Co nowego

Zapraszamy ptaki do Gdyni

14 marca premierę miała książka

14 marca premierę miała książka "Zapraszamy ptaki do Gdyni" // fot. Magdalena Czernek

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki? W jaki sposób budować karmniki i budki lęgowe dla naszych skrzydlatych przyjaciół i gdzie je umieszczać? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z książki pt. „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Powstała ona z miłości do ptaków i właśnie ma swoją premierę. Jako pierwsi otrzymali ją młodzi gdynianie – laureaci 21. edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 14 marca, w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo”.

W tym roku mamy wyjątkową okazję do świętowania. Poza tym, że rozdaliśmy dzieciom nagrody, to swoją premierę ma też książka pt. „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Przedstawia ona różne ptaki na tle gdyńskich krajobrazów i charakterystycznych miejsc. Znajdują się w niej opisy kilkunastu gatunków. Opowiada też o tym, czym karmić naszych skrzydlatych przyjaciół, jak budować budki i gdzie je umieszczać. To podsumowanie wiedzy przekazywanej w ramach konkursu i akcji „Zapraszamy ptaki do Gdyni” – mówi Dorota Marszałek-Jalowska, kierownik Referatu Ekorozwoju w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

To pięknie ilustrowana publikacja, która dostarczy czytelnikom wielu pozytywnych wrażeń i solidną dawkę wiedzy na temat ptaków. Pozycja jest godna polecenia dla wszystkich miłośników przyrody. Powstała głównie z myślą o dzieciach, ale zawarte w niej informacje są uniwersalne i posłużą także starszym czytelnikom.

Książka przedstawia ptaki występujące w miastach na tle ciekawych i charakterystycznych zakątków Gdyni – w Parku Kolibki, na Bulwarze, nad morzem czy na terenie użytku ekologicznego Jezioro Kackie. Poza nietypowym opisem kilkunastu gatunków, można tam też znaleźć zasady budowania karmników i budek lęgowych, dokarmiania ptaków oraz porady dotyczące planowana dla nich przyjaznych przestrzeni. Autorami książki są: dr Andrzej G. Kruszewicz – ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków, a także założyciel i honorowy członek Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Joanna Czaplewska - graficzka i ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie asystentka na Wydziale Grafiki i miłośniczka ptaków oraz Agnieszka Kochanowska – autorka i redaktorka tekstów, o doskonałej znajomości języka ptaków, dzieci i miasta.



Publikacja nie tylko opowiada o przyrodzie, ale sama także jest przyjazna środowisku. Została wydrukowana na papierze powstającym w certyfikowanym procesie ekologicznym przy użyciu pozostałości z produkcji wyrobów ekologicznych, którymi zastępowane jest aż do 15% pulpy z drzew. Wydawnictwo powstało dzięki dotacji  z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dostępna jest także wersja internetowa książki, z którą można zapoznać się poniżej poniżej.

Gala finałowa konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”

Książka „Zapraszamy ptaki do Gdyni” była jedną z nagród, którą otrzymali laureaci konkursu o tej samej nazwie. Gala finałowa odbyła się w czwartek, 14 marca, na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”. W ramach konkursu uczniowie gdyńskich szkół wykonują drewniane i funkcjonalne karmniki i budki lęgowe. Autorzy najciekawszych i najbardziej oryginalnych prac są nagradzani. Wykonane przez młodych gdynian domki dla ptaków, co roku uzupełniają miejsca lęgowe w Gdyni.

Konkurs ma ogromny wymiar edukacyjny. Buduje miłość do przyrody. Dzieciaki lubią ten konkurs. Trwa on już od 21 lat. Zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Tych budek i karmników powstało już kilka tysięcy. Zostają one na terenie miasta i służą ptakom – mówi Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Jednym z aspektów prowadzonej przez nas edukacji ekologicznej jest opieka nad zwierzętami. Edukacja na temat ptaków to wielopłaszczyznowy i bardzo szeroki  temat obejmujący wątek właściwego dokarmiania, kompensacji miejsc lęgowych dziuplaków w mieście, ale także obserwacji, rozpoznawania gatunków i poznawania ich biologii. Myślę, że dzięki konkursowi wychowaliśmy już wielu ornitologów, miłośników przyrody oraz artystów czerpiących inspirację ze świata ptaków. Wystarczy spojrzeć na piękne zdjęcia fotografów, czy niezwykłe konstrukcje karmników. Bardzo nas cieszy również doskonała współpraca z nauczycielami gdyńskich placówek edukacyjnych, którzy od 21 lat co roku zachęcając swoich uczniów do budowy budek lęgowych i karmników i składania prac w konkursie – dodaje Dorota Marszałek-Jalowska, kierownik Referatu Ekorozwoju w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z 16 szkół gdyńskich. W wyniku ich zaangażowania powstało 239 prac, w tym 192 karmniki i 47 budek lęgowych. Nagrody i wyróżnienia otrzymało 40 osób.

Mój karmnik robiłam ponad tydzień. To bardzo pracochłonne, ale nie spodziewałam się, że aż takie cudo mi wyjdzie. Wzięłam udział w konkursie, bo to fajna rozrywka i można się przy tym dobrze bawić – mówi Roksana Marciniak, jedna z laureatek konkursu.

Tradycyjnie w konkursie oprócz wyróżnień indywidualnych przyznane zostały nagrody dla trzech szkół, których uczniowie dostarczyli na konkurs łącznie największą liczbę prac spełniających wymogi zawarte w regulaminie. W tym roku nagrodzone zostały następujące szkoły:

- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
- Szkoła Podstawowa nr 40
- Szkoła Podstawowa nr 33

Rozdanie nagród było połączone z prezentacją strażników z gdyńskiego Ekopatrolu, którzy opowiedzieli o swoich interwencjach związanych z ptakami i o zasadach ich prawidłowego karmienia. W programie była także prelekcja na temat dziuplaków.

Przypomnijmy, że co roku prace konkursowe są przekazywane mieszkańcom Gdyni, którzy montują je w swoich ogrodach lub przy domach. Tym samym gdynianie aktywnie włączają się w ochronę ptaków bytujących stale lub okresowo na terenie miasta.



Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 14.03.2019 15:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.12.2019 12:54
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze