Co nowego

Szkoła na Chwarznie-Wiczlinie zyska nowe skrzydło

Podpisano już umowę z wykonawcą rozbudowy ZSO nr 8 w Gdyni. Na zdjęciu od lewej: Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Witold Chudyszewicz - dyrektor ZSO nr 8, przedstawiciel wykonawcy - firmy P&P Sp. z o.o., Bartosz Bartoszewicz - wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. Przemysław Kozłowski

Podpisano już umowę z wykonawcą rozbudowy ZSO nr 8 w Gdyni. Na zdjęciu od lewej: Jakub Ubych - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, Witold Chudyszewicz - dyrektor ZSO nr 8, przedstawiciel wykonawcy - firmy P&P Sp. z o.o., Bartosz Bartoszewicz - wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia // fot. Przemysław Kozłowski

22.07.2021 r.

Kilkanaście sal lekcyjnych, w tym pracownie chemiczna i komputerowa, a także szatnie, strefa wypoczynku i pomieszczenia dla pracowników – to wszystko znajdzie się w nowym skrzydle Zespołu Szkół Ogólnokształcacych nr 8 na Chwarznie-Wiczlinie. W budynku przewidziano także przestrzeń dla dzielnicowej Przystani, z której skorzystają wszyscy mieszkańcy. Właśnie podpisano umowę na realizację tej inwestycji. Jej koszt to przeszło 19 milionów złotych.


Rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 – na którą składają się Szkoła Podstawowa nr 37 i XVII Liceum Ogólnokształcące – to kolejna duża inwestycja w infrastrukturę oświatową w mieście. Placówka przy ul. Wiczlińskiej w Gdyni zyska trzykondygnacyjny budynek wraz z łącznikiem pomiędzy nową a istniejącą już konstrukcją.

- Z uwagi na pojawienie się możliwości przeniesienia lokalizacji basenu, który ma tu powstać, podjęliśmy decyzję o rozbudowie tej szkoły o zupełnie nowe skrzydło. Podpisaliśmy umowę opiewającą na kwotę niewiele ponad 19 milionów złotych. To, co istotne to nie tylko nowe sale lekcyjne dla uczniów, nie tylko nowa przestrzeń do rekreacji i spotykania się, ale także Przystań Sąsiedzka. Miejsce, które będzie służyć mieszkańcom tej części miasta – już nie uczniom, a być może trochę starszym – do tego, aby się spotykać, rozmawiać i wspólnie dyskutować o potrzebach zarówno swoich, jak i całej dzielnicy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Rozbudowa jest poszerzeniem przestrzeni w bardzo pozytywnie przyjętym modelu. Kolejny moduł szkoły będzie swoim wyglądem zewnętrznym, a także rozwiązaniami wewnętrznymi nawiązywał do pierwotnych części kompleksu. Na trzech piętrach o łącznej powierzchni 2804 m2 zmieści się łącznie 21 sal lekcyjnych. Wśród nich znajdą się standardowe pomieszczenia do nauki, a także dwie sale informatyczne, gabinet do nauki chemii, pomieszczenia do pracy grupowej czy indywidualnej. W budynku znajdą się również strefa wypoczynku, pomieszczenia dla pracowników i administracji placówki, szatnie i toalety. Nowe skrzydło wyposażone będzie w windę, dzięki czemu dostosowane będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całość przykryje zielony dach, dzięki któremu lepiej będzie można gospodarować wodami opadowymi.

- To, co charakteryzuje oświatę w Gdyni to nie tylko świetne wyniki dzieci i młodzieży, ale również żelazna dyscyplina w kształtowaniu i rozbudowie o nowoczesną przestrzeń edukacyjną. Dzielnice zachodnie są tego najlepszym przykładem, gdzie ewolucyjnie dostosowywana jest oferta dla najmłodszych mieszkańców Gdyni. Kolejne przeszło 20 sal lekcyjnych, przestrzenie do wypoczynku, a także dla grona pedagogicznego pozwolą utrzymać świetne warunki przy nieustającym wzroście liczby uczniów. To nie jest ostatni krok, ponieważ zaraz za tym skrzydłem – dzięki temu, że projektowanie zaczyna się już teraz – będziemy mogli zacząć prace nad stworzeniem basenu, niezwykle oczekiwanego przez mieszkańców tej części miasta – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

- W dobie bardzo dynamicznie rozwijającej się dzielnicy jest to niezbędne, abyśmy mogli pomieścić się tutaj wszyscy i zapewnić dobrą jakość edukacji gdynianom – dodaje Witold Chudyszewicz, dyrektor ZSO nr 8 w Gdyni.

Nowy budynek ZSO nr 8 nie będzie jednak ograniczał się jedynie do funkcji oświatowych. Na parterze budynku wydzielona zostanie przestrzeń dla dzielnicowej Przystani. To miejsce przeznaczone dla mieszkańców, w którym będzie można organizować różnego rodzaju spotkania, warsztaty czy zajęcia. Będzie to otwarta przestrzeń, która ma współgrałać z aulą oraz przestrzenią czytelniczą w sąsiadujących częściach budynku. W projekcie przewidziane jest niezależne wejście, a także dwa stanowiska dla obsługi mieszkańców – tak, aby część spraw urzędowych można było załatwić w swojej dzielnicy idąc spacerem.

Inwestycja warta jest przeszło 19 milionów złotych. W wyniku przetargu wyłoniono już wykonawcę robót. Najkorzystniejszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo P&P Sp. z o.o.
Wedle planów, budynek ma zostać oddany do użytku w 2022 roku.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni // fot. Przemysław Kozłowski