Co nowego

Tęskniliśmy za kinem i teatrem

W miniony weekend mieszkańcy Gdyni chętnie odwiedzili kina i teatry. // fot. Anna Rezulak / KFP

W miniony weekend mieszkańcy Gdyni chętnie odwiedzili kina i teatry. // fot. Anna Rezulak / KFP

Kultura i sztuka są wyjątkowo ważne dla mieszkańców Gdyni. Dlatego, gdy rząd zadecydował o ponownym otwarciu kin i teatrów, mieszkańców nie trzeba było długo namawiać na wyjście. Wyprzedane spektakle, seanse filmowe i wypełnione w dozwolonych 50% sale są najlepszym dowodem na to, że Gdynia kulturą stoi.

 
Miniony weekend był pełen emocji – kina i teatry mogły w końcu ugościć długo wyczekiwanych widzów. Mieszkańcy Gdyni bardzo stęsknili się za wydarzeniami kulturalnymi. Gdyńskie instytucje kultury zgodnie podkreślają, że wprowadzone zasady reżimu sanitarnego nie są dla widzów przeszkodą, aby uczestniczyć w pokazach. Obowiązkowa maseczka, dezynfekcja rąk i dystans są niewielką ceną za możliwość obejrzenia spektaklu lub premierowego seansu.
 
W porównaniu do otwarcia po pierwszym lockdownie, w czerwcu 2020 roku, widzowie chętniej i tłumniej wrócili do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na pierwszych gości czekał przed wejściem czerwony dywan. Na ekranach we wszystkich salach kinowych pojawiły się też hasła „Witajcie w domu” i „Dziękujemy, że jesteście z nami”. Chętni mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na GCF-owej ściance ustawionej obok sali kinowej „Warszawa”.

Grupa 12. osób zebrała się przed ścianką Gdyńskiego Centrum Filmowego. Osoby na zdjęciu mają założone maseczki, a niektóre osoby trzymają kartki z napisami "#witajciewdomu", "#kinotoludzie", "#kochamykino". // fot. Anna Rezulak / KFP
fot. Anna Rezulak / KFP

Gdyńskie Centrum Filmowe dba o bezpieczeństwo widzów i na każdym kroku przypomina o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego: wszyscy muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa (również podczas seansu), dezynfekcji rąk oraz zachowaniu dystansu społecznego.
 
- Już od pierwszego dnia, w piątek, z chwilą otwarcia kasy Kina Studyjnego GCF na miejscu pojawili się pierwsi widzowie. Wielu z nich podkreślało, że czekali na ten moment i bardzo się cieszą z możliwości ponownego oglądania filmów na dużym ekranie. Przez cały weekend mieliśmy dobrą frekwencję, na wielu seansach - zwłaszcza popołudniowych - sięgającą maksymalnej dopuszczanej liczby widzów, czyli 50% widowni. Chwalono dobry repertuar, niektóre przedpremierowe pokazy wyprzedały się bardzo szybko. Mamy nadzieję, że wróciliśmy na dobre. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z powagi sytuacji: jest pandemia i dostosujemy się do wszelkich koniecznych rygorów. Jednak ewentualność ponownego zamknięcia byłaby dla nas szalenie trudna: pod względem organizacyjnym, a także psychologicznym. Cieszymy się z powrotu do działalności i mamy nadzieję, że przy obecnych zasadach sanitarnych kino pozostanie bezpiecznym i komfortowym miejscem – mówi Magdalena Jacoń, rzeczniczka Gdyńskiego Centrum Filmowego.
 

 Aktualny repertuar GCF znajduje się na stronie internetowej.

Sala kinowa w Gdyńskim Centrum Filmowym, na ekranie wyświetla się biały napis na czerwonym tle "Dziękujemy, że jesteście z nami!". Fot. Anna Rezulak / KFP
fot. Anna Rezulak / KFP

Emocje podczas oglądania filmów na dużym ekranie są niezastąpione. W Klubie Filmowym, działającym w Muzeum Emigracji, frekwencja cały czas dopisuje. Jeszcze przez dwa dni będą tam grane: „Sekret bogini fortuny” oraz „Obraz pożądania”. A od 19 lutego zaczną się pokazy przedpremierowe „Palm Springs” oraz „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Bilety na seanse oraz aktualny repertuar dostępne są na stronie internetowej Klubu Filmowego.


- Zainteresowanie projekcjami jest bardzo duże. Widać ogromną różnicę pomiędzy sprzedażą biletów obecnie a latem. W weekend walentynkowy wyprzedane zostały wszystkie bilety (zgodnie z obostrzeniami podczas seansu w sali może przebywać maksymalnie 50% publiczności). Frekwencja nadal dopisuje. Niektóre projekcje w tym tygodniu także mamy już wyprzedane. Oczywiście chcielibyśmy (o ile nie będziemy notować drastycznych zmian związanych z zachorowaniami na koronawirusa), aby odmrożenie działalności kin zostało przedłużone. Zakładamy różne scenariusze - łącznie z informacją na tzw. "ostatnią chwilę", która oznacza szybkie zbudowanie repertuaru. Mamy jednak nadzieje, że decyzje zapadną nieco szybciej i na dłuższy czas - tak, aby kiniarze mieli szansę na normalne budowanie programu, a tym samym zapewnienie jeszcze lepszego wyboru filmów - mówi Magda Malinowska z Klubu Filmowego.

 
W pierwszy weekend ponownego otwarcia instytucji kultury Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni zaprezentował widzom spektakl „Avenue Q” w reżyserii Magdaleny Miklasz. Widownia wypełniona była możliwie maksymalnie. Plany repertuarowe teatru obejmują już cały marzec - można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Teatru Muzycznego.
 
- Jesteśmy przygotowani, mamy opracowany repertuar i ogromną nadzieję, że podczas kolejnych weekendów będziemy mogli grać i zaprezentować naszej publiczności najnowszy koncert „Rewia70&FRANCE”, czyli koncert polskich piosenek lat 70. oraz przebojów francuskich. Po miesiącach rozłąki z widzami pragniemy przenieść się wspólnie do niezwykłego świata emocji i barw, dostępnego tylko w teatrze. Wszyscy wierzymy, że tym razem wróciliśmy do grania na stałe. Mamy plany repertuarowe, głowy pełne pomysłów i energię do tworzenia nowych produkcji teatralnych. Trzeba oczywiście budować repertuar, dostosowując go do okoliczności i możliwości. Ale Teatr Muzyczny w Gdyni działa i czeka na swoich widzów – mówi Aleksandra Borowiak, rzeczniczka prasowa Teatru Muzycznego w Gdyni.

 

Dziękujemy, że jesteście! ???????? Zachwyceni energią weekendu ????❤️????czekamy na kolejne spotkania z Wami. Zapraszamy także na...

Opublikowany przez Teatr Muzyczny Gdynia Poniedziałek, 15 lutego 2021


Z kolei Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w ciągu zaledwie 3 dni wyprzedał bilety na spektakl „Arszenik i stare koronki” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. W dniach 25-28 lutego widzowie mogą wybrać się na sztukę „Trzej Muszkieterowie" w reżyserii w rezyserii Rafała Szumskiego. Są jeszcze dostępne bilety na stronie teatru.

Na marzec zaplanowano spektakl „Rozważna i romantyczna”, który wyreżyserowała Alina Moś-Kerger, oraz „Prawda. Komedia małżeńska” w reżyserii Zbigniewa Rybki. W połowie marca zaprezentowany zostanie kameralny spektakl o namiętnościach na podstawie wielkiej prozy Dostojewskiego – „Nastazja wychodzi za mąż” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Trwają próby spektaklu „Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk w reżyserii Jacka Bały. Sztuka będzie gotowa na Dzień Teatru, czyli 27 marca.

- Czekaliśmy z utęsknieniem na widzów i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zagrać dla pełnej, 100% publiczności – mówi Iwona Walkusz z Biura Promocji Teatru Miejskiego w Gdyni.

W sobotę wróciliśmy do Was z premierą spektaklu "Arszenik i stare koronki"! Było cudownie <3 Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! Fot. Roman Jocher

Opublikowany przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni Poniedziałek, 15 lutego 2021
 

W ostatnią niedzielę Teatr Gdynia Główna zagrał pierwszy spektakl po ponownym otwarciu - „i…jakoś to będzie” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w reżyserii Idy Bocian. Publiczność dopisała. Wszystkie dostępne miejsca były wyprzedane. Spektakl odbędzie się jeszcze 20 lutego. Dwie kolejne propozycje w repertuarze, dedykowane najmłodszym fanom teatru – „Bajka o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku” Ewy Ignaczak (21.02) oraz „Dzielny Kapitan Ahab” w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego (28.02) są już niemal wyprzedane.

- Po zakończeniu niedzielnego spektaklu słyszeliśmy od widzów, że bardzo im brakowało wyjścia do teatru, część osób pytało o kolejne spektakle i nalegało żartobliwie, żebyśmy już nigdy więcej się nie zamykali. Zdecydowanie można więc powiedzieć, że nasi widzowie cierpieli na głód teatru, który udało nam się częściowo zaspokoić. Mimo że to tylko dwa tygodnie to i tak cieszymy się, że udało się pokazać kilka naszych propozycji. Jesteśmy gotowi działać nawet przy niekompletnych widowniach oraz z zachowaniem zasad sanitarnych. Mamy nadzieję, że instytucje kultury nie zostaną ponownie zamknięte. Jesteśmy gotowi działać nawet przy niekompletnych widowniach oraz z zachowaniem zasad sanitarnych - mówi Grzegorz Kujawiński z Teatru Gdynia Główna.

Są już wstępne plany repertuarowe na najbliższe miesiące. Teatr przygotowuje się również do dwóch dużych projektów: Akcja/ Regeneracja oraz 2021: Odyseja Lemowska. W planach jest także VII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Pociąg Do Miasta, w tym roku pod hasłem: Stacja Kosmos. Więcej informacji oraz repertuar i bilety dostępne są na stronie TGG.

Pierwsze spektakle w Konsulacie Kultury widzowie będą mogli obejrzeć podczas nadchodzącego weekendu. Co przygotowano?
 
- Mamy poczucie, że wszystko odbyło się w ogromnym tempie. Dla nas, instytucji bez stałego zespołu artystów, takie otwarcie jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. A dodatkową trudnością był fakt, że na cały luty zaplanowaliśmy realizację nowych projektów online. Musieliśmy więc mocno przeorganizować nasz plan pracy, ale wszystko udało się i bardzo szybko zdołaliśmy ułożyć repertuar na najbliższe tygodnie. Zaczynamy już 20 lutego od spektaklu „Stara baba. Tragedia antyczna” w reżyserii Magdaleny Bochan-Jachimek, a w kolejnych dniach zagramy też „Psiunia” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza, „Pomoc domową” Tomasza Podsiadłego i „Zacznijmy jeszcze raz” Tomasza Sapryka – mówi Piotr Sobierski z Gdyńskiego Centrum Kultury.
 
Gdyńskie Centrum Kultury jest przygotowane na każdą ewentualność. Przypomnijmy, że poluzowanie obostrzeń obowiązuje do 28 lutego, a o ewentualnym przedłużeniu rząd będzie jeszcze informował. Dlatego też GCK przygotowało plan wydarzeń online na marzec, dla wszystkich grup wiekowych. Dla dzieci i młodzieży zaplanowano warsztaty ilustracyjne „Rysowanie i bazgrolenie z Marysią Dek”, z jedną z najbardziej rozchwytywanych młodych ilustratorek na świecie, obchody 10-lecia grupy warsztatowej W Kaczych Butach - to najdłużej działająca trójmiejska grupa teatralna dla dorosłych i w ramach obchodów zaprosimy na warsztat teatralny, reportaż o grupie oraz pokaz spektaklu „Stara baba. Tragedia antyczna” oraz specjalny koncert muzyki klasycznej w ramach „Dźwiękomanii”, w którym Karolina Klawitter opowie o języku muzyki.

Aktualny repertuar można sprawdzić na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Kultury | Konsulatu Kultury.

Na stronach gdyńskich kin i teatrów można przejrzeć aktualny repertuar, zakupić bilety online oraz zapoznać się z obowiązującymi zasadami sanitarnymi. Zachęcamy również do śledzenia oficjalnych profili na Facebooku, Instagramie i Twitterze gdyńskich instytucji kultury, na których publikowane są bieżące informacje na temat ich działalności.

Nowe zasady. Nadal w reżimie sanitarnym

Muzea i galerie sztuki zostały otwarte 1 lutego br. 12 lutego dołączyły do nich kina, teatry, opery oraz filharmonie. Zgodnie z nowymi wytycznymi sanitarnymi podczas odbywających się tam wydarzeń kulturalnych na widowni może być zajętych maksymalnie 50% miejsc siedzących. Widzowie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa oraz do zachowania bezpiecznej odległości. Obowiązuje także zakaz konsumpcji.

O tym, co dalej z kulturą, obiektami sportowymi czy hotelami, rząd będzie jeszcze informował.

  • ikonaOpublikowano: 18.02.2021 09:27
  • ikona

    Autor: Weronika Rozbicka (w.rozbicka@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.02.2021 14:58
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze