Co nowego

Weekend Architektury – zapisy na wydarzenia ruszyły

12. Weekend Architektury pod hasłem

12. Weekend Architektury pod hasłem "Iluzja", zdjęcie na plakacie: Małgorzata Szura-Piwnik

Za dwa tygodnie rozpocznie się doroczny festiwal Weekend Architektury, a będzie to tradycyjne długi weekend, bo czterodniowy. Towarzyszy mu wiele wydarzeń, takich jak spacery architektoniczne i fotograficzne, prelekcje i wykłady, wystawy i pokazy. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązują zapisy.

12. Weekend Architektury rozpocznie się w czwartek, 25 sierpnia i potrwa do niedzieli, 28 sierpnia. Zapisy na towarzyszące mu wydarzenia wystartowały dwa dni temu, więc osoby nimi zainteresowane, a jest ich na pewno wiele, powinny już wybierać i dokonywać rezerwacji.

- Od 10 sierpnia ruszyły zapisy na wydarzenia 12. Weekendu Architektury w Gdyni. Warto się pospieszyć, szczególnie, że miejsca na Archi Spacery czy Archi Prelekcje znikają szybką, a warto przypomnieć, że wszystkie wydarzenia objęte programem są bezpłatne. Wymogiem jest rejestracja poprzez portal evenea.pl z mailowym potwierdzeniem udziału – mówi Jacek Debis z Agencji Rozwoju Gdyni, która jest odpowiedzialna za organizację festiwalu. - W programie znajdziemy już teraz osiem spacerów, docelowo 11, trzy bloki znakomitych Archi Prelekcji, w tym o projektowaniu, budowie i odbudowie miast, innowacjach we współczesnej architekturze, a także wybranych wątkach o architekturze modernistycznej oraz z drugiej połowy XX wieku.

Spacery

Jeden z Archi Spacerów podczas Weendu Architektury w 2021 roku. Fot. Przemysław Kozłowski
Jeden z Archi Spacerów podczas Weendu Architektury w 2021 roku. Fot. Przemysław Kozłowski

Tradycyjnie Weekend Architektury napędzają Archi Spacery.

Wydarzenia, na które można już się zapisywać to:

Architektura z widokiem, prowadzenie Arkadiusz Brzęczek - to trasa, w której odwiedzimy wybrane arcy miejsca i obiekty, zarówno w Śródmieściu Gdyni (z tarasami i przepastnymi oknami!), ale także nowoczesne, awangardowe domy i wille na Kamiennej Górze - miejscu, gdzie nawet dwudziestokilkuletni, piękni i zdolni - Bohdan Lachert i Józef Szanacja projektowali domy z biegiem aż do słońca!

Triumf Modernizmu - wzorzec architektury Grabówka - Grabówek miał stać się jednym z głównych zapleczy mieszkalno-sypialnych dla licznej rzeszy urzędników, oficerów oraz pracowników przedsiębiorstw państwowych. Poszczególne osiedla powstawały w błyskawicznym tempie oraz na pionierskich zasadach finansowania inwestycji. Osiedla zawierały już przedszkola, szkołę, kino a także sklepy i pocztę. Uzupełnieniem nowatorskich habitatów był imponujący projekt kampusu morskich szkół zawodowych Wacława Tomaszewskiego oraz zespół budynków Etapu Emigracyjnego. Po architekturze dzielnicy oprowadzą nas znakomici eksperci i badacze modernizmu - architekt, badacz modernistycznych osiedli społecznych - Grzegorz Mika oraz przewodnik Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, historyk Gdyni Robert Chrzanowski.

Spacer z Architektem i Architektką | Architektura Gdyni 2 poł XX wieku - Po raz drugi znakomity duet trójmiejskich architektów - Stanisław Dopierała oraz dr Justyna Borucka zabierają nas w arcy ciekawą i archi odkrywczą podróż po Gdyni, trasą najlepszych obiektów zrealizowanych w Gdyni w 2 poł. XX wieku. Narrację spaceru uzupełni badacz współczesnej architektury i jej fotograf Bartek Ponikiewski. Trasa rozpoczyna się od Gdyńskiego Centrum Filmowego - i już w tym miejscu musimy odwołać się do iluzji - bowiem pierwsze obiekty, które spotkamy na trasie (Hotel Gdynia i Teatr Muzyczny) radykalnie zmieniły swój wygląd.

Foto Spacer Iluzja formy i światła w architekturze Działek Leśnych - Gdyński Szlak Modernizmu, prowadzenie Przemysław Kozłowski i Tomek Lelito - Działki Leśne są wyjątkową dzielnicą ze względu zarówno na swoją przedwojenną zabudowę, jak i wzgórzysto-leśne położenie. Ulice i dróżki falują łagodnie, wspinają się nagle i kręcą malowniczo na tle panoramy morskiej oraz zielonej kurtyny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na spacerze dotrzemy do miejsc intymnych, zamkniętych, prywatnych, zaskakująco słabo znanych, chociaż wartych przynajmniej raz odwiedzenia i skadrowania.

Spacer Fotografia architektury - między dokumentem a iluzją - foto plener / foto warsztat, prowadzenie Bartłomiej Ponikiewski oraz Maciej Kacmajor - na trasie wejdziemy do czterech budynków, aby sprawdzić jak naturalne światło jest wykorzystywane we wnętrzu, a co za tym idzie w funkcji każdego z nich. Ponadto będzie okazja, aby w trakcie spaceru zajrzeć do camery obscury oraz zapoznać się z techniką Polaroid transfer.

Triumf terrazzo - estetyka gdyńskich kamienic, prowadzenie Weronika Szerle - terazzo czyli inaczej lastriko, to beton otrzymywany przez zmieszanie kruszywa - drobnych kawałków marmurów, granitów, porfirów - z cementem i mineralnymi materiałami barwiącymi, a następnie szlifowany. Podczas spaceru architektonicznego po Śródmieściu Gdyni poznamy bliżej ten fascynujący materiał budowlany i dowiemy się dlaczego był najpopularniejszym rodzajem wykończenia posadzek oraz schodów w budynkach międzywojennej Gdyni.

Spacer / prezentacje pt. „Archi-niuanse: dramaty i dylematy przy remontach i renowacji przedwojennych wnętrz" - dwójka pasjonatów renowacji zabytkowych wnętrz i dwa podejścia: Justyna Piekarska - Onoszko, architektka, reprezentuje nurt akceptacji niedoróbek i surowych materiałów oraz Radek Radziejewski, fotograf - szalonej perfekcji i precyzyjnego odwzorowania historycznych warstw. Mają różną estetykę, ale zgadzają się co do jednego - oryginalne detale tworzą niepowtarzalny charakter we wnętrzu. Duet opowie o swoich przygodach z opalaniem okien, horrorze niedopasowanych próbników, przeciekających grzejników i o mozolnym poszukiwaniu materiałów i technik renowacji.

Archi Spacer Architektura Dzielnic Gdyni - Modernizm Działek Leśnych, prowadzenie Weronika Szerle - trasa spaceru obejmuje najciekawsze realizacje architektoniczne na Działkach Leśnych, stanowiące jednocześnie swoisty przekrój architektury mieszkaniowej powstającej w dwudziestoleciu międzywojennym w Gdyni. Podczas spaceru zobaczymy niewielkie, drewniane domki TBO, wielorodzinne wille w ogrodowym otoczeniu, wielopiętrowe domy czynszowe z lokalami handlowymi na parterze oraz zabudowę wielomieszkaniową - czteropiętrowe bloki.

Prelekcje

Archi Prelekcje podczas 11. Weekndu Architektury. Fot. Przemysław Kozłowski
Archi Prelekcje podczas 11. Weekndu Architektury. Fot. Przemysław Kozłowski

Drugim obok spacerów motorem Weekendu Architektury są prelekcje i debata, które odbywają się w salach kinowych Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz w Konsulacie Kultury.

- Na prelekcjach pojawią się największe gwiazdy współczesnej polskiej architektury, m.in. Ewa Kuryłowicz, Marcin Brataniec, Marcin Sadowski, WXCA, Bolesław Stelmach, Szymon Wojciechowski, zaś o modernistycznej, funkcjonalnej architekturze Portu opowie m.in. prof. Maria Jolanta Sołtysik - już w pierwszy dzień festiwalu. Festiwal to także dyskusje wielowątkowe o rozwoju architektury w Gdyni oraz o jej ochronie i promocji – mówi Jacek Debis.

Wydarzenia, na które można robić rezerwację miejsc:

Wykład prof. Marii J. Sołtysik pt. "Ikony architektury portu w Gdyni - styl i struktura"

Prelekcje „Wnętrze Miasta” / „Życie między budynkami”
Blok 1. Nowe Miasta. Odbudowa. Projekty miejskich transformacji:
1. Nie tylko Brasilia i Chandigarh - nowe miasta w Czechosłowacji, Finlandii i Polsce - dr inż. arch. Ryszard Nakonieczny
2. Nowy Kair - Projekt Nowej Stolicy Egiptu - Katarzyna Domagalska (Dział Edukacji - NIAiU)
3. Byliśmy tam z całym światem! - polscy urbaniści i architekci w ONZ-owskim projekcie odbudowy Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 roku - prelegentka dr Kinga Nettmann-Multanowska
4. Iluzja stabilności i doskonałości w architekturze współczesnej Chile, Liban - dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski, (Politechnika Krakowska, prof. PK)
Blok 2. Serce Miasta. Architektura i przestrzeń emocjonalna:
1. Kod Miasta. Studium przypadku - dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach (dyrektor NIAiU, partner pracowni Stelmach i Partnerzy)
2. Przerwane na chwilę… Nasze projekty w Ukrainie - arch. Szymon Wojciechowski (prezes APA Wojciechowscy Architekci)
3. Wnętrze miasta, które kształtują ludzie - prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz (wiceprezes, generalny projektant Kuryłowicz & Associates, profesor Politechnika Warszawska)

ARCHI Debata o odbudowie Miast - doświadczenia z Polski, Europy
Moderacja debaty: dr Małgorzata Jędrzejczyk (Pilecki Institute Berlin, Partner Debaty)
Paneliści / Panelistki: prof. dr hab. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska), dr inż. Waldemar Affelt, dr Kinga Nettmann-Multanowska, Michał Krasucki (Stołeczny Konserwator Zabytków), dr hab. inż. arch. Kazimierz Butelski (Prof. PK), Dąbrówka Lipska (Zespół ds. Ekspertyz i Analiz Zabytków NID).

ARCHI Prelekcje „Spotkania z architekturą współczesną"
Blok 1. Architektura i woda + dyskusja moderowana:
1. Nowa architektura Gdyni na styku z wodą - wizje, projekty, konkursy - dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni)
2. Architektura Gdyni na styku z Portem - dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska (Politechnika Gdańska)
3. Na styku miasta i portu. Rewaloryzacja mola Rybackiego wraz z adaptacją gdyńskich chłodni rybnych - arch. Anna Kolasa (Politechnika Gdańska)
4. Gdynia Waterfront 2 - arch. Marcin Sadowski (partner JEMS Architekci)
Dyskusja moderowana, prowadzenie dr hab. arch. Michał Stangel (prof. Politechnika Śląska), uczestnicy dyskusji: prof. Ewa Kuryłowicz, arch. Marcin Sadowski, dr inż. arch. Anna Orchowska, arch. Anna Kolasa, arch. Paulina Szewczyk.
Blok 2. Architektura z przyszłością:
1. Grzybnia w architekturze - dr inż. arch. Sandra Przepiórkowska (Politechnika Śl., Medusa G.)
2. The Underhill Experience - muzeum u stóp islandzkiego wulkanu - arch. Weronika Plata oraz arch. Wiktor Stankiewicz
Blok 3. Archi inspiracje:
1. Inspiracje i realizacje WXCA - arch. Małgorzata Dembowska, arch. Michał Czerwiński (WXCA)
2. Architektura + kontekst. Pracownia EM4 - arch. Marcin Brataniec, arch. Urszula Forczek-Brataniec (EM4, Pracownia Architektoniczna. Brataniec)
3. Architektura z misją - różne oblicza edukacji - arch. Dorota Sibińska, arch. Filip Domaszczyński (XYStudio)

ARCHI Prelekcje „Spotkania z architekturą. Duch modernizmu"
Blok 1 Archi Wnętrza Archi Iluzja:
1. Przestrzeń zmuszająca do myślenia - dr Hubert Bilewicz (Uniwersytet Gdański)
2. Socrealizm i socrealizmy we wnętrzach polskich z lat 1949-1956 - dr Aleksandra Sumorok (ASP Łódź)
3. Luksus i Logika - nowe i nowoczesne mieszkania w XX-leciu międzywojennym - arch. Grzegorz Mika (Politechnika Warszawska)
Blok 2. Modernizm w budowie:
1. Architektki (w) przedwojennej GdyniWeronika Szerle (Muzeum Miasta Gdyni, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej)
2. Wyjątkowość architektury gdyńskiej tworzonej przez Maksymiliana Zuske - Arkadiusz Brzęczek
Archi Spot | panel dyskusyjny „O ochronie i promocji architektury 2 poł. XX wieku w Polsce"
Moderatorka: dr arch. Justyna Borucka (Politechnika Gdańska)
Paneliści i panelistki: dr Aleksandra Sumorok (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ (dyrektor NIAiU), dr hab. Jacek Friedrich (dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku)
Blok 3. Niezwykły duch architektury poindustrialnej XX w.:
1. Architektura budynków Polskiego Monopolu Tytoniowego w międzywojniu - dr hab. Michał Pszczółkowski (prof. ASP Gdańsk)
2. Inujima Art Project - nowe serce kulturalne Okayama City - dr inż. Waldemar Affelt

Wystawa podczas 11. Weekendu Architektury. Fot. Przemysław Kozłowski
Festiwal to także liczne wystawy, na które nie obowiązują zapisy. N/z wystawa Daphny Noy na Halach Targowych Gdynia podczas 11. Weekendu Architektury. Fot. Przemysław Kozłowski

Filmy

Dopełnieniem wydarzeń, na które warto robić zapisy są prelekcje filmowe poprzedzone zapowiedzią ekspertów lub ich współtwórców.

„Architektura początków transformacji" – blok trzech filmów dokumentalnych. Wprowadzenie do pokazów - Ewa P. Porębska, współtwórczyni filmów, redaktor naczelna „Architektury Murator":
  • „Zawód Architekt", Polska
  • „Czerwony pałac”, Polska
  • „Architektura sacrum”, Polska

Archi Film „Architektura kurortów” Rzeczpospolita Modernistyczna 2021, Polska, wprowadzenie: dr arch. Ryszard Nakonieczny (Politechnika Śląska). Dokument pokazuje siłę architektury, opartej na hasłach modernizmu, spójnych z ideami nowoczesnego lecznictwa.
 
Archi Film „Aalto - z miłości do architektury", Finlandia 2020 - dokumentalna historia życia i twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów i ikony dizajnu - Alvara Aalto.

Archi Film „Architektura mieszkaniowa. Osiedla społeczne" Rzeczpospolita Modernistyczna 2020, Polska, wprowadzenie: arch. Grzegorz Mika. Film dokumentalny opowiada o architektoniczno-społecznych próbach rozwiązania kryzysu mieszkaniowego w przedwojennej Polsce, poprzez budowę modernistycznych budynków i osiedli społecznych.


Cały program 12. Weekendu Architektury znajdziemy na stronie festiwalu: www.weekendarchitektury.pl

  • ikonaOpublikowano: 12.08.2022 11:27
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.08.2022 12:31
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze