Co nowego

„Terroryści” opanują Gdyńskie Centrum Kultury

Przygotowania do premiery

Przygotowania do premiery "Terrorystów" w Gdyńskim Centrum Kultury // fot. Magdalena Czernek

To dokument naszych czasów, w których cynizm i nienawiść zastępują dobro i miłość. W Gdyńskim Centrum Kultury trwają przygotowania do premiery dramatu Ireneusza Iredyńskiego pt. „Terroryści”. Spektakl reżyseruje Konrad Szachnowski. Opowiada w nim o tym, że terroryzm może przybierać różne postacie, być blisko nas, a pokonywanie zła złem wywołuje straszliwą tragedię. Premiera „Terrorystów” już w sobotę, 23 lutego.

– Chciałbym, aby ten spektakl zmuszał do myślenia i rozejrzenia się wokoło, czy przypadkiem w naszym kraju nie dzieje się terroryzm. Może się on odbywać na różnych poziomach. Bo terroryzm ma dzisiaj uniwersalne znaczenie. Nie może nam się on kojarzyć tylko z biegającym z bronią po mieście muzułmaninem. Terroryzować można żonę, męża czy dzieci. W spektaklu stawiamy trudne pytania, na które trzeba będzie samemu znaleźć odpowiedzi – mówi Konrad Szachnowski, reżyser spektaklu.

Dla reżysera to drugie podejście do „Terrorystów”. Po raz pierwszy realizował on dramat Ireneusza Iredyńskiego w 1982 roku w Olsztynie. Teraz przygotowuje go dla gdyńskiej publiczności.

Wtedy sprawa terroryzmu była bardzo odległą kwestią dla naszego kraju. Teraz ten temat staje się coraz bardziej aktualny, dociera do nas i wlecze ze sobą potężne pokłady zła – podkreśla reżyser.



Akcja sztuki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym państwie w okresie przewrotu politycznego. Ścierają się tam siły panującego dyktatora i partyzantów, którym przewodzi człowiek odważny, inteligentny, ale i przewrotny, stosujący nieuczciwe chwyty. A wszystko w imię zwycięstwa i własnej kariery politycznego lidera.

Postarałem się ten spektakl zuniwersalizować. Akcja może dziać się w Europie, ale równie dobrze w Ameryce Południowej. Skupiłem się tu na technice dokonywania przewrotu – kto jest do tego potrzebny i jakimi metodami się go dokonuje. Stawiam tezę, że jeżeli zło panujące w danym systemie pokonuje się złem, to powoduje się armagedon. Metody dokonywania przewrotu, które pokazuje w spektaklu są bestialskie, a wykonują je ludzie, którzy zostają pozbawieni jakiejkolwiek empatii, uczuć ludzkich i humanitaryzmu. Interesuje ich tylko władza – opowiada Szachnowski.

Dlatego właśnie ze sceny popłynie język partyjnej propagandy. Zostaną też ukazane prawa rządzące medialnym spektaklem. Język będzie miał w sztuce ogromne znaczenie. To poprzez niego ujawniane będą tajone kompleksy, skrywane emocje czy afekty. Ma być też narzędziem do testowania wierności idei.

Spektakl ma być również pewnego rodzaju ostrzeżeniem dla widza. I właśnie takie przesłanie będą się starali przekazać aktorzy.

Chcemy przestrzec widza. Zależy nam na tym, żeby ludzie zrozumieli, że nie żyjemy na księżycu, że jutro i u nas może być jakieś dramatyczne zdarzenie. To historia o rewolucji, o nieuczciwościach, ale też trochę o dzisiejszych czasach. Przywódca nie zawsze jest szczery. Słyszymy cudowne słowa z ust polityków, a prawda jest zupełnie inna – mówi Krzysztof Stasierowski, aktor.

W spektaklu Stasierowski wciela się w postać ministra.

Nigdy nie przypuszczałem, że będę miał szansę zagrania ministra w państwie reżimowym. To człowiek władzy na tyle cyniczny, że w każdych okolicznościach umie znaleźć sobie miejsce – mówi aktor.

„Terrorystów” będzie można oglądać na deskach Gdyńskiego Centrum Kultury od 23 lutego. Bilety na spektakl można zakupić w kasie Konsulatu Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 lub poprzez stronę internetową.

fot. Magdalena Czernek
 
„Terroryści”
Gdyńskie Centrum Kultury
 
Premiera: 23 lutego, godz. 19.00

Reżyseria: Konrad Szachnowski
Kostiumy i scenografia: Maria Szachnowska
Oprawa muzyczna: Adrian Jerzy Amrugiewicz
Obsada: Leszek Andrzej Czerwiński/Dariusz Majchrzak, Jerzy Górski, Krzysztof Stasierowski, Aleksandra Lis, Robert Włodarski, Michalina Wojtysiak

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.02.2019 15:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.02.2019 20:01
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze