Co nowego

Szef kuchni poleca... gorseciki

Dla twórców kameralnego muzeum w Bankowcu ważne było ocalenie każdego elementu dawnego życia mieszkańców//fot. Magdalena Ergietowska

Dla twórców kameralnego muzeum w Bankowcu ważne było ocalenie każdego elementu dawnego życia mieszkańców//fot. Magdalena Ergietowska

Dwudziestolecie międzywojenne oznaczało dla naszego miasta rozkwit architektury tak znaczący, że do dziś jest on w centrum uwagi architektów, badaczy i historyków. W latach 1935-1939 powstał Bankowiec, który jest uznawany za pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce. Z okazji urodzin Gdyni przed pasjonatami modernizmu swoje podwoje otworzyło kameralne muzeum, które znajduje się w tym kompleksie.


Inwestorem kompleksu budynków i lokali usługowych, który zbudowano w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu, był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego, a zaprojektował go arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery "C" (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu, stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.
W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca.
Do dziś ten budynek należy do najciekawszych atrakcji Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W 2009 roku z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej „Bankowiec” powstało tam Mini Muzeum „Bankowiec”. To miejsce, które gościło już tysiące osób – zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców, jak i turystów. Jego kustoszką oraz animatorką jest Maria Piradoff-Link.
Chętni, którzy chcieliby zwiedzić muzeum, a także obejrzeć reprezentacyjną klatkę, hall i podwórze budynku oraz infrastrukturę schronu, będą mieli taką szansę. W lutym ostatnie oprowadzania z przewodnikiem odbędzie się 25 lutego o godz. 12.00. Start przy wejściu głównym do Bankowca (ul. 3 Maja 27).
Szczegółowe informacje pojawią się na facebookowych profilach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu oraz Mini Muzeum „Bankowiec”.

Opis za: Gdyński Szlak Modernizmu

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.02.2023 11:09
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.02.2023 16:17
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze