Co nowego

Urząd Miasta oczami gdyńskich przedszkolaków

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z makietą Urzędu Miasta, którą wykonały dzieci z Przedszkola nr 58 // fot. Sławomir Okoń

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z makietą Urzędu Miasta, którą wykonały dzieci z Przedszkola nr 58 // fot. Sławomir Okoń

19.11.2020 r.

Z zapałem kleiły, kolorowały i odtworzyły budynek Urzędu Miasta. Dzieci z Przedszkola nr 58 stworzyły makietę gdyńskiego magistratu. Zadbały o każdy szczegół. Budynek ma okna, drzwi, a na jego dachu dumnie prezentuje się herb miasta i powiewają flagi. Jest nawet charakterystyczny urzędowy zegar. Dzieło plastyczne powstało w ramach cyklu zajęć „Poznajemy Gdynię”, który jest realizowany w placówce. Makieta trafiła do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.


Gdyńskie przedszkolaki są kreatywne, zaangażowane i chętnie poznają swoje miasto. Inspirują się otoczeniem, a potem przelewają miejskie obrazy na papier lub tworzą znacznie bardziej skomplikowane prace. Ten drugi sposób wybrały dzieci z Przedszkola nr 58, a konkretnie z grupy Marynarzy. Należą do niej 3- i 4-latkowie. Przedszkolaki zbudowały własny Urząd Miasta. Dzieło powstało w ramach realizowanego w placówce cyklu zajęć „Poznajemy Gdynię”.
- Wpadliśmy na pomysł, żeby powstały zajęcia, podczas których dzieci mogłyby poznać Gdynię. Realizujemy go od początku września i pokazujemy im miasto od podstaw. Na początku był spacer po okolicy. Dzieci poznawały swoje adresy i zapamiętywały, do jakiego przedszkola chodzą. Potem, z uwagi na obostrzenia, zorganizowaliśmy wirtualny spacer po strategicznych punktach miasta. Dzieci odwiedziły w ten sposób m.in. port czy Kamienną Górę. Wszyscy chętnie uczestniczą w zajęciach. Zawsze przypominamy sobie wcześniejsze informacje. Tworzymy też różnego rodzaju prace plastyczne. Dzieci wiedzą, jak wygląda herb i flaga Gdyni. To ważne, żeby umiały powiedzieć coś o swoim mieście, a dzięki tym zajęciom mogą rozwijać zdolności manualne i pamięć – mówi Joanna Karsznia, nauczycielka grupy Marynarze w Przedszkolu nr 58 w Gdyni.

- Nasze przedszkole nosi zwyczajową, wybraną przez mieszkańców nazwę „Mały podróżnik”, nasze dzieci „podróżują” przez krainę wiedzy wspomagane przez najlepszych nauczycieli. W dzisiejszej dobie, kiedy mamy utrudnione realne podróżowanie, dzieci odbyły wirtualny spacer, po którym wspólnie z nauczycielami postanowiły zbudować „swój” Urząd Miasta – mówi Anna Kozłowska, dyrektor Przedszkola nr 58 w Gdyni.

Makieta to praca 3D, która pokazuje budynek gdyńskiego magistratu w całej okazałości. Przedszkolaki wykonały ją z dbałością o szczegóły. Zawiera ona wszystkie charakterystyczne elementy.
- Dzieci mocno zaangażowały się w pracę. Przyklejały okna i drzwi, kolorowały herb i flagi. Było to dla nich duże przeżycie – opowiada Karsznia.

- Dla najmłodszych dzieci taka technika, jak konstruowanie 3D, jest o tyle ważna, że dzięki niej widzą efekt swojej pracy od razu - nawet jeżeli niektóre same nie są w stanie jeszcze umiejętnie trzymać kredki czy nożyczek, mogą kleić według wzoru, pomalować lub porysować części makiety, dobrać kolory. Wreszcie bardzo ważne jest to, co następuje później - czyli opowiadanie o swojej pracy oraz o naszym mieście – dodaje Kozłowska.

Grupa Marynarzy, która liczy 25 dzieci, wraz z nauczycielkami: Joanną Karsznią, Pauliną Ślepecką oraz Anetą Przydarską-Trzebiatowską postanowiła pochwalić się swoją pracą i przesłała ją do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Dzieło spotkało się z pozytywną reakcją.
- To bardzo budujące, że już najmłodsi mieszkańcy naszego miasta utożsamiają się z nim i aktywnie je poznają. Cieszy mnie ich zapał, zaangażowanie i ciekawe inicjatywy, których efekty możemy potem podziwiać – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dzieci za swój wysiłek i zaangażowanie otrzymają drobne upominki.

W ramach zajęć „Poznajemy Gdynię” w najbliższym czasie dzieci będą wybierały najpiękniejsze zdjęcia gdyńskiej choinki.