Co nowego

Wnioski na „Mieszkanie Plus” już za tydzień

Wizualizacja osiedla przy ulicy Puszczyka w ramach programu „Mieszkanie Plus” na Kaczych Bukach

Wizualizacja osiedla przy ulicy Puszczyka w ramach programu „Mieszkanie Plus” na Kaczych Bukach

Już za tydzień, dokładnie w piątek, 26 października o godzinie 8:00 rozpocznie się nabór wniosków do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Wcześniej ponad 600 zainteresowanych inwestycją na gdyńskich Kaczych Bukach wypełniło ankiety, według których będą określane preferencje. W nowych budynkach będą czekać łącznie 172 mieszkania o różnych metrażach.

Proces budowy i przygotowywania nowych mieszkań na Kaczych Bukach toczy się tak sprawnie, że już za tydzień rozpocznie się nabór wniosków o najem mieszkania w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Dokładnie w piątek, 26 października od godziny 8:00 zainteresowani skorzystaniem z rządowego programu będą mogli postawić pierwszy krok na drodze do nowego domu.

Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez stronę www.mieszkanieplusgdynia.pl. Osoby potrzebujące pomocy w złożeniu wniosku będą mogły liczyć na wsparcie w punktach informacyjnych w Urzędzie Miasta oraz w Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych.

Przypomnijmy, że inwestycja „Mieszkanie Plus” w Gdyni obejmuje 6 czterokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy, zlokalizowanych przy ul. Puszczyka 2, 3, 4, 5, 6 i 7. W budynkach są łącznie 172 mieszkania, które zostaną przekazane najemcom w stanie zgodnym z preferencjami: wykończonym lub deweloperskim. Ich powierzchnia sięga od 28 do 107 metrów kwadratowych, od kawalerek do mieszkań pięciopokojowych. Pierwsze klucze zostaną przekazane mieszkańcom już w styczniu 2019 roku. Badanie preferencji prowadzono w formie ankiet na stronie internetowej www.mieszkanieplusgdynia.pl od 26 września do 14 października.

Pierwszeństwo w ubieganiu się o „Mieszkanie Plus” na Kaczych Bukach będą mieli szczególnie ci, których z różnych względów do tej pory nie było stać na samodzielne poszukiwanie lokum na wolnym rynku i borykali się przez to z problemami mieszkaniowymi. Wnioski są tak skonstruowane, żeby w łatwy sposób za pomocą specjalnych kryteriów wybrać najbardziej potrzebujące osoby.

Przede wszystkim pod uwagę będzie brane kryterium bezwzględnie obowiązujące – kiedy żaden z członków gospodarstwa domowego nie jest i nie był w przeszłości właścicielem lokalu mieszkalnego ani domu jednorodzinnego, nie posiada i nie posiadał w przeszłości spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz obecnie nie jest współwłaścicielem nieruchomości mieszkalnej, jeżeli po zniesieniu współwłasności przysługiwałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Do tego dochodzi szereg tzw. kryteriów pierwszeństwa:
  • dziecko w gospodarstwie domowym – 2 punkty za każde dziecko
  • najemca ukończył 65 lat – 2 punkty
  • członek gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności – 3 punkty
  • członek gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – 3 punkty
  • zamieszkiwanie na terenie Gminy Miasta Gdynia bezpośrednio przed złożeniem wniosku – 10 punktów
  • rozliczanie się z podatku dochodowego w Gdyni – 10 punktów

- Ustalając kryteria, poza tymi, które zostały bezwzględnie narzucone przez ustawę, chcieliśmy aby preferencje mieli ci gdynianie, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, bo obecnie pozostają w pewnym sensie niewidoczni dla systemów, czyli zbyt zamożni na lokal z zasobu komunalnego (przekraczają kryterium majątkowe) i zbyt niezamożni na kredyt i kupno mieszkania na wolnym rynku. Dodatkowo wprowadziliśmy ułatwienia dla rodzin, osób starszych i borykających się z poważną niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Najemcy w późniejszym czasie będą mogli także ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Kryteria przyznania dopłat do czynszu regulują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Osiedle Kacze Buki, na którym budowane są domy z programu „Mieszkanie Plus” administracyjnie stanowi część dzielnicy Wielki Kack. Położone jest na skraju kompleksu leśnego Lasy Oliwskie, będącego częścią Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. To rejon miasta, gdzie intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Przyczyną jest atrakcyjne położenie blisko przyrody z doskonałym, krótkim dojazdem nie tylko do centrum Gdyni, ale i Gdańska.

  • ikonaOpublikowano: 19.10.2018 14:05
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.10.2018 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także

Najnowsze