Co nowego

Trójmiejskie lotnisko otwiera się na biznes

W imieniu miasta Gdynia, jednego z udziałowców Portu Lotniczego Gdańsk przemawia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Kamil Złoch

W imieniu miasta Gdynia, jednego z udziałowców Portu Lotniczego Gdańsk przemawia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, fot. Kamil Złoch

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, którego udziałowcem jest także miasto Gdynia rozpoczyna nową inwestycję. Airport City – pod tym szyldem powstanie kompleks nowoczesnych biurowców w wysokim standardzie, które są adresowane do firm o międzynarodowej marce. Trójmiejskie lotnisko tym samym planuje większe dochody i rozwój w nowym kierunku.

Rozpoczyna się budowa Airport City, czyli nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. Cały projekt to kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel. Założenia i wizualizacje przedstawiono podczas konferencji prasowej z wykorzystaniem tzw. VR, czyli rzeczywistości wirtualnej.



- To biurowe miasteczko w pobliżu Portu Lotniczego. Jest przeznaczone dla najemców, którym zależy na tym, by być blisko Europy i świata – mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. - Projekt zakłada na dzisiaj budowę jednego budynku biurowego o powierzchni 8,5 tys. metrów kwadratowych do wynajmu, sześć kondygnacji w górę i dwie w dół. Docelowo, jeżeli najemcy odpowiedzą zawieraniem umów, mówimy o lokalizacji siedmiu budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu ponad 100 tys. metrów kwadratowych i horyzoncie czasowym sięgającym 15 lat oraz wydaniu na ten projekt miliarda złotych – dodał prezes spółki.

Przetarg na pierwszy budynek, Alpha, zostanie ogłoszony jeszcze w sierpniu, budowa powinna rozpocząć się w ostatnim kwartale tego roku, a inwestycja ma zakończyć się w drugim lub trzecim kwartale 2021 roku. Harmonogram budowy budynku Bravo będzie uzależniony od powodzenia rynkowego pierwszego obiektu.

Skutki dla całego regionu


Inwestorem jest spółka Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, którego jednym z udziałowców, obok m.in. województwa pomorskiego, Gdańska i Sopotu jest też miasto Gdynia. Pozytywne skutki inwestycji odczuje całe Trójmiasto.

- Przede wszystkim odczujemy skutek dzięki przyciąganiu takich a nie innych inwestorów, którzy zasiedlą te budynki – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - To obiekty dedykowane poważnym firmom, które niosą za sobą rozwój gospodarczy, zajmują się badaniami i rozwojem, a oprócz tego wokół wielkich biurowców wyrasta też cały rynek otoczenia usług i jest to impakt gospodarczy, o którym warto pamiętać. Mówimy o budynkach w unikalnym położeniu, niemalże na lotnisku, oferujących niezwykle wysoką jakość przestrzeni biurowych. To produkt dla nieprzeciętnego klienta, a takich chcemy do Trójmiasta przyciągać – podkreśla wiceprezydent.

O projekcie


Za koncepcję Airport City Gdańsk wraz z dokumentacją projektową odpowiada warszawskie biuro PIG Architekci, które zrealizowało już projekty m.in. w Warszawie, Łodzi, Berlinie czy Poznaniu. Budynki będą posiadały inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę, a ich energooszczędność potwierdzi Certyfikat Leed Gold.

Wizualizacja Airport City Gdańsk, mat. prasowe
Wizualizacja Airport City Gdańsk, mat. prasowe
Wizualizacja Airport City Gdańsk, mat. prasowe

Na terenie kompleksu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. przewidziana jest też budowa strefy sportu i rekreacji. We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi projektowane są ścieżki tematyczne: kulturoznawcze, rekreacyjne, gastronomiczne i dotyczące zakupów. Znajdzie się też miejsce na zróżnicowaną zieleń.

O Porcie Lotniczym Gdańsk


Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy to nowoczesne, trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce, które w 2019 roku zamierza obsłużyć 5 milionów pasażerów. Obecnie realizowanych jest 81 połączeń do 21 krajów, w tym do 10 hubów lotniczych, m.in. do Zurychu, Frankfurtu, Amsterdamu czy Kopenhagi.

Budowa Airport City Gdańsk ma zapewnić dywersyfikację przychodów spółki, będąc uzupełnieniem przychodów z działalności lotniskowej i pozalotniskowej. Inwestycja ma być finansowana z emisji obligacji przez Bank Pekao S.A. i ze środków własnych Portu Lotniczego. Za wynajem powierzchni komercyjnej odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle (JLL) - wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości.

Szczegóły projektu Airport City Gdańsk i jego realizacji dostępne są na www.airportcitygdansk.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze