Co nowego

W Gdyni każdy poczuje się jak w domu

Informator dla nowych mieszkańców // mat. prasowe UrbanLab

Informator dla nowych mieszkańców // mat. prasowe UrbanLab

Gdynia to miasto nowoczesne i otwarte, które cały czas się zmienia i dostosowuje do potrzeb swoich mieszkańców. Również tych, którzy przybyli do nas z zagranicy. W ubiegłym roku na portalu gdynia.pl powstała specjalna podstrona w języku ukraińskim, a teraz – w listopadzie i grudniu – na scenie Konsulatu Kultury będzie można obejrzeć spektakl pt. „Skazane kochać” / «ПРИРЕЧЕНІ ЛЮБИТИ» Bohdana Bojczuka w dwóch wersjach językowych.

 
Historia Gdyni opiera się na ludziach, którzy przybyli tu z różnych stron Polski i świata. Jeśli spojrzymy w przeszłość, zobaczymy wioskę rybacką, która w ciągu jednej dekady na początku XX wieku stała się miastem setek tysięcy ludzi. W budowę Gdyni zaangażowały się najwybitniejsze umysły ówczesnej Rzeczpospolitej. Wielu z nich, marząc o lepszym życiu, znalazło tu swoje miejsce na ziemi.

Dziś jest tak samo – imigranci z różnych stron Polski, Europy i świata chętnie osiedlają się w naszym mieście. Wśród nich są m.in. Ukraińcy i Białorusi.
 
Dlatego miasto od dłuższego czasu prowadzi działania pomocowe dla obcokrajowców. Gdynia oferuje m.in.: punkt informacji, specjalną grupę na Facebooku, pomoc w legalizacji pobytu i znalezieniu pracy, darmowe kursy języka polskiego, dystrybucję żywności w sklepikach społecznych i wsparcie w kryzysie dla rodzin z dziećmi.
 
Można tu liczyć na dobrą edukację dla dzieci i uczelnie oferujące programy wspierające naukę obcokrajowców. Działają centra informacyjne dla nowych mieszkańców, są też organizowane kursy języka polskiego dla dorosłych, dodatkowe godziny nauki dla dzieci, a także pomoc w sytuacjach kryzysowych.
 
Z myślą o obywatelach Ukrainy na portalu gdynia.pl uruchomiono specjalną podstronę w ich ojczystym języku. Znajdziemy tam starannie opracowany poradnik, który zawiera niezbędne informacje na temat zatrudnienia i zameldowania, pracy samorządu, komunikacji miejskiej czy też dostępnych w mieście atrakcji kulturalnych i sportowych. Są także wiadomości na temat opieki medycznej czy oświaty oraz podpowiedzi, gdzie w naszym mieście można ciekawie spędzić czas wolny.
 

Ukraińska kultura na gdyńskiej scenie

Plakat spektaklu „Skazane kochać” / «ПРИРЕЧЕНІ ЛЮБИТИ», mat. prasowe 

Natomiast już w listopadzie i grudniu na scenie Konsulatu Kultury będzie można obejrzeć spektakl w języku ukraińskim z synchronicznie wyświetlanymi polskimi napisami.
 
Dramat Bohdana Bojczuka pt. „Skazane kochać” to sztuka w jednym akcie. Akcja przedstawienia rozgrywa się nocą na cmentarzu. Spektakl opowiada historię młodej kobiety, która z powodu prześladowań mieszkańców wsi decyduje się wywołać ducha zmarłego męża, aby udowodnić swoją niewinność.
 
Dramaturgia i tajemniczość spektaklu trzymają widza w napięciu od początku do końca. Przedstawienie zawiera elementy muzyczne w postaci wielogłosowego ukraińskiego ludowego śpiewu a cappella, nazywanego również białym głosem.

Unikatowym walorem przedstawienia są napisy w języku polskim wyświetlane synchronicznie podczas spektaklu.

Biały głos pojawiający się w sztuce oraz język ukraiński, którym posługują się aktorzy, idealnie wprowadza widza w tajemniczy klimat pogańskich obrzędów prostej ludności zamieszkującej ukraińskie wsie.
 
Autor dramatu Bohdan Bojczuk to ukraiński poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, członek literackiej „Grupy Nowojorskiej”, powstałej w latach 50. XX wieku w USA.

Bojczuk to autor licznych zbiorów wierszy (m.in. „Czas bólu”, „Wspomnienie miłości”), sztuk teatralnych („Dwa dramaty”) i powieści („Dwie żony Alberta”). Jego dzieła są wydawane w Nowym Jorku, Monachium i Kijowie. Tłumaczono je na język angielski, polski, rumuński oraz rosyjski.
 

Teatr Navpaky

 
Teatr Navpaky to jedyny teatr w Polsce ze stałym repertuarem w języku ukraińskim. „Navpaky” znaczy „na opak”, „na odwrót”, co doskonale oddaje ideę przyświecającą grupie.
 
Teatr Navpaky został założony w 2012 roku w Gdańsku przez Oksanę Terefenko – aktorkę, wokalistkę i reżyserkę. Powstał z miłości do teatru i kultury przodków.
 
– Wychodząc naprzeciw tradycyjnej dla mniejszości ukraińskiej w Polsce formy teatru, opierającej się na adaptacji podniosłych, pełnych patosu dzieł ukraińskich wieszczów narodowych, za cel postawione zostało przedstawienie mniej znanych utworów w pełni ukazujących bogactwo wschodniej kultury. Stawiamy na formy przystępne dla widza, dlatego też na repertuar teatru składają się zarówno spektakle dramatyczne, jak i muzyczne, zachwycające wielogłosowym, białym śpiewem. Wszystkie sztuki gramy w języku ukraińskim, część z nich z synchronicznie wyświetlanymi polskimi napisami, co stwarza niepowtarzalną okazję, aby polski odbiorca również mógł mieć kontakt z kulturą ukraińską – opowiadają artyści z Teatru Navpaky.
 
Kiedy?

  • w środę, 17 listopada o godz. 19:00,
  • we wtorek, 30 listopada o godz. 19:00,
  • we wtorek, 14 grudnia o godz. 19:00.
 
Gdzie? W Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25.
 
Więcej informacji o spektaklu (w dwóch wersjach językowych) znajduje się na Facebooku oraz na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Kultury.
 
Natomiast więcej informacji o wsparciu dla cudzoziemców można znaleźć:

  • ikonaOpublikowano: 02.11.2021 08:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.11.2021 16:04
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze