Co nowego

Świętujemy 96. urodziny Gdyni

Główne uroczystości z okazji 96. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich odbyły się przed pomnikiem Polski Morskiej z udziałem wojskowej asysty honorowej // fot. Kamil Złoch

Główne uroczystości z okazji 96. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich odbyły się przed pomnikiem Polski Morskiej z udziałem wojskowej asysty honorowej // fot. Kamil Złoch

10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie. Nasze miasto ma już 96 lat. Kolejne urodziny Gdyni to powód do świętowania. Z tej okazji zorganizowano szereg miejskich uroczystości. Główne obchody odbyły się w czwartek, 10 lutego o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej.


Urodziny naszego miasta to wyjątkowy moment, który zawsze uroczyście celebrujemy. Każdego roku przypominamy o fenomenie budowy okna na świat II RP. Wszystko podczas miejskich uroczystości.

W tym roku świętowanie rozpoczęło się w niedzielę, 6 lutego. Tego dnia w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odprawiono uroczystą mszę świętą z udziałem honorowej asysty wojskowej. Z kolei na bulwarze Nadmorskim odbyła się Karnawałowa Rodzinna Gra Miejska, którą zorganizowała Gdynia Rodzinna.

Oficjalne obchody odbyły się w czwartek, 10 lutego.

– To szczególny dzień w życiu naszego miasta. To także czas, kiedy wracamy do pięknej historii Gdyni, kiedy rodziła się niepodległa Rzeczpospolita, kiedy ziemie Pomorza i Kaszub zostały włączone do Polski, kiedy zrodziła się idea budowy portu. Dla nas, gdynian, to data, która powoduje, że myślimy również o teraźniejszości i o przyszłości. Miejmy nadzieję, że wychodzimy już z pandemii i znowu będziemy mogli być razem w wielu miejscach. Korzystając z okazji, chciałbym złożyć życzenia wszystkim mieszkańcom Gdyni, by nasze miasto było miejscem, w którym spełniają oni swoje marzenia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Na początku gdyńscy samorządowcy uczcili 150. rocznicę urodzin Jana Radtkego – pierwszego wójta Gdyni. Złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na fasadzie domu przy ul. 10 Lutego 2. Jan Radtke zbudował ten budynek. Później wynajmował go też letnikom.

Posterunek honorowy przy tablicy pamiątkowej na fasadzie domu Jana Radtkego - pierwszego wójta Gdyni // fot. Kamil Złoch

Jan Radtke urodził się 10 lutego 1872 roku w Dębogórzu na Kępie Oksywskiej. Był orędownikiem rozwoju Gdyni. Kiedy w 1920 roku Polska odzyskała dostęp do morza postulował, aby to w naszym mieście wybudować port wojenny i handlowy. Zyskał sobie szacunek licznymi inicjatywami. To z jego inspiracji Rada Gminna wystąpiła do władz państwa o nadanie Gdyni praw miejskich, co nastąpiło 10 lutego 1926 roku.

Dom Jana Radtkego (zachowany do dziś charakterystyczny domek z wieżyczką na rogu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej) był miejscem spotkań wybitnych gdyńskich mieszkańców i budowniczych portu oraz miasta, artystów czy pisarzy. Wszystkich łączyła jedna idea – Gdynia. Byli wśród nich: Antoni Abraham, Stefan Żeromski, Julian Rummel, Tadeusz Wenda, Adolf Nowaczyński, Feliks Nowowiejski.

Pierwszy wójt Gdyni zmarł 22 grudnia 1958 roku w Gdyni. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.



Uroczystości przed pomnikiem


Potem uroczystości przeniosły się przed pomnik Polski Morskiej. Tam zorganizowano główne obchody 96. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Wzięli w nich udział m.in. gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień zarówno w historii Polski, jak i naszego miasta. 102 lata temu Polska odzyskała dostęp do morza, a 96 lat temu Gdynia uzyskała prawa miejskie. Spotykamy się, dlatego że świętujemy urodziny naszego miasta. Przed chwilą złożyliśmy kwiaty przed domem Jana Radtkego – pierwszego wójta Gdyni. W ten sposób uczciliśmy 150. rocznicę jego urodzin – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem.

Wydarzenie uświetniła wojskowa asysta honorowa.

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni


10 lutego o godz. 17.00 rozpocznie się uroczysta urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie www.gdynia.pl.

Podczas obrad zostaną przyznane medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz nagrody „Czas Gdyni”. Całość uświetni oprawa muzyczna z udziałem aktorki Teatru Miejskiego Doroty Lulki.

Wystawa „Morze\ Miasto\ Port”


Z okazji urodzin Gdyni Muzeum Miasta Gdyni przygotowało wyjątkową wystawę – „Morze\ Miasto \ Port”. Jest ona związana zarówno z historią Gdyni, jak i setną rocznicą powstania portu.

Wystawa ukazuje wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści byli zafascynowani rozmachem wielkiej budowy i utrwalali ją w swoich dziełach. Na ekspozycji znajdują się również współczesne przedstawienia. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 dzieł, m.in.: Michaliny Krzyżanowskiej, Janusza Marii Brzeskiego, Mariana Mokwy, Antoniego Suchanka, Henryka Baranowskiego, Kazimierza Ostrowskiego, Kazimierza Śramkiewicza, Stanisława Katzera i Stefana Szmaja. Większość prac pochodzi ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni.

– To pierwsza od kilku lat wystawa organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni, która w dużej mierze jest poświęcona malarstwu. Zwiedzający mają okazję zapoznać się z twórczością wybitnych marynistów. Jest także akcent nowoczesny w postaci wideo-artu autorstwa Ksawerego Kirklewskiego i Arka Kurpińskiego. Przy okazji tej wystawy chcemy zachęcić odbiorców do bardziej kontemplacyjnego kontaktu ze sztuką intymnego dialogu w myśl koncepcji slow-muzeum – mówi Gabriela Zbirohowska-Kościa, jedna z kuratorek wystawy.

Wernisaż wystawy odbył się 10 lutego o godz. 13.00. Uczestniczyły w nim m.in. wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Od godz. 15.00 do godz. 20.00 mogą ją oglądać wszyscy chętni. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Od lewej: Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała - wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki oraz Karin Moder - dyrektor Muzeum Miasta Gdyni podczas wernisażu wystawy „Morze\ Miasto \ Port” // fot. Kamil Złoch

11 lutego wstęp do muzeum również będzie bezpłatny.

Ponadto Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni przygotował warsztaty tworzenia zegarów, które będzie można zabrać do domu i odliczać czas do następnych urodzin Gdyni. Wydarzenie odbędzie się 12 lutego w godz. 12.00-17.00. Obowiązywały wcześniejsze zapisy. Wszystkie miejsca są już zarezerwowane.

Świętowanie z Open House Gdynia


W celebrowanie kolejnej rocznicy uzyskania przez Gdynię praw miejskich po raz pierwszy włącza się też Open House Gdynia. Dzięki temu w sobotę, 12 lutego mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wyjątkowych urodzinowych spacerach oraz zobaczyć wnętrza modernistycznych (i nie tylko) budynków.

Obowiązywały wcześniejsze zapisy. Wejściówki nie są już dostępne. Szczegółowe informacje można znaleźć na facebookowym profilu Open House Gdynia.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.02.2022 16:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.02.2022 16:00
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze