Co nowego

Z książką na bulwarze – rusza Nadmorski Plener Czytelniczy

Nadmorski Bulwar Czytelniczy potrwa od 10 do 12 sierpnia, fot, Karol Stańczak

Nadmorski Bulwar Czytelniczy potrwa od 10 do 12 sierpnia, fot, Karol Stańczak

08.08.2018 r.

Znani pisarze i blisko 70 wydawnictw z całej Polski zagoszczą w ten weekend na bulwarze Nadmorskim w Gdyni w ramach 7. odsłony Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego. To okazja do spotkania z ulubionymi autorami i do zakupu książek w promocyjnych cenach. Prezentujemy program wydarzenia.

Najpopularniejsze domy wydawnicze, atrakcje dla całych rodzin czy szereg wydarzeń artystycznych - i to wszystko z książką w roli głównej! Tegoroczna edycja (10-12 sierpnia) Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Gdynia – Miasto Słowa

Już pierwszego dnia poznamy program zbliżającego się festiwalu Miasto Słowa, który będzie towarzyszył Nagrodzie Literackiej GDYNIA (27 sierpnia – 2 września). Zanim jednak dowiemy się kto zdobędzie Kostkę Literacką z publikacjami nominowanych będzie można zapoznać się w Kawiarni Literackiej zlokalizowanej tuż obok plenerowej sceny (stoisko nr 23).

Namiot Kawiarni to nie tylko nagradzane tytuły, to także atrakcje dla dzieci. — Animatorzy zaproszą m.in. do robienia selfie z książką. Nie zabraknie też popularnych przypinek. Tym razem będzie można zaprojektować własny wzór lub wybrać jeden z kilku dostępnych. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kreatywnego tworzenia książek oraz aktywne czytanie bajek. Tegoroczną nowością będą teatrzyki kamishibai i zajęcia origami – mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy Nagrody Literackiej GDYNIA.

Wokół książek – spotkania z autorami

Unikatową atmosferę festiwalu tworzą popularni pisarze i ludzie kultury. Nie zabraknie stałych gości festiwalu w tym m.in. pisarki i malarki Hanny Bakuły, językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, dziennikarza Marka Przybylika czy Michała Witkowskiego, pisarza i laureata pierwszej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA.

- W roku obchodów stulecia niepodległości ważnym punktem programu pleneru będzie dyskusja o samorządności oraz ważnych aspektach kultury i gospodarki z udziałem prof. Michała Kleibera, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Krystyny Skarżyńskiej, Bogdana Szymanika oraz Stefana Szczepłka – mówią organizatorzy.

Nadmorski Bulwar Czytelniczy potrwa od 10 do 12 sierpnia, fot, Karol Stańczak

Związany z morzem i Nadmorskim Plenerem Czytelniczym - spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim odbędzie się wokół książki „Spowiedź kapitana”. W autobiografii legendarny twórca „Szkoły pod Żaglami” po raz pierwszy opowiada o całym swoim życiu.

Kryminały od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, dlatego w Gdyni także nie może zabraknąć autorów powieści detektywistycznych. - Mariusz Czubaj, dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru: w 2009 r. za powieść „21:37” oraz w 2017 r. za powieść „R.I.P.” opowie o swojej najnowszej książce „Dziewczynka z zapalniczką”. Ryszard Ćwirlej, twórca reprezentujący podgatunek kryminalny określany mianem „powieści neomilicyjnej”, laureat wielu nagród, w tym Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru, zdradzi skąd jego zamiłowanie do pisania kryminałów z historią w tle. Na Plenerze pojawi się także Marta Guzowska, ale tym razem jako autorka serii detektywistycznej o śledczych z Tajemniczej 5 – zachęcają organizatorzy.

Ciekawie zapowiada się także spotkanie z autorem książki ''Majami. Zły pies", Arturem Górskim, dziennikarzem, twórcą bestsellerów: „Masa o kobietach polskiej mafii” i „Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz”. Jego rozmówcą będzie Janek Fabiańczyk, czyli pierwowzór słynnego Majamiego z „Pitbulla” Patryka Vegi.

Fani książek fantastycznych i powieści historycznych również znajdą coś dla siebie. W spotkaniu na temat historii alternatywnej oraz adaptacji historycznych udział wezmą Arkady Saulski, Rafał Dębski i Dariusz Domagalski.

Spotkania będą miały miejsce na plenerowej scenie na bulwarze Nadmorskim i w Gdyńskiej Szkole Filmowej.


Dobre książki w dobrych cenach

To już tradycja, że wystawcy pojawiający się na Bulwarze Nadmorskim oferują swoje książki w promocyjnych cenach. W tym roku w Gdyni zagości blisko 70 wydawców: AGORA, Akapit-Press, Bellona, Burda Książki, CLAROSCURO, Czwarta Strona, DEBIT, Druga Noga, Gdański Dom Wydawniczy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Grupa Helion, Książkowe Klimaty, Magia Słowa, Media Rodzina, Muchomor, Multico Oficyna Wydawnicza, National Geographic, Nasza Księgarnia, Poławiacze Pereł, Prószyński i S-ka, Publicat S.A., REBIS Dom Wydawniczy – Poznań, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Świat Książki, Uroboros, W.A.B., Widnokrąg, Wilga, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo SQN, Edipresse Książki, MUZA oraz księgarnia BookBook.

Nadmorski Bulwar Czytelniczy potrwa od 10 do 12 sierpnia, fot, Karol Stańczak

Dla małych czytelników

- Jak co roku, przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy na spotkania z lubianymi autorami, wśród nich m.in. Barbara Kosmowska, Marta Guzowska oraz Bartosz Kwiecień, finalista programu MasterChef Junior III. Na najmłodszych i tych nieco starszych czekają także m.in.: spotkanie oraz warsztaty wokół książki o kocie Antonim w Muzeum Miasta Gdyni, a na scenie Pleneru warsztaty z ilustrowania bajek, rodzinne czytanie organizowane przez Fundację Miasto Słów oraz warsztaty z języka angielskiego przygotowane przez wydawnictwo Preston Publishing – podkreślają organizatorzy.

Program wydarzenia i pełna lista wystawców TUTAJ.

Organizatorem 7. Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego jest Miasto Gdynia i MuratorEXPO.