Co nowego

Teatralna „Księga dżungli”

Aktorzy i tancerze w kostiumach wilków w spektaklu „Księga dżungli” // fot. Przemysław Burda

Aktorzy i tancerze w kostiumach wilków w spektaklu „Księga dżungli” // fot. Przemysław Burda

Tolerancja, akceptacja odmienności i łamanie stereotypów – to główne przesłania spektaklu. „Księga dżungli” miała mieć swoją oficjalną premierę w marcu, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Teraz przedstawienie można już zobaczyć na gdyńskiej scenie. Powieść angielskiego pisarza i noblisty Rudyarda Kiplinga jest tu pokazana w uwspółcześnionej wersji. Premiera odbędzie się w niedzielę, 25 października. Obowiązują limity widzów oraz zasady reżimu sanitarnego.


Opowieść o małym chłopcu - Mowglim, który dorasta w dżungli, wśród dzikich zwierząt, to najnowsza propozycja Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Pierwotnie premiera „Księgi dżungli” była planowana 14 marca. Jednak tego dnia wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i szereg obostrzeń, które uniemożliwiały działalność m.in. instytucji kultury. Po kilku miesiącach czekania – mamy to! Muzyczny spektakl można już oglądać na teatralnych deskach.

Oficjalną premierę „Księgi dżungli” zaplanowano w niedzielę, 25 października, choć pierwszy przedpremierowy pokaz, na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, udało się zagrać 10 marca, jeszcze przed wprowadzeniem obostrzeń. Przypominamy, że obecnie w instytucjach kultury obowiązują limity – maksymalne obłożenie to 25% dostępnej liczby miejsc na widowni. Wszystkie wydarzenia odbywają się również w ścisłym reżimie sanitarnym – obowiązują maseczki lub inne osłony ust i nosa, dystans oraz dezynfekcja rąk. Dostępne są jeszcze miejsca na pokaz, który odbędzie się już dzień wcześniej - w sobotę, 24 października

Szczegółowe informacje o spektaklu, terminach i biletach znajdują się na stronie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Musical to gwarancja dobrej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. A wszystko w nowoczesnym wydaniu.

– Bardzo serdecznie i gorąco zapraszam na musical „Księga dżungli”. Niesamowita historia, uwspółcześniona, niesamowicie cudowne piosenki, kolorowe kostiumy. Rewelacja. Obiecuję, że będziecie się świetnie bawić – mówi Jakub Szydłowski, reżyser spektaklu.

– Akcja zostanie nieco przeniesiona. Nie będziemy mieli tylko i wyłącznie dosłownej dżungli z lianami i całym anturażem. Wszystko przeniesie się w dzisiejsze czasy. Dzięki temu całość będzie bardziej komunikatywna. Reżyser i twórcy starali się włożyć coś swojego w ten spektakl i odnaleźć coś nowego. Aktorzy nie będą tylko grali, a widzowie oglądali i bili brawo. Postaramy się zaprosić ich do tego świata. Nie będzie dosłownego wciągania na scenę, ale najmłodsza część publiczności będzie mogła uczestniczyć w spektaklu i poczuć się częścią dżungli – mówi Mateusz Deskiewicz, aktor, odtwórca roli węża Kaa.



Spektakl zaskakuje i prezentuje świeże podejście do tematu. Pod wesołą i barwną przykrywką niesie jednak ważne przesłanie. Porusza problem stereotypów, uczula na zagrożenia i uczy, nawet te najmłodsze maluchy, akceptacji dla odmienności. Młodzi widzowie mają się przekonać, że choć nikt nie jest doskonały, wszyscy jesteśmy wartościowi i nie można być obojętnym, gdy wokoło zaczyna panować niesprawiedliwość.

Istotną rolę w musicalu, poza aktorami, grają też kostiumy i światła. To one nadają klimatu i odzwierciedlają charakter poszczególnych bohaterów.
 
– Użyliśmy środków z teatru nowoczesnego, który jest atrakcyjny dla widza. Przez to całość bardzo zyskuje. Mamy animacje, industrialne światła i bardzo oryginalne kostiumy. Wiele osób już nam mówiło, że wiele kostiumów wygląda dokładnie jak z „Króla lwa”, dlatego myślę, że szczególnie dla młodego widza, będą atrakcyjne – podkreśla Deskiewicz.

I tak na scenie pojawią się małpy, wilki, wąż, tygrys, szakal, miś czy czarna pantera. A Mowgli to 11-letni chłopiec, który ze współczesności przenosi się w świat dżungli. Przygarnia go stado wilków, a on uczy się języka zwierząt. Jest sprytny i odważny. Jednak dżungla rządzi się swoimi prawami i chłopiec nie w każdym znajduje przyjaciela. Otaczają go też wrogowie.
 
– Mowgli jest zbuntowany, ale to na pewno szczęśliwy chłopiec. Ma bardzo dobre serce i pomaga każdemu zwierzęciu. Wszystko podoba mi się w tej roli. Jest dużo ruchu i śpiewania, ale przed wszystkim mogę pracować z dorosłymi aktorami i to jest cenne. W spektaklu są genialne sceny np. z Balusiem. Naprawdę warto przyjść – mówi Jakub Mrowiec, odtwórca roli Mowgliego.

– Wąż jako jedno z nielicznych zwierząt ma możliwość zmiany skóry. Wylegują się na słońcu i zajmuje im to około 6-7 dni. I to, co zobaczą widzowie, to będzie właśnie Kaa po zmianie skóry. Ta postać zdecydowanie skieruje się bardziej w kierunku ciemnej strony mocy – mówi Deskiewicz.

W głównego bohatera wcielać się będzie aż czterech młodych artystów: Marceli JózefowiczJakub MrowiecHubert Kunc oraz Adam Kordowski. Wybór odpowiednich kandydatów nie był łatwy, a efekty będzie mógł ocenić każdy.


Czarna pantera i Mowgli w spektaklu "Księga dżungli" // fot. Przemysław Burda

„Księga dżungli”

Premiera 25 października, godz. 12.00
Teatr Muzyczny Nowa Scena

Reżyseria i scenariusz: Jakub Szydłowski
Muzyka: Jakub Lubowicz
Kostiumy i charakteryzacja: Dorota Sabak
Scenografia i oświetlenie: Grzegorz Policiński
Choreografia: Paulina Andrzejewska-Damięcka

Pełny skład obsady można zobaczyć tutaj.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 23.10.2020 11:22
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.10.2020 13:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze