Co nowego

Start-up z PPNT wspiera branżę morskich farm wiatrowych

fot. unsplash.com

fot. unsplash.com

Branża morskich elektrowni wiatrowych stale się rozwija. Do obsługi farm potrzeba coraz więcej dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki firmie Flint Systems z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia ich wyszkolenie będzie łatwiejsze i znacznie efektywniejsze. Wszystko za sprawą wirtualnego symulatora statku serwisowego, który powstaje w start-upie.


W obliczu globalnych zmian klimatycznych sposób pozyskiwania energii stał się tematem niezwykle istotnym zarówno w Europie, jak i w Polsce. Liderzy państw, jak i przedsiębiorcy, dążą do zrównoważonego rozwoju, swoją uwagę zwracając w stronę źródeł odnawialnych. Na dużej popularności zyskały morskie elektrownie wiatrowe. Branża ta silnie się rozwija również na Bałtyku. Szacuje się, że w najbliższych latach liczba osób z nią związanych może zbliżyć się do 20 tysięcy. Część z nich będzie odpowiedzialnych za budowę elektrowni na pełnym morzu.

Wychodząc naprzeciw zmieniającej się rzeczywistości, startup Flint Systems z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia postanowił stworzyć wirtualny symulator statku Crew Transfer Vessel. Jednostki tego typu służą załogom serwisującym maszty i turbiny wiatrowe. Statki te transportują serwisantów do elektrowni.

Symulator powstanie w oparciu o technologię VR, czyli wirtualnej rzeczywistości dla firmy LKK/CNK.

– Projekt obejmuje stworzenie aplikacji jednostki CTV – Crew Transfer Vessel, czyli transportującej załogę serwisową, która zostanie zintegrowana z istniejącą już platformą ruchu. Symulator będzie bazował na realistycznej symulacji zgodnie z fizycznymi parametrami zachowania statku oraz otoczenia, w którym będzie funkcjonował tj. wpływ falowania, prądów wodnych, wiatru i innych warunków atmosferycznych – wyjaśnia Grzegorz Szatkowski, wiceprezes zarządu Flint Systems.

Parkowy startup dostarczy kompletny system nie tylko umożliwiający odzwierciedlenie opisanych warunków, ale także ich modyfikowania pod kątem szkoleniowym. Symulator pozwoli ustawić rozmaite warunki pogodowe – wiatr, prądy morskie, fale, pora dnia, czy opady.

Urządzenie posłuży do celów szkoleniowych. Jego dostawa planowana jest na grudzień 2022 roku.

Jeden z symulatorów przygotowanych przez startup Flint System // fot. materiały promocyjne Flint Systems
Jedno z urządzeń, wykorzystujących technologię VR, przygotowanych przez startup Flint System // fot. materiały promocyjne Flint Systems (www.facebook.com/FlintSystems)

Stacjonujący w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia startup Flint Systems specjalizuje się w przygotowywaniu urządzeń opartych o technologię VR. W lipcu informowaliśmy o tym, że firma pracuje także nad projektem symulatora statku kosmicznego. Urządzenie korzystać będzie właśnie z wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niemu będzie można odbyć podróż po Układzie Słonecznym. Z symulatora korzystać będą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, który w gdyńskim startupie złożył zamówienie na jego wykonanie.

Źródło: PPNT

  • ikonaOpublikowano: 02.08.2022 12:36
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.08.2022 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze