Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską Budowa Trasy S-6: łatwiej komunikacją miejską
Co nowego

Świętujcie z Gdynią 93. urodziny!

Świętujcie z Gdynią 93.urodziny! // fot. Dawid Linkowski

Świętujcie z Gdynią 93.urodziny! // fot. Dawid Linkowski

06.02.2019 r.

Gdynia, miasto z morza i marzeń, kończy wkrótce 93 lata. Wiek słuszny, więc i świętowanie urodzin wyjątkowe i pełne atrakcji, trwające już od 1 lutego. Jak możemy spędzić ten czas celebrując święto uroczej solenizantki? Będzie radośnie, muzycznie i uroczyście. Uroczystości 10 lutego 2019 r. rozpoczną się tradycyjnie w południe od złożenia kwiatów pod pomnikiem Polski Morskiej. Tego dnia odbędzie się również uroczysta Sesja Rady Miasta. Jakie jeszcze czekają nas atrakcje?

Od 1 lutego

Najlepsze z gdyńskiego Instagrama

1 lutego ruszyła wystawa „Najlepsze z gdyńskiego Instagrama”. Prezentujemy na niej wybrane zdjęcia, które zamieszczane są na oficjalnym profilu Gdyni na Instagramie i cieszyły się największą popularnością. Wystawa pod hasłem "Najlepsze z gdyńskiego..." odbywa się co roku w Informacji Miejskiej i gromadzi prezentowane na profilu społecznościowym najpiękniejsze zdjęcia naszego miasta. Dotychczas z Facebooka, w tym roku po raz pierwszy z Instagrama.
Tegoroczna prezentowana jest w Informacji Miejskiej (ul. 10 Lutego 24) do 28 lutego 2019 r.

Jej inicjatorką i organizatorką jest Dorota Nelke z Referatu Relacji z Mediami.

Autorami zdjęć są: Aleksander Unruh, Andrzej Beręsewicz, Anna Dewolt, Anna Wojciechowska, Arkadiusz Smoluch, Bogdan Szydłowski, Daniel Pietrzykowski, Dorota Lipińska, Ewa Kurkowska, Iwona Jordan Golemienko, Jacek Bieliński, Jacek Plichta, Jakub Formela, Janusz Imianowski, Karol Stańczak, Karolina Krupa, Konrad Bocian, Krzysztof Gnat, Krzysztof Kołodziej, Krzysztof Tobjasz, Lucyna Lewandowska, Łukasz Sieku, Maciej Godlewski, Maciej Gwiżdż, Maciej Piankowski, Magda Kost, Małgorzata Misha Szura Piwnik, Marcin Janczara, Marek Bijakowski, Marek Daniel Antoniuk, Marek Sałatowski, Mariola Melchinkiewicz, Michał Puszczewicz, Przemysław Banasiak, Tadeusz Łomiński, Zuzanna Listkowska.

Wystawę można do 28 lutego w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24):
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00,
w soboty w godz. 9.00-15.00.

Instagram @gdynia_official to niekonwencjonalne fotografie miasta, sytuacji i ludzi. Profil ruszył 22 lipca 2013 roku. Aktualnie obserwuje go ponad 32000 osób, a prezentuje 2.000 zdjęć. Osoby zainteresowane publikacją zdjęć na gdyńskim profilu prosimy o przesyłanie ich na adres internet@gdynia.pl.

6 lutego

„W obiektywie Janusza Uklejewskiego” – Tygiel prezentuje

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na otwarcie wystawy fotografii „W obiektywie Janusza Uklejewskiego...” do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni. Wernisaż 6 lutego o godz. 18.00.

Janusz Uklejewski (1925-2011) artysta, fotografik, dziennikarz. Przyjechał do Gdyni w 1945 roku i tu zamieszkał. Był korespondentem wydawnictw Marynarki Wojennej, fotoreporterem w „Gazecie Morskiej”, „Marynarzu Polskim”, „Morzu”, Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie i po prostu fotografował Gdynię i to co się działo w Trójmieście.

Na wystawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy jego zdjęcia, dotąd nigdzie niepublikowane. Wystawę przygotował syn Janusza UklejewskiegoJerzy, również znakomity dziennikarz prasowy i fotoreporter.

Lokal artystyczny Tygiel, ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV).
Wystawę będzie można oglądać do 19 marca 2019.
Strona internetowa www.eraartprofile.pl.
Kontakt telefoniczny 58 622 33 11.

7 lutego

O modernizmie na urodziny Gdyni

W czwartek, 7 lutego o godz. 16.00 w Miejskiej Informacji Turystycznej (ul. 10 Lutego 24, parter, wejście bezpośrednio od ulicy) z okazji zbliżającego się święta Gdyni odbędzie się spotkanie promocyjne poświęcone piątemu tomowi z cyklu „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni”, który stanowi podsumowanie 5. międzynarodowej konferencji naukowej, poświęconej ochronie i konserwacji architektury XX w., w tym także tej z okresu powojennego. 

Publikacja „Architektura XX wieku – jej ochrona i konserwacja w Gdyni i w Europie” zawiera niemal 30 bogato ilustrowanych artykułów na temat różnych kwestii dotyczących architektury modernistycznej (w tym architektury Gdyni), przygotowanych przez uczestników konferencji, która odbyła się w Gdyni w 2016 r. Atrakcyjność publikacji podnosi galeria fotografii autorstwa Bartłomieja Ponikiewskiego, ukazujących najbardziej znane przykłady gdyńskiego modernizmu. 
 
Książkę można już kupować w Miejskiej Informacji Turystycznej, ul. 10 Lutego 24 (tel. 58 622 37 66, e-mail: gcit@gdynia.pl). Publikację wydał Urząd Miasta Gdyni we współpracy naukowej z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej. Cena 60 zł.

Urodziny w bibliotece – otwarcie Biblioteki Śródmieście

Biblioteka Gdynia zaprasza 7 lutego o godz. 15.00 na otwarcie Biblioteki Śródmieście w nowej siedzibie przy ul. Władysława IV 7-15 (róg Władysława IV i Starowiejskiej).

Dla mieszkańców biblioteka przygotowała wiele atrakcji m.in. o godz. 18.00 spotkanie z pisarzem Jakubem Małeckim, autorem książek: „Nikt nie idzie”, bestsellerowego „Dygotu”, „Rdzy” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Wydarzenia towarzyszące otwarciu Biblioteki Śródmieście będą się odbywały do 21 lutego 2019 r.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.
Więcej na bibliotekagdynia.pl, facebook Biblioteki Gdynia.

PODAJ HASŁO – złóż Gdyni urodzinowe życzenia!

Wszyscy mieszkańcy Gdyni znają doskonale inicjatywę ustawiania napisów w oknach PPNT Gdynia. Z okazji 93. rocznicy przyznania Gdyni praw miejskich każdy może w parkowym oknie złożyć jej życzenia. Wystarczy podać hasło.
 
Powiedz to głośno!
WhizTalk – bo tak właśnie nazywa się projekt zapoczątkowany przez parkową firmę Whizbrand – jest narzędziem do komunikacji z miastem. Hasła przykuwają uwagę, inspirują, wywołują uśmiech, a przede wszystkim – mówią o tym, co się dzieje w Gdyni. Teraz, każdy ma okazję głośno złożyć miastu życzenia przy pomocy napisu w oknach jednego z najbardziej rozpoznawalnych gdyńskich budynków.
 
Propozycje z hasłem urodzinowym można zgłaszać do 7 lutego. Jury w składzie: Katarzyna Gruszecka-Spychała (wiceprezydent Gdyni), Anna Borkowska (dyrektor PPNT Gdynia), Alicja Harackiewicz (dyrektor CN Experyment) oraz Aleksandra Dylejko (rzecznik prasowy LIS) , wybierze ich zdaniem najlepsze hasło, które zostanie ustawione w oknach PPNT Gdynia w urodzinową niedzielę, 10 lutego.

Zwycięski WhizTalk nie tylko zostanie hasłem tegorocznych urodzin Gdyni, ale również otworzy autorowi drzwi na najbardziej prestiżowe wydarzenia. Laureat konkursu otrzyma wejściówkę na TEDxGdynia 2019, Kolosy 2019, wybrany przez siebie warsztat podczas Gdynia Design Days 2019 oraz Naukowe Love w CN Experyment. Urodzinowe wejściówki są gwarancją miejsca na wydarzeniu, uniknięcia selekcji przy rejestracji oraz kolejek. Przy wyborze zwycięzcy docenione mają być: oryginalność i kreatywne nawiązania do gdyńskiego święta, zamknięte w 17 znakach.

Do dzieła! 
 
Zgłoszenia do 7 lutego: http://bit.ly/podaj_haslo.

8 lutego

Quest gdyński – urodzinowa gra miejska

Oddział Morski PTTK w Gdyni zaprasza na Quest gdyński – grę miejską z okazji 93. urodzin Gdyni „Z PTTK na gdyńskich szlakach Niepodległości”. Będzie to spacer historyczny szlakami niepodległości. Wyprawa po skarb umożliwi poznanie historii miasta, jego zabytków oraz wydarzeń i postaci z nimi związanych.

Gra skierowana jest do turystów, w tym młodzieży szkolnej i nauczycieli. Odbędzie się w piątek, 8 lutego.

Zbiórka: Urząd Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), hol na parterze, w godz. 11.00-12.30.

Wyjście na trasę po zarejestrowaniu i pobraniu karty Questu. Czas przejścia trasy: 1,5 do 2 godzin. W wybranych punktach na trasie będą organizatorzy w żółtych kamizelkach.
Meta QUESTU w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1), hol na parterze, stanowisko przy stoliku. Skarb – pieczęć questowa. Zakończenie o godz. 15.00.
Zgłoszenia na adres mailowy wrzosrj@wp.pl do 5 lutego 2019 r.
Szczegółowych informacji udziela koordynator QUESTU Ryszard J. Wrzosek pod nr. tel. 501 446 410, mail: wrzosrj@wp.pl.

Grupy młodzieży szkolnej (może być klasa) tylko pod opieką nauczycieli. Członkowie PTTK są ubezpieczeni, pozostali ubezpieczają się we własnym zakresie. Uczestnicy Questu w ubiorze turystycznym przynoszą ze sobą coś do pisania. Przewidziane są nagrody dla najlepszych turystów oraz dyplomy questowe.

9 lutego

Weekend urodzinowy w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza wszystkich mieszkańców na szereg wydarzeń przygotowanych z okazji 93. rocznicy przyznania praw miejskich Gdyni. Oprócz bezpłatnego wstępu do Muzeum Miasta Gdyni w sobotę i niedzielę, otwarty zostanie nowy moduł wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte” poświęcony pamięci wójta Jana Radtkego, którego 146. rocznicę urodzin obchodzimy również 10 lutego.

Oprócz prezentacji nowych eksponatów, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich poprowadzi oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (niedziela, godz. 14.00). Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował niezwykłą akcje archiwizacyjną pt. „Miasto tu i teraz” podczas której będzie można zarejestrować swoje wypowiedzi dotyczące teraźniejszości w mieście z morza i marzeń (niedziela, w godz. 12.00-15.00).

W sobotę, 9 lutego w Galerii Klif zostanie zaprezentowana niezwykła ekspozycja fotograficzna Muzeum Miasta Gdyni pt. „Na styku morza i lądu”, ukazującą wyjątkowość Gdyni – miasta, które rozwijało się równolegle z portem. Wystawę będzie można podziwiać w Galerii Klif do pierwszej połowy marca 2019 roku.
 
Plan wydarzeń:
 
Sobota 9 lutego
– godz. 9.00 – otwarcie ekspozycji „Na styku morza i lądu” w Galerii Klif w Orłowie (al. Zwycięstwa 256).
Wystawa „Na styku morza i lądu”, poprzez obrazy, a dokładnie kilkadziesiąt absolutnie unikatowych, archiwalnych, czarno-białych fotografii, ukazuje niezwykłość miejsca, owe genius loci, jednego z najpiękniejszych miast Polski, położonego na styku wody i lądu.
 
Niedziela 10 lutego
- w godz. 12.00-15.00 – Projekt: Miasto. Miasto tu i teraz,
Projekt Miasto skierowany jest do mieszkańców Gdyni. Jego realizacja ruszyła 4 stycznia 2019, a zakończy się 10 lutego 2026 roku, w stulecie uzyskania praw miejskich przez Gdynię. Podczas 93. urodzin Gdyni Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni umożliwi rejestrację wideo i audio wypowiedzi mieszkańców dotyczących teraźniejszej historii: gdyńskiego „tu i teraz”. Zebrane materiały zostaną zaprezentowane publicznie oraz dodane do archiwum Muzeum Miasta Gdyni. Za wiele lat przekazane przez mieszkańców miasta historie stworzą wyobrażenie o naszym dzisiejszym, gdyńskim „tu i teraz”.
- godz. 14.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” oraz otwarcie modułu poświęconemu wójtowi Janowi Radtke i prezentacja nowych nabytków Muzeum Miasta Gdyni.
Specjalne oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte” poprowadzi dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, dr Jacek Friedrich. Zaprezentuje on wielowątkową historię rozwoju Gdyni: miasta, które powstało w efekcie  największego międzywojennego wysiłku modernizacyjnego w historii międzywojennej Polski.
Oprowadzanie poprzedzi uroczyste otwarcie jej nowego modułu. Jednym z zdań instytucji muzealnych jest gromadzenie i zabezpieczenie zabytków. W 2018 roku Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni nabył ponad 600 obiektów, głównie fotografii, ale również dokumentów i zabytków kultury materialnej. Najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane w module zmiennym ekspozycji stałej, udostępnionej 10 lutego.
Jednym z najciekawszych nabytków są pamiątki związane z pierwszym polskim sołtysem Gdyni z Izby Pamięci likwidowanego Gimnazjum nr 14 im. Wójta Jana Radtkego w Gdyni Obłużu. Są to głównie fotografie rodzinne oraz przedmioty z domu Radtkego m.in. korkociąg, dzbanuszek z pijalni wody mineralnej, a także świecznik.
Na wystawie zaprezentowane zostaną także inne ciekawe nabytki Muzeum. Wśród nich przekazane przez I Urząd Skarbowy w Gdyni przedmioty zarekwirowane przemytnikom: zegarki i papierośnicę. W muzeum pokazane zostaną również: talerz metalowy z konkursu hippicznego na Polance Redłowskiej w 1937 roku, a także folder „Filipinki to My” z dedykacją z 1965 roku od słynnego zespołu dla stewardesy pracującej na transatlantyku „Batory”. Większość pozostałych nabytków Działu Historycznego będzie można obejrzeć w dwóch multimedialnych projekcjach.

9 i 10 lutego wstęp do muzeum bezpłatny.

Urodziny w Gdynia Arenie

Gdyńską tradycją są spotkania urodzinowe w Gdynia Arenie. W tym roku mieszkańcy zaproszeni są do świętowania 9 lutego. Hala otwarta będzie od godz. 12.00.
 
Program:
godz. 12.00 - otwarcie Hali Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8)
Scena główna / prowadzenie: Krzysztof Dąbrowski
– godz. 13.00 – powitanie gości,
– godz. 13.10 – koncert zespołu NonSTOP,  
– godz. 17.00 – zamknięcie hali.
 
Hol parter:
- wizaż, porady trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, badanie pomiaru poziomu cukru, ciśnienia, kawiarnia.
Hol piętro:
- foto, kawiarnia
 
Zaproszenia można odbierać w: 
– Centrum Aktywności Seniora ul. 3 Maja 27,
– Miejskiej Informacji Turystycznej, ul. 10 Lutego 24.
 
Dojazd do Gdynia Areny: uruchomione zostaną dodatkowe kursy na liniach 109, 172 i 182 przed rozpoczęciem koncertu oraz na liniach 109 i 172 po zakończeniu koncertu. Dodatkowo wszystkie kursy na linii 109 będą obsługiwane autobusami przegubowymi. Po zakończeniu koncertu kursy zostaną uruchomione w ramach potrzeb.

Szczegóły na www.zkmgdynia.pl.

10 lutego

93. rocznica nadania Gdyni praw miejskich – 10 lutego

10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Z tej okazji niedziela upłynie pod znakiem oficjalnych uroczystości.
 
Program:
– godz. 10.00 – uroczysta msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26,
 
– godz. 12.00 – centralne uroczystości 93. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich z udziałem samorządu gdyńskiego, przedstawicieli Marynarki Wojennej oraz mieszkańców pod pomnikiem Polski Morskiej.

Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni

Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni odbędzie się 10 lutego w Teatrze Miejskim w Gdyni. Początek o godz. 17.00 (wstęp z zaproszeniami). Podczas sesji wręczone zostaną medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za szczególne zasługi dla Gdyni oraz nagrody Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni „Czas Gdyni”. Transmisję z uroczystości będzie można zobaczyć na naszej stronie.

Mini Open House Gdynia

10 lutego o godz. 12.00 Mini Open House Gdynia zaprasza na urodziny Gdyni, czyli zwiedzanie kultowych kamienic: ul. Abrahama 26, Abrahama 28 i Batorego 4 w opowieści dwóch ulubionych gdyńskich przewodników – Arkadiusza Brzęczka i Michała Miegonia.

Zbiórka o godz. 12.00 przed Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30).

Bedekerowy spacer wzdłuż najstarszej ulicy w Gdyni

W dniu urodzin Gdyni, można wziąć udział w spacerze najstarszą ulicą miasta. Najstarszą i pewnie jedną z niewielu pamiętającą wieś w miejscu „miasta z morza i marzeń”.
Spacer będzie podróżą między innymi w przeszłość dawnych gospodarstw, gburskich rodzin i wielkiego kapitału. Podróż do Gdyni sprzed 93 lat! Grupę poprowadzi przewodnik miejski Arkadiusz Zygmunt.

Start: 10 lutego o godz. 13.00 przy Pomniku Gdynian Wysiedlonych, na końcu Starowiejskiej, przy dworcu SKM Gdynia Główna.

Książka otwarta na świat w Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji przedstawia książkę pełnią niespodzianek – zakamarków, zapachów i niezwykłych zadań! Można czytać ją w domu, ale publikacja świetnie sprawdzi się także jako przewodnik po naszej wystawie.

W najbliższą niedzielę 10 lutego, w dniu urodzin Gdyni, muzeum zaprasza na premierę nowej publikacji MEG skierowanej do najmłodszych. Podczas spotkania z twórcami - Katarzyną Witt, Dawidem Ryskim i Anną Posłuszną - uczestnicy porozmawiają o kulisach powstawania książki. Z tej okazji przygotowano także warsztaty dla dzieci i dorosłych, a w godz. 12.30-15.30 działać będzie kreatywna strefa twórcza dla rodzin.

– godz.12.30-14.30 – Warsztaty twórcze dla dzieci. Prowadzenie: Katarzyna Witt i Anna Posłuszna.
Każda książka jest osobnym światem. Nie ma jednak książki, która opowie o naszym świecie wszystko. Na warsztatach z tworzenia książek uczestnicy poważnie zastanowią się nad ich zawartością. Spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę znaczy, że książka otwarta jest na świat, a dzieci zdecydują co powinno się w niej znaleźć...
Warsztaty skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat.

– godz.13.30 – 15.30 – Warszaty ilustratorskie dla dorosłych: GIGPOSTER. Prowadzenie: Dawid Ryski.
Prowadzący razem z uczestnikami stworzy kilkanaście indywidualnych ilustracji, które po połączeniu dadzą jeden GIGantyczny plakat. Po warsztatach organizatorzy zapraszają na pogawędki przy kawie z Dawidem.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja.
Więcej informacji na stronie muzeum: www.polska1.pl.
W dniu premiery książka dostępna będzie w sprzedaży w promocyjnej cenie.

W dniu urodzin Gdyni wstęp do muzeum bezpłatny.

Muzycznie w Gdyńskim Centrum Kultury

Gdyńskie Centrum Kultury włącza się do uroczystych obchodów urodzin Gdyni 10 lutego zapraszając wszystkie dzieci na Poranek Muzyczny w ramach Małej Gdyńskiej Filharmonii. O godz. 11.00 w sali Koncertowej Portu Gdynia odbędzie się koncert pt.„Jak Pani Gdynia z Panem Portem muzykują w urodziny”.
 
Tego samego dnia, o godz. 14.00 w Gdyńskim Centrum Kultury odbędzie się drugi koncert Małej Gdyńskiej Filharmonii - muzyczne popołudnie pt. „Muzyczna galeria czyli Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego”.

Na oba wydarzenia bilety: 12 zł.

Po 10 lutego

Bieg Urodzinowy Gdyni

Do 14 lutego w Centrum Riviera (dorośli) i 15 i 16 lutego w biurze zawodów można zgłosić swój udział w pierwszym biegu z cyklu PKO Grand Prix Gdyni – Biegu Urodzinowym.
To dwudniowa impreza. W sobotę odbędą się zawody towarzyszące, zaś w niedzielę bieg główny na 10 kilometrów.

Po raz pierwszy w historii cyklu nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli będą mogli wziąć udział w Biegu Urodzinowym z PKO Bankiem Polskim za symboliczną „złotówkę”. Taki przywilej spotka tych, którzy posiadają gdyńską Kartę Mieszkańca. Aby ją otrzymać należy zarejestrować się na stronie https://karta.miasto.gdynia.pl/rejestracja i spełnić jeden z podanych warunków: być zameldowanym w Gdyni, rozliczać tutaj podatek dochodowy, opłacać podatek gruntowy lub media (prąd, gaz, woda). Do projektu włączyły się m.in: kluby sportowe, Teatr Miejski, Centrum Nauki Experyment czy Gdyńskie Centrum Filmowe. Osoby nie posiadające Karty muszą liczyć się z kosztami podobnymi jak w poprzednich latach. Za występ w biegu głównym należy zapłacić 30 zł, a w marszu nordic walking 20 zł. Jak co roku, zapisy za pośrednictwem strony internetowej grandprixgdyni.pl nie mają limitu.

W Centrum Riviera dostępne będą pakiety na dystans 10 km (500 pakietów, każdy w cenie 60 zł) oraz do marszu nordic walking (50 pakietów, każdy w cenie 40 zł). Zakup pakietów z ograniczonej puli będzie możliwy także w biurze zawodów. Przy okazji Biegu Urodzinowego z PKO Bankiem Polskim będzie ono funkcjonować w „Rivierze” (15 oraz 16 lutego). Udostępnione tam zostanie dodatkowe 150 pakietów startowych do biegu głównego (opłata 100 zł), 100 sztuk do marszu nordic walking (opłata 50 zł w kategorii open i 1 zł w kategoriach młodzieżowych) oraz 200 sztuk do biegów młodzieżowych (opłata 1 zł). W tych dniach opłata przyjmowana będzie wyłącznie w gotówce.

W niedzielę, 17 lutego pakiety startowe nie będą dystrybuowane – nie będzie możliwości ich zakupu ani odbioru. Podobnie jak w minionej edycji, możliwa jest jednoczesna rejestracja na wszystkie zawody cyklu w ramach jednej opłaty. Aby tego dokonać, należy użyć opcji „Zapisz się na imprezy”. Pozwoli to zapisać się na dowolną liczbę imprez dla konta w profilu zawodnika i zsumuje wszystkie konieczne opłaty w ramach jednej transakcji. Tegoroczny cykl będzie szczególny nie tylko z powodu urodzinowej promocji, ale również nowej trasy Biegu Europejskiego z PKO Bankiem Polskim, która z pewnością podbije serca biegaczy. Będzie ona zlokalizowana na lotnisku Gdynia-Kosakowo. Pozostałe trasy pozostaną niezmienione. Zachęcamy do rejestracji i trzymamy kciuki za udane starty.
Biegnij, ciesz się, zwyciężaj!

Oto terminy tegorocznego Grand Prix Gdyni:
Bieg Urodzinowy z PKO Bankiem Polskim16 i 17 lutego;
Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim – 12 maja;
Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim – 28 czerwca;
Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim – 11 listopada.

Więcej na grandprixgdyni.pl.

Konferencja o tożsamości kulturowo-cywilizacyjnej Gdyni

15 lutego o godz. 10.00 w małej auli Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej (ul. Armii Krajowej 46) odbędzie się konferencja „Pamięć gdynian a tożsamość kulturowo-cywilizacyjna miasta”.
 
Wśród prelegentów znajdą się:
 • Dr Monika Chojnacka - Działalność szkół prywatnych w Gdyni w okresie XX-lecia międzywojennego,
 • Mgr Ksenia Bagniewska - Gdynianie w zbiorach red. Miry Walickiej,
 • Ks. dr Mirosław Gawron - Rozwój sieci parafialnej w Gdyni w okresie międzywojennym,
 • Prof. dr hab. Helena Głogowska - Przedwojenna Gdynia w dziecięcej pamięci,
 • Dr Michał Graban - Przejaw kreacji tożsamości w społeczeństwie kognitywnym - przypadek Gdyni,
 • Dr Mariusz Kardas - Gdyńskie reminiscencje w 100-lecie odzyskania niepodległości,
 • Dr Joanna Leska-Ślęzak - Integracja imigrantów w Gdyni,
 • Dr Lucyna Mizera - Modernizm Stalowej Woli- „siostrzanego” miasta Gdyni,
 • Prof. dr hab. Sławomir Sutowski - Historia funkcjonowania okrętów podwodnych RP w świetle 100. rocznicy powstania Marynarki Wojennej, 
 • Prof. dr hab. Maciej Szczurowski - Mit polityczny gdynian jako wyraz pamięci społeczności lokalnej,
 • Dr Michał Tuszyński - Bohaterstwo czasów zniewolenia w świetle działalności opozycyjnej Jerzego Miotkego.
Wstęp wolny.