Co nowego

Solidarni z powodzianami

Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: od lewej Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski

Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: od lewej Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski

07.07.2020 r.

Gdynia wspiera podkarpacką gminę Chmielnik, która 26 czerwca ucierpiała przez błyskawiczną powódź. Prezydent Wojciech Szczurek zadecydował o przekazaniu 150 tysięcy złotych, które pomogą gminie skutecznie walczyć ze skutkami podtopień. Na wsparcie Chmielnika zdecydowały się także Gdańsk oraz Sopot.

W piątek, 26 czerwca małą gminę Chmielnik leżącą na Podkarpaciu zastał nawalny deszcz. W mgnieniu oka zebrała lokalna rzeka, która wywołała powódź błyskawiczną. Pod wodą znalazło się łącznie 180 hektarów terenu gminy. Około 7 tysięcy mieszkańców gminy musiało zmienić swoje życiowe plany i cele, koncentrując się na wyczerpującej walce ze skutkami nagłych podtopień.

Poniżej nagranie prezentujące skutki powodzi:


film: Marek Czarnota

Chmielnik na co dzień to m.in. zabytki sakralne, ekologiczne uprawy, kompleksy leśne, boiska sportowe i dobra infrastruktura – powódź spowodowała, że sielski krajobraz zamienił się w koszmar. Zalane studnie i brak dostępu do czystej wody, odpływające samochody, zalane partery mieszkań i domów.

Bilans czerwcowych podtopień dla gminy to 65 zniszczonych budynków mieszkalnych i kilkanaście gospodarczych oraz 7 uszkodzonych mostów i zarwane drogi. Ucierpiały też świetlica dla mieszkańców, dwa Domy Ludowe oraz Dom Strażaka. Strażacy z lokalnych OSP stracili i zużyli część niezbędnego im sprzętu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oszacowało koszt oczyszczenia i regulacji koryta lokalnej rzeki na 4 miliony złotych, a to jedynie część kosztów, które będzie musiała ponieść podkarpacka gmina.

/storage/uzytkownicy/k.zloch@gdynia.pl/Chmielnik3.pdf


Trójmiasto solidarne z Chmielnikiem


„Jesteśmy solidarni z gminą Chmielnik”
– to hasło przewodnie konferencji prasowej, podczas której w gdyńskim UrbanLab wystąpili Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu. Trójmiejscy samorządowcy zdecydowali się na materialne wsparcie Chmielnika. Prezydent Gdyni poinformował o przekazaniu 150 tysięcy złotych z miejskiej rezerwy budżetowej na rzecz powodzian.

- To rok szczególny dla Polski, rok 40-lecia Solidarności. Ta solidarność ma wymiar wspólnotowy. Zawsze tak było w historii samorządów, że kiedy gdzieś działo się źle, inne samorządy spieszyły na pomoc tym wspólnotom, które mierzyły się z różnymi dramatycznymi wydarzeniami. Stąd nasza decyzja, żeby wesprzeć gminę i pomóc w tej trudnej sytuacji – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

To nie koniec pomocy - Gdynia zaprasza też dzieci z najbardziej zniszczonych katastrofą rejonów na dwutygodniowy wypoczynek nad morzem w lipcu. W tym czasie rodzice dzieci będą zapewne bardzo zaabsorbowani ogromem prac. Zaproszenie dzieci do Gdyni to wyraz samorządowej solidarności z gminami, które doświadczyły tegorocznej powodzi.Wsparcie dla podkarpackich gmin dotkniętych powodzią zadeklarowali też włodarze Gdańska i Sopotu. Gdańsk planuje przekazanie 300 tysięcy złotych na rzecz gminy Chmielnik i 200 tysięcy złotych dla gminy Jawornik, a Sopot przekaże 50 tysięcy złotych dla gminy Chmielnik.

- Wzajemna solidarność jest bardzo potrzebna. Pamiętajcie państwo, że są to gminy trochę biedniejsze od naszych, które już ucierpiały z powodu COVID-19 i z powodu poprzednich decyzji rządu, stąd też pomoc ze strony zasobniejszych miast jest tak ważna. To decyzja naszych mieszkańców, bo zawsze takie decyzje spotykały się z ich pełną aprobatą – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Zawsze gotowi do pomocy


Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz gdy Gdynia przekazuje wsparcie dla innych gmin poszkodowanych przez klęski żywiołowe:

  • W 2001 roku Gdynia przekazała podkarpackiej gminie Gorzyce 100 tysięcy złotych na pomoc dla powodzian. Pieniądze były przeznaczone dla ludzi. Odtwarzanie gminnej infrastruktury było zadaniem budżetu państwa. Na Podkarpacie pojechały wówczas gdyńskie konwoje z darami od mieszkańców i sponsorów.

  • W 2010 roku wielka woda zalała gminy woj. lubelskiego, wówczas do Gdyni na zaproszenie władz miasta przyjechało 81 dzieci z Łazisk, czyli jednej z najbardziej poszkodowanych podczas powodzi gmin. Nad morzem spędziły dwa tygodnie. Do gminy został wysłany transport darów rzeczowych. Zebrane dary trafiły też do potrzebujących w woj. świętokrzyskim (gminy: Połaniec i Sandomierz).

  • W 2017 roku potężna nawałnica przeszła przez Pomorze, w rejonie Borów Tucholskich. Gdynia wówczas udzieliła poszkodowanej gminie Dziemiany pomocy finansowej w wysokości 500 000 złotych. Zorganizowano transport kilkunastu agregatów prądotwórczych do Dziemian. Mieszkańcom sołectwa Rytel pomoc nieśli też gdyńscy wolontariusze. Grupa 38 dzieci z dotkniętego nawałnicą Rytla w Gdyni spędziła tydzień, korzystając ze specjalnie przygotowanych atrakcji, które pomagały im oderwać się od wspomnień przebytego koszmaru.

Chmielnik, któremu zdecydowali się tym razem pomóc trójmiejscy samorządowcy to mała podkarpacka gmina w powiecie rzeszowskim zamieszkiwana przez blisko 7 tys. mieszkańców. To blisko 53 kilometry kwadratowe malowniczego, pagórkowatego terenu, obejmującego pięć miejscowości: Chmielnik, Wola Rafałowska, Błędowa Tyczyńska, Zabratówka i Borówki.

  • Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: od lewej Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski
  • Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: od lewej Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski
  • Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, fot. Przemysław Kozłowski
  • Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski
  • Prezydenci Trójmiasta deklarują wsparcie dla gminy Chmielnik: Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, fot. Przemysław Kozłowski