Co nowego

„Wajda na nowo” – plakaty Andrzeja Pągowskiego w Gdyni

Andrzej Pągowski (zdjęcie archiwalne) // fot. Krzysztof Mystkowski

Andrzej Pągowski (zdjęcie archiwalne) // fot. Krzysztof Mystkowski

W ramach 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich będzie wystawa „Wajda na nowo”. Filmowa spuścizna reżysera zostanie tam zaprezentowana na plakatach Andrzeja Pągowskiego. Artysta stworzył 60 nowych prac, na których przedstawił wszystkie filmy Andrzeja Wajdy.


Kiedy mówimy o Andrzeju Wajdzie, przychodzi nam na myśl kilka tytułów dzieł, które stworzył. To m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” czy „Katyń”. Warto  jednak wiedzieć, że reżyser zrealizował w sumie 60 filmów, w tym wiele ciekawych dokumentów. Ze wszystkimi tytułami będzie można się zapoznać podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. A to za sprawą wystawy plakatów Andrzeja Pągowskiego – „Wajda na nowo”.

Andrzej Pągowski osobiście znał Andrzeja Wajdę. Poznał go w 1981 roku, kiedy pracował nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza”. Artysta stworzył kilka prac promujących dzieła mistrza. Przygotował plakaty do takich filmów, jak: „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Wałęsa – człowiek z nadziei” czy „Powidoki”. Teraz poszedł o krok dalej.

Skąd pomysł na wystawę? W tym roku przypada 95. rocznica urodzin oraz 5. rocznica śmierci reżysera. I właśnie z tej okazji Andrzej Pągowski postanowił zrealizować projekt „Wajda na nowo”. Ma on na celu zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, a także popularyzowanie jej poprzez wernisaże, festiwale czy wydawnictwa.

Przygotowując się do projektu, artysta obejrzał wszystkie filmy Wajdy w kolejności chronologicznej. Zaczął od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, a skończył na „Powidokach” i dokumencie „Moje inspiracje” z 2016 roku.

W efekcie powstało 60 nowych plakatów. Z jednym wyjątkiem. Plakat do filmu „Człowiek z żelaza”, który był ulubionym plakatem reżysera, został tylko zaadaptowany z poziomego na pionowy format.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni. Wernisaż odbędzie się 21 września o godz. 18.00.

Wszystkie projekty były konsultowane z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, żoną reżysera. W realizację przedsięwzięcia włączyło się też wiele firm i instytucji, m.in. Państwowy Instytut Sztuki Filmowej i miasto Gdynia.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek objął honorowy patronat nad wystawą.

O autorze wystawy


Andrzej Pągowski – grafik, malarz, społecznik, autor ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.

Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco czy Centrum Pompidou w Paryżu.

Laureat licznych nagród w polskich i międzynarodowych konkursach. Doceniono go m.in. na The Hollywood Reporter w Los Angeles (nagroda „The Best of Show”, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).
 
The Museum of Modern Art w Nowym Jorku umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej, które ma w swoich zbiorach.

  • ikonaOpublikowano: 12.09.2021 10:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.09.2021 11:06
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze