Co nowego

Zapraszamy pszczoły do Gdyni

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Lipowy, akacjowy, gryczany, wielokwiatowy – różne rodzaje miodów mają różne kolory, smaki, właściwości. Wszystkie łączy jedno – pszczoły. Dzięki zmianom w miejskiej uchwale Gdynia stanie się bardziej przyjazna dla tych miododajnych owadów.
 
Podczas najbliższej sesji Rady Miasta głosowaniu zostanie poddany projekt zmian w uchwale dotyczącej m.in. warunków utrzymywania pszczół miodnych. W myśl nowych przepisów na posesji znajdującej się w granicach miasta będzie można posiadać do 8 rojów pszczół miodnych. Możliwe będzie posiadanie pasiek znajdujących się zarówno na ziemi, jak i na dachach budynków.
 
Pszczelarze będą musieli jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między ulami a sąsiadującymi nieruchomości, która wynosi 15 metrów. Dla uli naziemnych dystans ten mierzony jest od pasieki do granicy pomiędzy posesjami. W przypadku hodowli usytuowanych na dachach budynków istotne jest zachowanie odległości od najbliższych okien, znajdujących się na tym samym co ule poziomie lub wyżej.
 
- Wprowadzane zmiany mają zachęcić amatorów pszczelarstwa do hodowli tych niezwykle pożytecznych owadów na terenie naszego miasta. Tkanka miejska Gdyni jest bogata w tereny zielone, liczne kwiaty, drzewa, rośliny. To stwarza pszczołom bardzo dobre warunki do życia. Co więcej, będą one mogły teraz zamieszkiwać dachy budynków. To nowoczesna metoda hodowli, która sprawdza się w największych europejskich miastach – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
 
Aby zminimalizować obawy i ryzyka związane z użądleniami przez pszczoły, do hodowli dopuszczone zostaną tylko te linie i gatunki owadów, których utrzymywanie zostało dopuszczone na terenie województwa pomorskiego.
 
Naukowcy podkreślają, że obecność pszczół w mieście jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania jego ekosystemu. Owady te w dużej mierze odpowiedzialne są za zapylanie roślinności znajdującej się w ogródkach, parkach czy na skwerach. Działalność pszczelarzy wzbudza wśród mieszkańców coraz większe zainteresowanie. Z całą pewnością sprzyja to zarówno promowaniu proekologicznych i prozdrowotnych zachowań, jak i podkreśleniu znaczenia tych miododajnych owadów dla środowiska naturalnego.
 
W myśl obowiązujących przepisów hodowanie pszczół na terenie Gdyni dozwolone jest wyłącznie na terenach o funkcji rolniczej. Miejskie pasieki prowadzili głównie użytkownicy Rodzinnych Ogródków Działkowych. Wkrótce, dołączyć do nich będzie mogła znacznie większa ilość mieszkańców Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 18.03.2019 15:30
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2019 10:45
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona

Najnowsze