Co nowego

Tańszy gaz dla Gdyni i sąsiednich samorządów

Umowę obejmującą miasto Gdynia podpisała w Muzeum Miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (w środku), wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Kamil Złoch

Umowę obejmującą miasto Gdynia podpisała w Muzeum Miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała (w środku), wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Kamil Złoch

Już po raz piąty Gdynia gaz kupować będzie nie sama, a w grupie zakupowej. Doświadczenia poprzednich lat pokazują, że tak jest taniej.

Od 2015 roku Gdynia wraz z jednostkami z Forum NORDA organizują corocznie wspólny przetarg na dostawę gazu ziemnego. Liderem w tych postępowaniach została spółka miejska OPEC Sp. z o.o. w Gdyni, jako odbiorca największej ilości gazu ziemnego spośród uczestników.



Inicjatywa okazała się na tyle udana, że w kolejnych latach do grupy zakupowej dołączyło również miasto Gdańsk z częścią gmin ówczesnego Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ze swoimi jednostkami organizacyjnymi. Tym razem dołączyli kolejni zamawiający: Gmina Miasto Sopot, Gmina Nowy Dwór Gdański, Gmina Nowy Staw, oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

W tym roku postępowanie przetargowe zorganizowano po raz piąty, a wybranym wykonawcą została firma Fortum Marketing and Sales Polska S.A.

Po zeszłorocznym wzroście, w bieżącym roku sytuacja na rynku trochę się ustabilizowała. Sytuacja ta ma oczywisty wpływ na spadek cen w postępowaniach przetargowych.

- Zaczynaliśmy od wspólnego przetargu tylko z gminami zrzeszonymi w Forum NORDA, dziś robimy to w znacznie szerszym gronie 39 partnerów, a robimy to dlatego, że korzyści finansowe są wymierne – podkreśla wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, która podpisała umowę dotyczącą Gdyni. - W tym roku uzyskaliśmy ceny jeszcze lepsze niż rok temu, korzystniejsze o blisko 4 miliony, natomiast o 10 milionów korzystniejsze w stosunku do oficjalnego cennika PGNiG, więc tak wysoka oszczędność warta jest współdziałania. Co istotne, zrzeszamy nie tylko partnerów publicznych i to również pokazuje, że jest to bardzo korzystna opcja zakupowa – wyjaśnia wiceprezydent Gruszecka-Spychała.

Dokładny poziom oszczędności, które uzyska grupa zakupowa, zależy od dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku. Na ten moment szacowane są na poziomie ok. 13% w stosunku do roku poprzedniego, więc kolejne postępowanie grupy zakupowej okazało się sukcesem.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze