Co nowego

Termomodernizacja przedszkola nr 16

Skan budynku przedszkola nr 16 // fot. mat. prasowe

Skan budynku przedszkola nr 16 // fot. mat. prasowe

Przedszkole nr 16 przy ul. Jana z Kolna 29 w Gdyni czeka gruntowna modernizacja. Wszystko za sprawą europejskiego projektu badawczego P2Endure, do którego w zeszłym roku przystąpiło nasze miasto. Prace prowadzone będą do końca wakacji 2018 roku.

P2Endure to projekt badawczy, którego celem jest stworzenie nowego systemu prefabrykowanych i łatwych w montażu produktów do gruntownych termomodernizacji budynków. Innowacyjny system zostanie także zintegrowany z projektowaniem budynku przy użyciu metody BIM (Building Information Modeling). Wypracowane, nowoczesne rozwiązania w przyszłości będą mogły być stosowane także w budynkach, których funkcja ma być zmieniona.
 
We wrześniu 2016 roku Gdynia do udziału w projekcie zgłosiła Przedszkole nr 16. Budynek pochodzący z 1965 roku do tej pory nie został poddany termomodernizacji. Teraz będzie on monitorowany, dzięki czemu będzie można zbadać jego efektywność cieplną. Zostaną zainstalowane specjalne czujniki mierzące temperaturę, wilgotność powietrza i inne wskaźniki.
 
W pierwszym etapie modernizacji – finansowanym z budżetu miasta – budynek zostanie ocieplony, a w części podziemnej ścian zostanie położona warstwa przeciw wilgotnościowa. Następnie partner projektu, firma P.R.E. Fasada sp. z o.o., zmodernizuje część nadziemną nową, innowacyjną metodą ocieplającą fasadę budynku. Nowo opracowany system termomodernizacji zapewni lepszą charakterystykę cieplną, obniżającą energochłonność budynku i zwiększającą komfort cieplny, większą odporność na zawilgocenie, a także niższy ślad węglowy. Wszystkie te parametry wpisują się w technologie budownictwa zrównoważonego i ekologicznego.
 
Ponadto w ramach projektu budynek przedszkola został zeskanowany w technologii 3D. Dzięki temu możliwe było stworzenie modelu BIM, ukazującego aktualny stan techniczny budynku.
 
Projekt finansowany jest ze środków europejskich w ramach programu Horyzont 2020, czyli programu finansowania badań naukowych i innowacji (w tym związanych z tematami ukierunkowanymi na budownictwo o obniżonej energochłonności).
 
Informacje o projekcie dostępne są na stronie internetowej: www.p2endure-project.eu.

  • ikonaOpublikowano: 26.10.2017 11:00
  • ikona

    Autor: _Agnieszka Wołowicz-Bińkowska (a.wolowicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.11.2017 15:00
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Najnowsze