Co nowego

Po powrocie wesprą na morzu siły NATO

Załoge na nabrzeżu żegnały rodziny, fot. materiały prasowe

Załoge na nabrzeżu żegnały rodziny, fot. materiały prasowe

Poszukiwanie i zwalczanie celów nawodnych i podwodnych, operacje antyterrorystycznej i udzielanie pomocy humanitarnej. To tylko niektóre z ćwiczeń, jakie realizować będzie załoga fregaty rakietowej ORP Gen. Kazimierz Pułaski. Okręt opuścił własnie macierzysty port i udał się w rejs nawigacyjno–szkoleniowy.

Celem rozpoczętego wczoraj rejsu jest przygotowanie do służby w Siłach Odpowiedzi NATO, do których polska jednostka ma dołączyć w 2019 r. Jednak za nim to nastąpi, załoga przejdzie serie ćwiczeń w ośrodku szkoleniowym FOST oraz weźmie udział w międzynarodowych ćwiczeniach TRIDENT JUNCTURE 2018. Rejs potrwa 3 miesiące.

- Załoga będzie doskonalić umiejętności w zakresie obrony przeciwlotniczej oraz odpierania symulowanych ataków okrętów nawodnych, podwodnych, a nawet baterii nabrzeżnych. Sprawdzone zostaną okrętowe systemy artyleryjskie, rakietowe i broni podwodnej – mówi rzecznik prasowy Dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch. - Główny nacisk zostanie położony na prowadzenie osłony strategicznego transportu morskiego, poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania celów nawodnych i powietrznych oraz operacji antyterrorystycznych. Marynarze przetrenują także współpracę ze statkami powietrznymi, obronę przeciwawaryjną, walkę z zagrożeniami asymetrycznymi, a także udzielanie pomocy humanitarnej – dodaje.

Załogę na nabrzeżu żegnały rodziny, fot. materiały prasowe

Pierwszy etap rejsu to szkolenie w prestiżowym brytyjskim ośrodku FOST (ang. Flag Officer Sea Training). Istniejący od 1958 r. ośrodek mieści się w angielskim porcie Plymouth. Na co dzień trenują w niej siły Royal Navy. Cykl szkoleń zamknie egzamin, w którego trakcie okręt poddany zostanie praktycznym testom obejmującym szerokie spektrum funkcjonowania jednostki na morzu.

Kolejnym etapem będzie udział w międzynarodowych ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywającym się na lądzie, morzu i w powietrzu, czyli TRIDENT JUNCTURE 2018. Tegoroczna edycja odbędzie się w Norwegii. Z kolei morska część ćwiczeń odbędzie się na wodach północnego Atlantyku i Bałtyku. Będą to największe od lat ćwiczona wojsk sojuszniczych. Weźmie w nich udział ok. 40 tys. żołnierzy, 70 okrętów i 130 statków powietrznych z 29 państw członkowskich oraz krajów skandynawskich.

Szkolenia i manewry są dla załogi ostatnim elementem przygotowań przed dołączeniem do Sił Odpowiedzi NATO. Powołany przez Sojusz Północnoatlantycki składa się z 4 zespołów okrętów państw członkowskich. Na dwie grupy składają się fregaty, kolejne dwa to zespoły sił przeciwminowych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych morskich szlaków komunikacyjnych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 20.08.2018 14:27
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.08.2018 08:14
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Najnowsze