Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni.  Uwaga! 4-7 i 10.10 neutralizacja niewybuchu. Obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na plażach morskich w Gdyni. 
Co nowego

Zaczynamy Explory

Studio nagraniowe. Cztery kobiety na krzesłach w studio. W tle okna i port w Gdyni. Widoczny operator kamery

Tegoroczny Gdynia Explory Week otworzyła sesja z udziałem Joanny Gogolińskiej z Fundacji Zaawansowanych Technologii (pierwsza od lewej), Joanny Gębali z grupy Lotos, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyny Gruszeckiej-Spychały i Anny Borkowskiej, dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, fot. Kamil Złoch

20.10.2021 r.

Młodzi innowatorzy na start – w środowy poranek rozpoczęliśmy tegoroczną, hybrydową edycję Gdynia Explory Week 2021! Przed nami aż trzy dni pełne debat na temat nowoczesnej nauki, innowacji i projektów uczniów, którzy łamią wszelkie schematy. Przede wszystkim poznamy też tegorocznych laureatów konkursu naukowego, którzy będą mogli reprezentować Polskę na największym konkursie na świecie.


Ruszyli! Choć zamiast zatłoczonej sali pełnej młodych innowatorów mamy internetowy streaming prosto z gdyńskiego Parku Konstruktorów, to i tak czuć atmosferę naukowego święta. Rozpoczął się Gdynia Explory Week 2021, czyli trzydniowe wydarzenie, które stanowi krajowy finał popularnego konkursu naukowego Explory. Nastolatkowie z całej Polski walczą o finansowe stypendia na spełnianie swoich marzeń i wyjazd do USA, a eksperci będą debatować m.in. o zupełnie nowej wizji kształcenia.

Krajowy finał na ekranie


W tym roku, podobnie jak rok temu, Explory przybrało hybrydową formułę. Rozmówcy spotykają się w Gdyni, gdzie z Parku Konstruktorów nadawana jest transmisja na żywo. Uczestnicy łączą się zdalnie z jury i swoimi konkurentami, mając okazję na ostateczne zaprezentowanie swoich naukowych projektów. Gdynia Explory Week 2021 rozpoczął się w środowy poranek i potrwa aż do piątku, 22 października.

- To jest finał dziesiątej edycji najbardziej ambitnego konkursu dla młodych naukowców w Polsce. Mnóstwo młodych ludzi, pełnych fantazji, zaangażowania, gotowych do podjęcia naprawdę trudnych wyzwań bierze udział w tym konkursie od początku jego historii – powitał widzów podczas transmisji Radosław Brzózka, popularny telewizyjny prezenter, który prowadzi transmisję z finału wydarzenia.Przypomnijmy, że sam konkurs Explory – jeden z głównych elementów wydarzenia - to największy konkurs naukowy w Polsce przeznaczony dla uczestników w wieku od 13 do 20 lat. Do obecnej edycji zgłoszono 163 projekty, a 121 z nich zaprezentowało się wcześniej podczas regionalnych etapów, które odbyły się w Warszawie, Wrocławiu, Olsztynie i Łodzi. Podczas Gdynia Explory Week 2021 łącznie 33 najlepsze z nich powalczą o najwyższe lokaty w krajowym finale.

Najlepsi młodzi naukowcy, którzy przekonają konkursowe jury do swoich innowacyjnych pomysłów otrzymają ufundowane przez grupę Lotos stypendia na rozwój konkursowego projektu, które wynoszą kolejno 10 tysięcy, 7 tysięcy i 5 tysięcy złotych. Do tego dochodzi też możliwość reprezentowania Polski na największym konkursie naukowym na świecie, czyli Regeneron International Science and Engineering Fair w USA.

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki podczas sesji otwierającej tegoroczną edycję, fot. Kamil Złoch

Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki podczas sesji otwierającej tegoroczną edycję, fot. Kamil Złoch

Warto przypomnieć, że w tym roku wydarzenie odbywa się już po raz dziesiąty, od lat przyciągając najzdolniejszych młodych odkrywców właśnie do Gdyni – tym razem niestety tylko zdalnie. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że już za rok zdolni nastolatkowie zawitają ponownie osobiście w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, dzieląc się swoją pasją, energią i wizją z innymi uczestnikami. Do wzięcia udziału w cyklu tegorocznych transmisji zachęcały podczas sesji otwierającej Gdynia Explory Week Joanna Gogolińska – organizatorka programu Explory, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Anna Borkowska – dyrektor Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Joanna Gębala z grupy Lotos.

- Gdynia, która żyje innowacją, spojrzeniem w przyszłość i przedsiębiorczością jest doskonałym miejscem na przeprowadzenie finału dla bardzo przedsiębiorczej młodzieży, która łączy w sobie niezwykłą wiedzę i znajomość tematu z pasją do tego, aby realizować własne pomysły. Trochę nas martwi, że ta jubileuszowa, urodzinowa edycja znowu musi odbywać się w wersji hybrydowej, ale przecież lepiej tak, niż wcale. Warto pamiętać, że dzięki temu, że ten finał się odbywa, jego zwycięzcy mogą udać się na największy światowy konkurs, który jest organizowany w Stanach Zjednoczonych, do których nadal nie wolno wlecieć. To bardzo ważne, że chociaż pewne przeszkody stają nam na drodze, to jednak je pokonujemy – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- Przed nami trzy dni, są to przede wszystkim spotkania z młodymi talentami, uczestnikami konkursu naukowego Explory. Jest to już krajowy finał. Jesteśmy także w dziesięciu szkołach w całej Polsce, gdzie w tym roku pojechali nasi wykładowcy i nasi popularyzatorzy nauki i ogrywamy się też hybrydowo, czyli w platformie Hopin, gdzie będą liczne webinaria, wykłady i spotkania z laureatami Explory. Jest szersze dotarcie, możliwość poznania naszych młodych talentów właśnie dzięki temu, że pokazujemy ich w internecie, ich wideowizytówki. W czwartek od 10:30 do 12:30 będą się prezentować na żywo, będziemy to streamować, więc serdecznie zapraszamy wszystkich fanów Explory i młodych talentów do oglądania – zapowiedziała Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii i organizator programu Explory.


Zapis transmisji z pierwszego dnia Gdynia Explory Week 2021, źródło: Facebook

Gdyńskie akcenty w finale


W ogólnopolskim finale nie zabraknie emocji z lokalnym tłem. Gdynianie w ciągu najbliższych dni mogą przede wszystkim kibicować zdolnym reprezentantom jednej z gdyńskich szkół. Do ścisłego krajowego finału konkursu naukowego przedostały się dwa zespoły złożone z uczniów III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Pod numerem 19 w finale zaprezentują się Igor Rusiecki i Artur Kamieniecki, którzy wspólnymi siłami pracowali w ciągu ostatnich miesięcy nad projektem nowoczesnego drona portowego. Swój pomysł zatytułowali USV „Czajka”, a sama idea skupia się na kontroli czystości wód portowych zgodnie z wizją portu przyszłości. To mała i tania platforma, pozwalająca jednemu lub kilku operatorom nadzorować stan wody na terenie całego basenu portowego, co sprawi, że ochrona środowiska wodnego będzie tańsza i skuteczniejsza.


mat. wideo: Explory

Finałowy projekt numer 20 to z kolei ExtremeBox, czyli inicjatywa Roberta Miśkiewicza, Bartosza Kostarczyka i Jana Łubińskiego. Uczniowie gdyńskiej „trójki” skupili się na rozwiązaniu, które umożliwi pomiary parametrów geofizycznych (w tym meteorologicznych) prowadzonych w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Cel to przede wszystkim stworzenie wieloparametrowego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas. Docelowe miejsce testowania to wyspa Spitsbergen, a po udanych testach w tym miejscu - Antarktyda Wschodnia.


mat. wideo: Explory

Opisy wszystkich projektów młodych talentów biorących udział w finale Konkursu Explory dostępne są na stronie www.explory.pl/2021.

Goście specjalni, warsztaty i wykłady


Pierwszy dzień transmisji z Gdynia Explory Week już za nami, ale warto zapoznać się z programem i zarezerwować czas na najciekawsze punkty programu kolejnych dni.

Samo Gdynia Explory Week to największe święto nauki i innowacji w Polsce. Składa się ze wspomnianego Krajowego Finału Konkursu Explory i Festiwalu Explory.

W ramach Festiwalu Explory odbędą się również wykłady i panele dostępne wyłącznie online dla zarejestrowanych uczestników. Organizatorzy zapraszają szczególnie młodzież szkolną na piątkowe dyskusje i prezentacje dotyczące różnorodnych form wsparcia. Wraz z partnerami porozmawiają i przedstawią oferty szkół wyższych w Polsce i za granicą oraz przyjrzą się stypendiom i stażom.

Mecenasem Programu Explory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021 - prowadzący, Radosław Brzózka, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021 - Joanna Gogolińska, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021 - Joanna Gębala, Katarzyna Gruszecka-Spychała i Anna Borkowska, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021, fot. Kamil Złoch
  • Pierwszy dzień Gdynia Explory Week 2021 - Joanna Gogolińska, Joanna Gębala, Katarzyna Gruszecka-Spychała i Anna Borkowska, fot. Kamil Złoch