Co nowego

Śledzie i Wieloryb popłynęły do gdyńskich społeczników

Laureaci

Laureaci "Srebrnych Śledzi" i "Pozarządowego Wieloryba" z wiceprezydentem Michałem Guciem i organizatorami // fot. Lechosław Dzierżak

Gdyńskie organizacje pozarządowe inspirują, działają na rzecz społeczeństwa i starają się ułatwiać życie mieszkańcom. Raz do roku spotykają się, żeby podsumować swoje osiągnięcia, przeprowadzone akcje i zastanowić się nad nowymi wyzwaniami. A wszystko podczas „Gdyńskiego Forum Pozarządowego”. Tym razem odbyło się ono w piątek, 30 listopada, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Społecznicy i organizacje pozarządowe, które wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami, otrzymały nagrody „Srebrnego Śledzia” i „Pozarządowego Wieloryba”.

Od 1995 roku przedstawiciele trzeciego sektora spotykają się na „Gdyńskim Forum Pozarządowym”. To miejska tradycja, a dla organizacji pozarządowych czas na wspólne rozmowy i wymianę doświadczeń.

Na forum reprezentowane są organizacje z różnych sektorów – i te zajmujące się pomocą społeczną czy senioralną, promotorzy mobilności aktywnej, organizacje osób z niepełnosprawnościami czy też kulturalne. Dyskutujemy, rozmawiamy, podsumowujemy to, co się wydarzyło w ostatnim roku, ale również planujemy, co będzie w przyszłości. To ważne spotkanie i cieszę się, że tak wiele osób na nie przybyło – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

To również przestrzeń,w której społecznicy mogą nawiązać współpracę i chociaż przez chwilę zastanowić się nad nowymi pomysłami.

Chcemy ten czas wykorzystać do realizacji nowych partnerstw. A to dlatego, że w tym roku najwięcej funduszy zewnętrznych pozyskały organizacje, które połączyły się w sieci. Często w trzecim sektorze brakuje tego czasu, żeby na chwilę usiąść i pomyśleć o tym, co będzie za rok czy za dwa lata. To forum jest właśnie jednym z takich momentów, kiedy w przyjaznej atmosferze chcemy zatrzymać się i popracować nad nowymi pomysłami. Chcemy dać organizacjom odrobinę oddechu i pokazać wszystkie ciekawe realizacje, które pojawiły się w ostatnim czasie – mówi Jakub Ubych ze stowarzyszenia In Gremio.



Forum jest także okazją do nagrodzenia tych przedstawicieli trzeciego sektora, którzy odznaczają się szczególnymi działaniami i osiągnięciami w pracy dla mieszkańców. Najprężniej działające organizacje, najciekawsze osobowości i najlepsze inicjatywy roku otrzymują wyróżnienia oraz nagrody „Srebrnego Śledzia”. Są one przyznawane przez Gdyńską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Kapituła wybiera najciekawsze inicjatywy spośród tych, które zostały zgłoszone do konkursu. Nagrody wręczano po raz trzeci.

„Srebrne Śledzie” to trzy równorzędne nagrody. W tym roku otrzymały je dwie organizacje i jeden społecznik. Trofeum powędrowało do Stowarzyszenia Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego – za projekt „Bo na kibicowanie nie ma leku”, który ma na celu integrację środowiska kibiców niepełnosprawnych oraz prowadzenie audiodeskrypcji z piłkarskich rozgrywek Arki Gdynia. Kolejna statuetka trafiła do Związku Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście. Doceniono go za pomysł sklepu społecznego „Za Stołem”. Projekt ma na celu stworzenie przyjaznego miejsca, integracji społecznej, a także wzajemną pomoc. Nagrodzono również Wandę Gawrońską, która jest pielęgniarką i od 20 lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. Pomaga nie tylko chorym, ale przede wszystkim rodzinom i opiekunom tych osób. Stara się ich wspomóc w trudnej funkcji opiekuńczej, prowadząc zajęcia terapeutyczne oraz grupy wsparcia.

Włożyliśmy wiele serca w działania na rzecz najuboższych w Gdyni i w budowanie modelu realnego i godnego wsparcia dla tych osób. Bardzo się cieszymy, że zostaliśmy docenieni. Ta nagroda to dla nas symbol udanej współpracy z miastem, którą doceniamy dwustronnie. Jest to realna, mocna, silna partnerska współpraca, co nie wszędzie jest możliwe – mówi Anna Kobiela-Kanaan ze Związku Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście, jedna z laureatek nagrody „Srebrnego Śledzia”.

Wyróżnienia otrzymały dwie organizacje: Fundacja Rodzina Marynarza, która powstała jako dopełnienie bloga Żona Marynarza, a jej celem jest integrowanie środowiska kobiet żyjących w związkach na odległość i organizowanie cyklicznych spotkań tego środowiska oraz Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń” za inicjatywę oswajania dorosłości. To projekt, który dotyczy szeroko rozumianego tematu seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polega on na wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi: symulatora niemowlęcia oraz Programu Szkoleniowego dla specjalistów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną realizowany przy użyciu symulatora.

Laureatom nagrody i wyróżnienia wręczyli ubiegłoroczni zwycięzcy.

Podczas forum, po raz drugi, wręczono także nagrodę „Pozarządowego Wieloryba”. Jest ona przyznawana za całokształt pracy danej organizacji i powstała z potrzeby wyróżnienia tych, którzy robią tak dużo, że więcej już nie można.

„Pozarządowego Wieloryba” otrzymało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdyni. Działa ono na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, by mogły żyć godnie i w pełni korzystać z praw człowieka. Prowadzi kilka placówek i tym samym otwiera przed dziećmi, młodzieżą i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi nowe ścieżki rozwoju.

To dla nas ogromne wyróżnienie. Zbiega się z 25-leciem naszego stowarzyszenia. Jestem zaskoczona tym, że jako organizacja zostaliśmy w taki sposób docenieni. Ta nagroda zmobilizuje nas do jeszcze cięższej pracy. Mamy już kolejne plany i projekty, które chcielibyśmy zrealizować – mówi Magdalena Borowska, przewodnicząca gdyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W Gdyni działa około 800 organizacji pozarządowych. Prowadzą one różnego rodzaju działania – społeczne, sportowe, edukacyjne, kulturalne, czy pomocowe.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.12.2018 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.12.2018 10:31
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze