Co nowego

Weekend z najlepszą architekturą

Festiwal potrwa od 6 do 9 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, fot. materiały prasowe

Festiwal potrwa od 6 do 9 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, fot. materiały prasowe

Cztery dni spacerów szlakiem niezwykłych projektów architektonicznych, prelekcji, wystaw, warsztatów fotograficznych i pokazów filmowych. To wszystko w ramach startującego na początku września festiwalu „Weekend Architektury”. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę w bogatym programie wydarzenia.

Weekend architektury” to organizowany cyklicznie festiwal skierowany do pasjonatów, jak i do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dobrą architekturą. - Na co dzień nie przywiązujemy dużej wagi do budynków, które mijamy — mówi Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni. – Zmienia się to kiedy dowiemy się jakie historie czy inspiracje towarzyszyły ich twórcom - sprawią, że inaczej zaczynamy postrzegać miasto — dodaje.

Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem „Kooperacja” - Współcześnie trudno jest wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie nowoczesnych biur architektonicznych, skuteczne wdrażanie ambitnych planów rozwoju i rewitalizacji miast, dzielnic, czy realizacje zaawansowanych projektów na styku publiczno-prywatnym bez współpracy mieszkańców, urbanistów, architektów i społeczników – dodaje Debis.

Festiwal potrwa od 6 do 9 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.



Archi Prelekcje

Trzon „Weekendu Architektury” tworzą wykłady wybitnych architektów i znawców modernizmu. Piątek, 7 września to prelekcja Kazimierza Butelskiego o „Architekturze humanitarnej w ujęciu polskim i chilijskim”, Marcina Kościucha pt. „Pokora, Szczerość, Odpowiedzialność”, Grzegorza Piątka zatytułowany „Jak Warszawa odkryła, że może mieć przestrzeń publiczną”, Michała Stangela „Przestrzeń wspólna - projektowanie partycypacyjne”, Marii Piradoff-Link  „Życie między budynkami — Kreatywny Bankowiec". Ponadto Radosław Czerniejewski, Maciej Jacaszek, Mateusz Gzowsk opowiedzą o „Drodze Królewskiej w Gdańsku”, a Barbara Marchwicka z Laboratorium Innowacji Społecznych przedstawi wykład pt. „Ludzie Rewitalizacji". Zwieńczeniem będzie dyskusja „Życie między budynkami — partycypacyjne projektowanie przestrzeni wspólnej w mieście" z udziałem prelegentów, a także zaproszonych ekspertów i architektów. Wszytko, łączy jeden temat – „ARCHI kooperacja / Życie między budynkami”.

Kolejny dzień odbędzie się pod hasłem „Modernizm a kontekst miejsca | Archi Kooperacje w II RP”. O twórczości „Stanisława Płoska i jego gdyńskich realizacjach – budynku biurowym Polskrob i Domu Marynarza Szwedzkiego” opowie Weronika Szerle. Temat „Architektury międzywojennej Gdyni i Torunia” przedstawi Michał Pszczółkowski. Anna Orchowska-Smolińska oraz Marcin Szerle wygłoszą wykład pt. „Białe miasta. Gdynia i Tel Awiw jako symbole modernizmu”. Hubert Bilewicz wprowadzi w zagadnienie związane z „Architektami modernizmu”. „W kooperacji – budownictwo mieszkaniowe międzywojnia” to z kolei temat prelekcji Grzegorza Mika.

„Bliskie spotkania z architekturą współczesną”, czyli wykłady poświęcone aktualnym trendom w architekturze oraz przestrzeni miejskiej zamkną blok prelekcji tegorocznego „Weekendu Architektury”. - Jednym z poruszanych wątków będzie rola kooperacji w pracy współczesnych biur i pracowni architektoniczno-urbanistycznych, w tym jej znaczenie w podejmowaniu najtrudniejszych, najbardziej ambitnych wyzwań – mówi Jacek Debis. Blok podzielony jest na dwie części. W pierwszej prelegenci odpowiedzą na pytanie „jak to działa w Gdyni?”. Marek Karzyński, dyr. Biura Planowania Przestrzennego w Gdyni przedstawi „przegląd kluczowych projektów urbanistycznych”, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski (Arch Deco Gdynia), Katarzyna Dziemidowicz (Akant) opowiedzą o „Parku Centralnym w Gdyni”, natomiast Maciej Nagórski (NANU Architekci), Łukasz Pancewicz i Monika Arczyńska (A2P2) zaprezentuje temat pt. „Woonerf gdyński i inne projekty. Ponadto Paulina Kisiel będzie dociekała czy „Przestrzeń miejska = architektura publiczna”. Druga część to 3 prelekcje o wielkich projektach i ideach mistrzów architektury. Wykład „Wielkie projekty urbanistyczne w Polsce w XXI wieku” wygłosi Michał Stangel. „Co NOWEGO i co znaczy 'NOWE'?" to z kolei prelekcja Cezarego Bednarskiego. Na zakończenie Bolesław Stelmach wygłosi wykład pt. „Notacje Czasu Teatr w budowie".

Istotnym elementem wydarzenia jest także organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Traffic Design debata zatytułowana „Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę?”. Uczestnicy zastanowią się m.in. ujednolicić kolorystycznie polskie blokowiska, uwzględniając przy tym potrzeby ich mieszkańców. W debacie wezmą udział: Grzegorz Piątek, Grzegorz Mika, Tomasz Osięgłowski, Małgorzata Kuciewicz, Kaja Puto i Piotr Czyż.

Na każdy dzień Archi Prelekcji obowiązują zapisy. Których dokonamy pod następującymi adresami: I dzień, II dzień, III dzień.

Archi Spacery

Śródmieście Gdyni potrafi zaskoczyć nawet tych, którzy je dobrze znają. Okazją do poznania od nietypowej strony gdyńskiej architektury jest spacer z Arkadiuszem Brzęczkiem, publicystą i znawcą Gdyni. W programie piątkowego spaceru zwiedzanie budynków, w których wdrożono Le Corbusierowską doktrynę nowoczesnych budynków. Drugi dzień zapowiada się równie interesująco, za sprawą wciągających historii o gdyńskich mistrzach rzemiosła i parterach kamienic, które ożywiły i unowocześniły ul. Starowiejską i ul. Abrahama. Po nich oprowadzą, wspomniany już, Arkadiusz Brzęczek i Jarosław Kaczmarczyk, certyfikowany przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Po południu natomiast oficjalnego otwarcia „Weekendu Architektury” dokona arch. Grzegorz Mika w trakcie spaceru śladami twórczości warszawskich architektów w Gdyni.

W sobotę Grzegorz Mika, Jarosław Kaczmarczyk i Robert Chrzanowski oprowadzą po wnętrzach modernistycznych kamienic. Poznamy detale klatek schodowych, partery usługowe, koncepcje apartamentów czy innych pomieszczeń mieszkalnych. Partnerem spaceru jest "Mini Muzeum" oraz Wspólnota Mieszkaniowa Bankowca. Równolegle o budownictwie TBO oraz ZUPU opowie Weronika Szerle, historyczka i badaczka modernizmu. To w trakcie Archi Spaceru pt. "Tani Dom Własny na Działkach Leśnych".

Po raz pierwszy w programie „Weekendu” pojawia się spacer trasą modernistycznej architektury Oksywia. Poprowadzi go duet przewodników, czyli Jerzy Kaczmarczyk i Robert Chrzanowski. To w niedzielę, ostatniego dnia festiwalu.



Archi Foto

- „Architektura to mądra, skoordynowana gra brył w świetle", mówił Le Corbusier. Bez wątpienia architektura modernistyczna stanowi atrakcyjny plener fotograficzny, w tym zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych fanów architektury oraz różnych odmian fotografii tak cyfrowej, jak i analogowej. Z myślą o nich przygotowaliśmy jednodniowy program specjalnych propozycji festiwalowych – mówi Debis.

„Architektura willowo-mieszkaniowa Gdyni”. W programie przygotowanym przez Przemysława Kozłowskiego spaceru znajdują się wejścia do wybranych obiektów, historie miejsc i ludzi – i to wszystko z aparatem w ręku. „Białe Miasto – modernistyczna tożsamość Gdyni” to z kolei temat warsztatów przygotowanych przez Krzysztofa Winciorka. Za najciekawsze zdjęcia przewidziano nagrody książkowe.

Archi Wystawy

- Jednym z głównych punktów naszego festiwalu jest ogłoszenie wyników konkursu „Gdyński Modernizm w Obiektywie" oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. W tym roku wystawa będzie podzielona na dwie lokalizacje, czyli galerię Miejskiej Informacji Turystycznej oraz forum studenckie w Gdyńskim Centrum Filmowym – podkreśla Debis.

W Gdyńskim Centrum Filmowym zostaną zaprezentowani zwycięzcy w kategorii „Życie między budynkami", „Modernizm Kamiennej Góry i Redłowa", „Detal Modernizmu" oraz prace trójki głównych laureatów konkursu. W Miejskiej Informacji wystawione zostaną prace w kategorii „Modernizm w podróży”, „Forma Modernizmu", „Światło w architekturze" i również prace zwycięskiej trójki.

Dwie wystawy prezentujące dorobek polskiej architektury międzywojennej uchwycone w różnych formach sztuki. „Grafiki projektów architektonicznych w okresie II RP” to okazja do przyjrzenia się z bliska pracom powstałym w pracowniach m.in. Bohdana Lacheta, Józefa Szanajcy, Juliusza Żórawskiego, Czesława Przybylskiego czy Zdzisława Mączeńskiego. Druga to wystawa fotograficzna „Nowoczesne, gdyńskie wille z okresu międzywojnia” w obiektywie Przemysława Kozłowskiego, Bartłomieja Ponikiewskiego oraz uczestników konkursu „Gdyński Modernizm w Obiektywie”.

Archi Film

Wisienką na torcie „Weekendu” jest obszerny blok filmów dokumentalnych. Rozpoczyna się on od pokazu przedfestiwalowego „Nowy Frankfurt. Edycja Bauhaus”. Co ciekawe obraz zawiera materiały archiwalne z lat 20, czyli z czasów wdrażania programu planowania przestrzennego "Nowy Frankfurt". W koleinych dnaich zobaczymy „Hawana-sztuka budowania ruin” w reżyserii Floriana Borchmeyera, amerykański dokument „Obywatelka Jane. Walka o miasto", a także „Barbicania” mówiący o architekturze brutalistycznej i „Wielką Architekturę” Kaspara Astrupa Schrödera. Seanse będą odbywały się w Muzeum Miasta Gdyni i Gdyńskim Centrum Filmowym.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Harmonogram wydarzenia

Czwartek, 6 września
  • 9:00-11:30 Archi SPACER Modernistyczne dachy i tarasy, Arkadiusz Brzęczek, start Miejska Informacja Tursytyczna
  • 12:30-14:30 Foto SPACER Architektura willowo-mieszkaniowa Gdyni, Przemysław Kozłowski, start Gdynia InfoBox
  • 12:30-15:30 Archi WARSZTAT fotografii miejskiej Białe Miasto - modernistyczna tożsamość Gdyni, Krzysztof Winciorek, start Gdynia InfoBox
  • 16:00-16:30 Archi WERNISAŻ wystawa pokonkursowa Gdyński Modernizm w Obiektywie, Miejska Informacja Turystyczna oraz Forum Studenckie (Gdyńskie Centrum Filmowe)
  • 17:00-17:30 Archi WYSTAWY prezentacje wystaw: Nowoczesne, gdyńskie wille z międzywojnia oraz PROJEKT/RYSUNEK - grafika projektów architektonicznych w okresie II RP, Gdyńskie Centrum Filmowe
  • 18:00-19:30 Archi FILM - Hawana - sztuka tworzenia ruin, Niemcy, sala multimedialna Muzeum Miasta Gdyni

Piątek, 7 września
  • 9:00-11:00 Archi SPACER - Architektura i rzemiosło Miejska Informacja - prowadzenie Arkadiusz Brzęczek oraz Jarosław Kaczmarczyk
  • 12:00-16:00 Archi PRELEKCJE z dyskusją Cz. 1 ARCHI kooperacja /Życie między budynkami, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana, prelegenci: Kazimierz Butelski, Marcin Kościuch, Grzegorz Piątek, Michał Stangel, Maria Piradoff-Link, Radosław Czerniejewski, Maciej Jacaszek, Mateusz Gzowski, Barbara Marchwicka
  • 17:00-18:30 Archi SPACER Spacer z Architektem - prowadzenie Grzegorz Mika, start Miejska Informacja
  • 19:00-20:30 Archi FILM Obywatelka Jane. Walka o miasto /2016 r./92 min./USA Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana.

Sobota, 8 września
  • 9:00-11:00 Archi SPACERY Gdyński Szlak Modernizmu - Edycja Specjalna:
  • 9:00-11:00 Modernizm i architektura wnętrz, prowadzenie Grzegorz Mika, Jarosław Kaczmarczyk, Robert Chrzanowski, start Miejska Informacja
  • 9:00-11:00 Tani Dom Własny na Działkach Leśnych - budownictwo TBO oraz ZUPU, prowadzenie Weronika Szerle, start Miejska Informacja
  • 12:00-16:00 Archi PRELEKCJE cz. 2 Modernizm a kontekst miejsca/Archi Kooperacje w II RP, Konsulatu Kultury, ul. Jana z Kolna 25, prelegenci Weronika Szerle, Michał Pszczółkowski, Anna Orchowska-Smolińska, Marcin Szerle, Hubert Bilewicz, Grzegorz Mika
  • 17:00-19:00 Archi DEBATA Ocieplanie wizerunku. Jak modernizować powojenną architekturę - kooperacja z Biennale Traffik Design / Paneliści - Grzegorz Piątek, Grzegorz Mika, Tomasz Osięgłowski, Małgorzata Kuciewicz, Kaja Puto - prowadzenie debaty Piotr Czyż, Gdyńskie Centrum Filmowe - Sala Goplana
  • 19:15-20:45 Archi FILM Barbicania, 90 min, Wielka Brytania, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana

Niedziela, 9 września
  • 9:00-11:00 Archi SPACER Via Architektura Oksywia - prowadzenie Jerzy Kaczmarczyk oraz Robert Chrzanowski, start Kościół Garnizonowy ul. Śmidowicza
  • 9:30-11:30 Archi WARSZTAT Przywrócony blask modernizmu - od detalu po formę - prowadzenie arch. Mirosław Studniak, Mini Muzeum Bankowca
  • 14:00-18:30 Archi PRELEKCJE cz. 3 - Bliskie spotkania z architekturą współczesną, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana
  • Bloki tematyczne: Architektura w KOOPERACJI - jak to działa w Gdyni? | Mistrzowie architektury - nowe idee, wielkie projekty
  • Prelegenci: Bolesław Stelmach, Cezary Bednarski, Michał Stangel, Marek Karzyński, Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Paulina Kisiel, Monika Arczyńska, Maciej Nagórski, Łukasz Pancewicz.
  • 19:00-19:45 Archi WYSTAWY - PROJEKT/RYSUNEK - grafika projektów architektonicznych w okresie II RP | Nowoczesne, gdyńskie domy w międzywojniu, Galeria - Gdyńskie Centrum Filmowe
  • 20:00-21:30 Archi FILM Wielka Architektura, 2017, 93 min. Dania, Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana
Pozostałe wydarzenia:
  • 5.09 Archi FILM Nowy Frankfurt, 170 min (seria Bauhaus), sala multimedialna Muzeum Miasta Gdyni, godz.18:00-20:30
  • 8-9.09 Archi KREACJA Warsztaty architektoniczne dla dzieci, Gdynia InfoBox, godz.10:00-12:00
  • 8-10.09 Archi Czytelnia Gdyńskie Centrum Filmowe, godz.12:00-18:00

  • ikonaOpublikowano: 22.08.2018 10:15
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.08.2018 09:19
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze