Co nowego

Trójmiasto pamięta – rocznica śmierci Pawła Adamowicza

Obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza // fot. Karol Stańczak

Obchody pierwszej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza // fot. Karol Stańczak

W Gdańsku trwają uroczystości upamiętniające tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Z okazji pierwszej rocznicy śmierci prezydenta miasto przygotowało szereg wydarzeń. Główna część obchodów odbyła się w poniedziałek, 13 stycznia. Jednej z gdańskich alei nadano wtedy imię Pawła Adamowicza. Była też premiera książki, wmurowanie pamiątkowej tablicy oraz międzywyznaniowa modlitwa. Aby oddać hołd zmarłemu prezydentowi, w uroczystościach wzięły udział tłumy gdańszczan i mieszkańców Trójmiasta. Nie zabrakło również polityków i samorządowców, w tym przedstawicieli władz Gdyni. Z kolei we wtorek, 14 stycznia odbyła się uroczysta msza święta. Ostatnie rocznicowe wydarzenia zaplanowano w środę, 15 stycznia.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 od nadania alei Nowej Bulońskiej imienia Pawła Adamowicza. Wydarzenie było okazją do spotkania polityków i samorządowców. Gdynię reprezentował na nim wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz. Po zakończeniu uroczystości kierowcy mogli po raz pierwszy przejechać 220-metrowym wiaduktem, zwanym estakadą wenecką.

Druga część wydarzeń tego dnia odbyła się po południu i wieczorem. Uczestniczyła w nich wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
O godz. 17.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności zorganizowano wieczór dla przyjaciela. Była to premiera i spotkanie wokół książki Katarzyny Żelazek pt. „Śmierć Prezydenta, jak zmienił nas tamten styczeń?”. Publikacja składa się z 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć ubiegłorocznego stycznia. Wydanie dopełniają zdjęcia fotoreporterów - zapis tygodnia od 13 do 20 stycznia i wspomnienia bohaterów opowieści, które najsilniej odcisnęły się w ich pamięci.
 
Potem, około godz. 19.45, uczestnicy obchodów spotkali się pod Katownią – w miejscu, gdzie rok temu stała wielkoorkiestrowa scena. Wmurowano tam pamiątkowa tablicę poświęconą prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Dodatkowo w tym miejscu, w jezdni zainstalowany został specjalny znak. Na koniec ul. Długa rozbłysła światłami i uczestnicy wspólnie przeszli do grobu prezydenta Gdańska w Bazylice Mariackiej. Tam o godz. 20.30 odbyła się modlitwa, w której wzięli udział przedstawiciele różnych wyznań.
 
W pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza, 14 stycznia o godz. 18.00, w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta msza święta. Wzięli w niej udział bliscy zmarłego prezydenta Gdańska, politycy, samorządowcy z całej Polski oraz mieszkańcy Trójmiasta. Nie zabrakło przedstawicieli gdyńskich władz. W mszy uczestniczyły wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska. W tym samym czasie w Oliwskim Ratuszu Kultury odegrano koncert „Pamiętamy” dedykowany Pawłowi Adamowiczowi.

Obchody zakończą się w środę, 15 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności. Zaplanowano tam konferencję pod hasłem „Przemoc i polityka”. Potrwa ona od godz. 10.00 do 18.30. Przedstawiciele różnych środowisk będą rozmawiać o formach przemocy w sferze publicznej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.01.2020 10:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.01.2020 09:46
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze