Co nowego

Sprawdzą wilgotność drewna opałowego

W tym sezonie nasi funkcjonariusze będą badać wilgotność drewna za pomocą specjalnych urządzeń tj. wilgotnomierzy // fot. Straż Miejska w Gdyni

W tym sezonie nasi funkcjonariusze będą badać wilgotność drewna za pomocą specjalnych urządzeń tj. wilgotnomierzy // fot. Straż Miejska w Gdyni

Lasy powoli przybierają żółto-pomarańczowe barwy, dni są krótsze i chłodniejsze. Przyszła jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. Strażnicy Miejscy z Gdyni, wyposażeni w wilgotnomierze do drewna, sprawdzają, czym i jak palimy w piecach. Bo choć jakość powietrza w Gdyni utrzymuje się na dobrym poziomie, to warto przypomnieć, jak palić w piecach, by nie zaszkodzić środowisku i nam samym.


Dla efektywnego palenia i ogrzewania domu istotne jest stosowanie właściwego opału. Błędem jest wykorzystywanie w tym celu drewna o zbyt dużej wilgotności. Takie drewno kominkowe pali się nieekonomicznie i może mieć dwukrotnie mniejszą kaloryczność od suchego. Prócz tego, wilgotne drewno mocno się dymi i przyczynia się do powstawania większej ilości sadzy, która z kolei zanieczyszcza wkład oraz przewód kominowy.

Dlatego Strażnicy Miejscy, wyposażeni w specjalne wilgotnomierze do drewna, zaczynają odwiedzać domy, sprawdzać piece oraz składziki, gdzie znajdują się materiały do palenia.

- Drewno opałowe bezwzględnie musi być sezonowane tzn. przechowywane tak, aby jego wilgotność spadła poniżej 20%. Czas, jaki jest na to potrzebny wynosi około 2 lat. W tym sezonie nasi funkcjonariusze będą badać wilgotność drewna za pomocą specjalnych urządzeń tj. wilgotnomierzy - mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Strażny Miejskiej w Gdyni.

Strażnik Miejski pobierający pomiar wilgotnomierzem. // fot. Straż Miejska w Gdyni
fot. Straż Miejska w Gdyni

Poprawne palenie w piecu jest też ważne z innego powodu. Nieprawidłowe użytkowanie może prowadzić do wydzielania się tlenku węgla, a to zagraża życiu i zdrowiu ludzi. Powodem wydzielania się tlenku węgla może być nie tylko zły sposób palenia, ale też niedrożna instalacja, czy komin. Dlatego ważne jest, żeby robić jej przeglądy. W zależności od materiału, którym palimy, należy je wykonywać raz na kwartał, a minimum dwa razy do roku.

Przypomnijmy także, że bezwzględnie zabronione jest palenie odpadami. To wykroczenie przeciwko przepisom ustawy o odpadach. Każdy sygnał, o spalaniu odpadów w domowych piecach, skutkować będzie kontrolą paleniska przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gdyni. Pobrania próbki popiołu z paleniska dokonuje biegły współpracujący ze Strażą Miejską i następnie przekazuje je do Laboratorium Analiz Śladowych Politechniki Krakowskiej w celu analizy. Gdy wyniki badania popiołu potwierdzą, że w domowym piecu spalane były odpady, w stosunku do sprawcy skierowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Sąd może nałożyć karę w wysokości do 5 tysięcy złotych.

  • ikonaOpublikowano: 06.10.2021 13:36
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.10.2021 13:52
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze