
fot. pixabay.com
10.03.2020 r.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa w Polsce Gdynia postanowiła w szczególny sposób wsłuchać się w potrzeby instytucji, firm i przedsiębiorstw, które z powodu zaistniałej sytuacji znalazły się w trudnej sytuacji.
Rozprzestrzeniający się koronawirus Covid-19 i podejmowane w związku z walką z nim działania niosą ze sobą skutki gospodarcze. Mając tego świadomość Gdynia szczególnie wsłuchuje się w ich potrzeby, chcąc pomóc im przezwyciężyć stojące przed nimi wyzwania. Gdyńscy przedsiębiorcy mają od dziś możliwość zgłaszania wszelkich postulatów i potrzeb dotyczących wspierania ich w obecnej sytuacji. Należy je kierować drogą mailową na adres gcwp@gdynia.pl. Do nadsyłania propozycji zaproszeni są wszyscy przedsiębiorcy. Nadesłane propozycje zostaną zebrane i przekazane do Ministerstwa Rozwoju.
- Dzisiaj priorytetem dla miasta jest oczywiście podjęcie każdego działania, które przyniesie cel w postaci ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Podejmujemy je bez wahania, ale mamy świadomość, że są to decyzje bardzo poważne, i że będą miały swoje określone skutki gospodarcze. Biorąc pod uwagę to, jak silnie stawiamy na przemysł spotkań i jak ważna jest dla nas Gdyńska Rada Turystyczna już dzisiaj zgłaszamy się do przedsiębiorców branży MICE, ale także do wszystkich pozostałych, których ta trudna sytuacja dotyka. Chcemy współpracować w zakresie rozwiązań ochronnych, które pomogą przetrwać ten trudny czas. Oczywiście miasto nie ma zbyt wielu instrumentów w tej kwestii, natomiast jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju, które przygotowuje cały pakiet rozwiązań związanych z epidemią koronawirusa. - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Postulaty gdyńskich przedsiębiorców mają być uzupełnieniem dla propozycji zawartych w projekcie pakietu osłonowego, przygotowywanego przez Ministerstwo. Na dzień dzisiejszy - w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – istnieje możliwość udania się pracowników do domu i sprawowania opieki nad dzieckiem oraz pozyskania dodatkowego, 14-dniowego, zasiłku opiekuńczego z tego tytułu.
- Bardzo nas martwi to, że ogromna ilość wydarzeń kulturalnych, sportowych i biznesowych została odwołana. To są konkretne straty dla przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że obietnice pani minister Jadwigi Emilewicz – które dotyczą przede wszystkim ulg i odroczeń w daninach publicznych, czyli podatkach i ZUSie – zostaną spełnione i zostaną wdrożone specjalne rozwiązania legislacyjne, które poprawią płynność finansową. Na pewno będziemy przedsiębiorców o tym na bieżąco informować i na pewno będziemy bardzo lobbować w ministerstwie aby te rozwiązania zostały przyjęte – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet ma zawierać propozycje zmian legislacyjnych, które przyczynią się do poprawy sytuacji przedsiębiorców. Pakiet ma wprowadzać m.in.:
- Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS
- Poprawę płynności finansowej firm - instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów
- Ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.