Co nowego

Sztuka na mieście, czyli kulturalne słupy #wGdyni

Mat. Smile Reprezent

Mat. Smile Reprezent

Skoro chwilowo nie możemy pójść do teatru, kina czy galerii, w Gdyni pojawił się pomysł, aby to sztuka wyszła do nas – na ulice. Dzięki firmie Smile Reprezent w różnych lokalizacjach naszego miasta będą się sukcesywnie pojawiać prace graficzne lokalnych twórców. Plenerowa Galeria na terenie Gdyni jest bezpłatna i dostępna przez całą dobę.


Galerie, kina, teatry i muzea wciąż pozostają zamknięte, dlatego sztuka postanowiła wyjść z ukrycia. Smile Reprezent zaprasza do zwiedzania Plenerowej Galerii na terenie Gdyni. Teraz możemy wyruszyć śladem słupów ogłoszeniowych, które w czasie pandemii zamieniły się… w galeryjne ściany.
 
Przytłoczeni marazmem ciągłego zamykania instytucji kultury oraz brakiem namacalnego dostępu do sztuki przedstawiciele firmy Smile Reprezent postanowili wypuścić ją w przestrzeń miejską. Widząc wyblakłe słupy ogłoszeniowe, zapełnione wspomnieniami dawnych planów i odwołanych wydarzeń, poczuli, że czas nadać im nowe znaczenie.

Pomysł był prosty - a gdyby tak zaprosić związanych z Gdynią twórców i zaprezentować ich prace graficzne na słupach ogłoszeniowych? Stworzyć bezpieczną galerię sztuki pod chmurką? Od pomysłu przeszli do czynów. Odzew ze strony artystów był niezwykły. Wyszło na to, że nie tylko odbiorcy sztuki są spragnieni jej oglądania, ale twórcy szczególnie tęsknią za kontaktem na żywo. Dla wielu z nich to pierwszy raz, gdy ich prace drukowane są w tak niestandardowym formacie.

Praca Marty Frej na gdyńskim słupie ogłoszeniowym. Mat. Smile Reprezent
Praca Marty Frej na jednym z gdyńskich słupów. Zdj. Smile Reprezent

Na 26 słupach, znajdujących się w Gdyni, sukcesywnie pojawiają się prace lokalnych artystów. Tematyka jest różna, choć dominuje radzenie sobie z pandemiczną rzeczywistością i dawka zdrowego optymizmu.

Choć prace można już spotkać w kilkunastu gdyńskich lokalizacjach, pełna lista jest jeszcze owiana tajemnicą.

Więcej informacji na temat projektu pojawi się już wkrótce w wydarzeniu na Facebooku.
 
Praca PaplaLala. Zdj. Smile Reprezent
Autorka grafiki: PaplaLala. Zdj. Smile Reprezent 

W projekcie udział wzięli następujący artyści:
 
 
Plakat Jana Rutki: modernistyczne budynki i statek Batory.
Autor plakatu i zdj.: Jan Rutka

Pomysłodawcy szczególne podziękowania kierują pod adresem gdyńskiej drukarni Contrast, bez której projekt by się nie udał.

A zatem „Follow the SŁUP!” – wyjdźmy na miasto i podziwiajmy sztukę.

Autor: Mariusz Waras. Zdj. Smile Reprezent
Autor pracy: Mariusz Waras. Zdj. Smile Reprezent

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2021 07:25
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.04.2021 15:02
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze