końca.

Wyrzucam to


Mnogość i różnorodność odpadów sprawiają, że wciąż mamy w Polsce problemy z ich prawidłową segregacją. A to z kolei przekłada się na problemy gmin z osiągnięciem wymaganych poziomów recyklingu.

- Wyzwaniem dla samorządów jest zarówno gospodarka odpadami, jaki i osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu, które w najbliższych latach będą wzrastały skokowo. W 2021 roku obowiązujący poziom recyklingu odpadów komunalnych wynosił > 20%. W Gdyni radzimy sobie z tymi wyzwaniami dobrze – stworzyliśmy system, który jest przyjazny i dla środowiska i dla mieszkańców. Podobnie jak w poprzednich latach, w 2021 roku osiągnęliśmy wyższy poziom recyklingu niż wymagany. Wyniósł on 26%. Obliczenia za rok 2022 poznamy 31 marca. Natomiast zgodnie z unijnym prawodawstwem w 2025 roku wymagany poziom recyklingu wyniesie > 55%, a w 2035 roku > 65%. To kolejne wyzwania dla samorządu i mieszkańców. Naszym wspólnym celem jest troska o środowisko. Starajmy się więc produkować jak najmniej odpadów oraz jak najwięcej już wyprodukowanych wykorzystywać ponownie. I o tym warto przypominać w Międzynarodowy Dzień Recyklingu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W imieniu Gminy Miasta Gdyni, poziomy recyklingu oblicza Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki". Z ich wysokością można zapoznać się na stronie www.kzg.pl.

Jakie trudności z segregacją mają mieszkańcy Gdyni?

- Problemy jakie nadal możemy zaobserwować to wystawianie pod wiatami śmietnikowymi zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, jak lodówki lub pralki oraz odpadów budowlanych typu panele podłogowe, płyty gipsowe itp. Ani jedne ani drugie nie są odpadami wielkogabarytowymi i nie można zostawiać ich pod wiatą śmietnikową, tylko pozbywać się zgodnie z zasadami opisanymi na stronie wyrzucamto.pl – tłumaczy Damian Kleina, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni. - Szczególną uwagę należy także zwrócić na konieczność należytej segregacji odpadów BIO kuchennych. To z nich Eko Dolina produkuje kompost - ED2000 z odpadów zielonych oraz ED3000 z odpadów BIO kuchennych.

Hala kompostowa w Eko Dolinie, gdzie zachodzi proces biodegradacji i kompostowania odpadów kuchennych, z których powstanie kompost ED3000. Fot. Przemysław Kozłowski
Hala kompostowa w Eko Dolinie, gdzie zachodzi proces biodegradacji i kompostowania odpadów kuchennych, z których powstanie kompost ED3000. Fot. Przemysław Kozłowski

W sukurs mieszkańcom przychodzi strona www.wyrzucamto.pl, na której można sprawdzić, jak poprawnie segregować odpady w Gdyni oraz dowiedzieć się, kiedy odbierane są od mieszkańców poszczególne śmieci. Można też za jej pośrednictwem zamówić odbiór np. starych mebli, armatury sanitarnej czy opon. Znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące wywozu i odbioru śmieci, ich segregacji oraz związanych z tym opłat.

W razie wątpliwości można na stronie skorzystać z wyszukiwarki odpadów, która podpowie do jakiej frakcji należą i do którego pojemnika powinny trafić. Liczba zapisanych w niej haseł stale rośnie dzięki sugestiom mieszkańców i wynosi obecnie ponad 1100.

Wyrzucam.to to także platforma edukacyjna. W zakładce POBIERAM TO znajdują się materiały edukacyjno-informacyjne, w tym scenariusze zajęć poświęconych segregacji odpadów. Zajęcia zostały opracowane tak, by w kreatywny sposób utrwalać wiedzę z zakresu „zielonych” praktyk. Na pewno warto z okazji Międzynarodowego Dnia Recyklingu takie lekcje z dziećmi przeprowadzić, czy to w szkole czy w domu. W POBIERAM TO znajdziemy też do pobrania ulotki, plakaty i naklejki na pojemniki.

Alternatywnym sposobem edukacji recyklingowej najmłodszych może być wspólne wyjście do lasu na sprzątanie pozostawionych butelek, puszek, toreb plastikowych i innych odpadów nadających się do ponownego wykorzystania. Lub zabranie ich do Gdyńskiego Centrum Kultury na spektakl Kosz, który w kreatywny sposób uczy, jak po raz kolejny wykorzystać rzeczy postrzegane jako śmieci, nadając im drugie życie. 

Częścią edukacji o recyklingu są organizowane w Gdyni akcje wspólnego sprzątania lasów i dzielnic. N/z sprzątanie na Karwinach w 2021 r. Fot. Karol Stańczak
Częścią edukacji o recyklingu są organizowane w Gdyni akcje wspólnego sprzątania lasów i dzielnic. N/z sprzątanie na Karwinach w 2021 r. Fot. Karol Stańczak

Ale informacje o odpadach, segregacji oraz możliwość ich odbioru gdynianie znajdą nie tylko na stronie internetowej lecz również w aplikacji mobilnej gdynia.pl, na której moduł „Odpady” pojawił się w tym roku, o czym pisaliśmy w artykule Urodzinowy prezent w gdyńskiej aplikacji.

Z takimi rozwiązaniami możemy uroczyście świętować Międzynarodowy Dzień Recyklingu.

  • ikonaOpublikowano: 17.03.2023 07:41
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.03.2023 14:07
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także

Najnowsze