Co nowego

Wiosenne porządki z okazji Dnia Ziemi

Sprzątanie ziemi w Gdyni, zdjęcie archiwalne, fot. Michał Puszczewicz

Sprzątanie ziemi w Gdyni, zdjęcie archiwalne, fot. Michał Puszczewicz

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To jedna z inicjatyw, która ma przypomnieć wszystkim ludziom, że Ziemia jest tylko jedna, a ekosystem naszej planety jest bardzo kruchy. Aby uczcić ten dzień, społeczności na całym świecie podejmują różne działania proekologiczne, również w Gdyni.


Takich dni, w które dzieci Ziemi organizują się i w solidarnym zrywie wychodzą wspólnie na łono natury, by zadbać o środowisko, jest więcej. 22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi - święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Równonoc wiosenna (na półkuli północnej, a na południowej - jesienna), czyli 21 marca, to Światowy Dzień Ziemi. W trzeci weekend września odbywa się międzynarodowa kampania Sprzątanie Świata. Zaś ostatnia sobota marca to Godzina dla Ziemi WWF. W te dni organizowane są akcje sprzątania lasów czy sadzenia drzew, a także spacery ekologiczne i edukacyjne.

Nie za dużo tych świąt? Po co rozmieniać się na drobne? Otóż nie za dużo. Każda okazja jest dobra, by przypomnieć o ochronie środowiska naturalnego i zrobić coś pożytecznego. Kropla drąży skałę, a edukacja i wspólne działanie budują świadomość, której potrzebujemy na co dzień. Chodzi o to, abyśmy o Ziemię nie troszczyli się tylko od wielkiego dzwonu, lecz w naszych codziennych działaniach i wyborach konsumenckich.

O tych wszystkich proekologicznych inicjatywach zawsze pamiętają gdynianie i coraz chętniej angażują się we wspólne akcje.

– Dzień Ziemi to wyjątkowe i bardzo potrzebne święto. Akcje, które mają odbyć się w najbliższych dniach z udziałem gdynian, są najlepszym dowodem na to, jak ekologia i troska o otoczenie jest bliska mieszkańcom naszego miasta. Z jednej strony martwi mnie fakt, że takie akcje są cały czas potrzebne, że są osoby, które nie dbając o wspólną przestrzeń, zaśmiecają ją i degradują. Cieszy mnie natomiast to, że coraz liczniejsza grupa gdynian poczuwa się do współodpowiedzialności za środowisko i nasze otoczenie. Dzięki takim działaniom nasze dzielnice stają się czystsze i bardziej przyjazne. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się w obchody Dnia Ziemi! – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Liczba oficjalnie zgłoszonych w tym roku inicjatyw świadczy o rosnącej wśród mieszkańców świadomości. W poprzednich latach rekordem było 20 zgłoszonych akcji. W tegoroczne obchody Dnia Matki Ziemi, które potrwają do końca weekendu, włączy się oficjalnie 40 grup, które w sile blisko 1000 aktywistek i aktywistów posprzątają około 60 różnych miejsc w mieście. Ale znając rzeczywistość, na pewno w czasie weekendu zbiorą się również nieformalne grupy, które spontanicznie podejmą rękawicę rzuconą przez ludzi będących z naturą na bakier – bo przecież śmieci nie biorą się znikąd, ktoś je w naturze porzuca.

– Imponująca liczba grup i uczestników, która w tym roku odpowiedziała na zaproszenie i posprząta nasz kawałek Ziemi, napawa optymizmem. Tak duża społeczność ma realny wpływ na kształtowanie przestrzeni wokół, świadomości ekologicznej oraz oczekiwań wobec zachowań użytkowników terenów wspólnych, zgodnych z zasadami poszanowania przyrody – dodaje Michał Guć.

Grupy, które do 18 kwietnia zgłosiły poprzez stronę wyrzucam.to swoją inicjatywę, wesprze Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni oraz Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zapewniając wszystkim uczestnikom rękawice robocze, worki na śmieci, pamiątkowe gadżety oraz odbiór odpadów. Ze względu na dużą liczbę podjętych inicjatyw i lokalizacji, odbiór zebranych śmieci może być rozłożony w czasie, dlatego mieszkańcy powinni być przygotowani na to, że worki z odpadami nie znikną z osiedla momentalnie po skończonej akcji sprzątania.

– Prosimy mieszkańców, by się nie niepokoili i nie niecierpliwili. Zapewniamy, że wszystkie zebrane w czasie akcji sprzątania dzielnic śmieci zostaną przez miasto, wspólnie z ZDiZ, odebrane i wywiezione. Do czasu jednak, zanim nasze służby przyjadą i zabiorą zgromadzone worki, niech będą one przez chwilę przestrogą i naocznym dowodem na to, ile odpadów zaśmieca Ziemię. A także świadectwem, że są ludzie, którym nie jest to obojętne, którzy poświęcają własny czas i podejmują trud, by zadbać o naszą planetę – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Zachęcamy mieszkańców do dołączenia do facebookowej grupy segreguj.to w Gdyni, gdzie poruszane są ważne tematy „okołoodpadowe”. To platforma wymiany doświadczeń i wzajemnej edukacji. Pod dzisiejszym postem z okazji Dnia Ziemi powstanie galeria zdjęć pokazujących efekty akcji.

Harmonogram wielkich wiosennych porządków w gdyńskich dzielnicach znajdziemy na stronie www.gdynia.pl/dzielnice

Sprzątanie Ziemi w Gdyni, zdjęcie archiwalne, fot. Personal PR

  • ikonaOpublikowano: 22.04.2021 12:45
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.04.2021 15:06
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze