Co nowego

Zaprojektuj innowacyjne rozwiązania dla PPNT

„Miejski Service Design” to cykl warsztatów realizowanych przez Strefę Startup Gdynia, fot. Strefa Startup.

„Miejski Service Design” to cykl warsztatów realizowanych przez Strefę Startup Gdynia, fot. Strefa Startup.

Chcesz zgłębić tajniki projektowania usług przydatnych miastu i jego mieszkańcom? Interesują Cię innowacje w dziedzinie service design czy user experience? Weź udział w warsztatach „Miejski Service Design”, które są szansą na zdobycie praktycznej wiedzy i realizację Twojego pomysłu na zmiany w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

„Miejski Service Design” to cykl warsztatów realizowanych przez Strefę Startup Gdynia. - W trakcie warsztatów uczestnicy poznają cały proces projektowania usług od strony praktycznej. Zaczną od zdefiniowania problemu lub potrzeby, następnie wezmą udział w badaniach użytkowników, tworzeniu person, prototypowaniu rozwiązań, testowaniu i modyfikacji. Zwieńczeniem będzie prezentacja pomysłów przed użytkownikami i interesariuszami – mówi Ewa Urbańska ze Strefy Startup Gdynia.

Tematem 8. edycji programu „Miejski Service Design” jest rozwój wewnętrznej społeczności w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pierwszym krokiem będzie dokładana identyfikacja problemu. - Porozmawiamy z przedstawicielami firm pracującymi w PPNT Gdynia, coworkerami rozwijającymi swoje startupy, radą naukową oraz pracownikami. Spróbujemy określić ich oczekiwania odnośnie społeczności „parkowiczów” - dodaje Ewa Urbańska. Następnym krokiem będzie seria warsztatów, w trakcie których uczestnicy przekują swoje pomysły w rozwiązania możliwe do realizacji. - Najciekawsze będą miały szansę zostać wdrożone - zachęca Urbańska.

Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, które chcą zmierzyć się w praktyce z projektowaniem usług, jak i tych, którzy zdobyli już doświadczenie w takiej pracy. Udział w nich to doskonałą okazja, aby poznać narzędzia stosowane w human-centered design. Zagadnienia te przybliżą eksperci zajmujący się na co dzień projektowaniem usług i user experience. Zajęcia podzielone są na 6 bloków warsztatowych i finał.

Terminy warsztatów:
  • warsztat #1*: 1.04.2019 (poniedziałek) 17:00-20:00
  • warsztat #2*: 4.04.2019 (czwartek) 17:00-20:00
  • warsztat #3*: 12.04.2019 (piątek) 17:00-20:00
  • warsztat #4*: 14.04.2019 (niedziela) 9:00-16:00
  • warsztat #5*: 15.04.2019 (poniedziałek) 9:00-16:00
  • warsztat #6*: 16.04.2019 (wtorek) 17:00-20:00
  • finał* MSD vol. 8: 9.05.2019 (czwartek) 17:00-20:00
8. odsłona MSD odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w budynku nr III. Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Tych dokonamy pod adresem: https://MSDppnt.evenea.pl. Osoby, które się zakwalifikują zostaną poinformowane najpóźniej do 25 marca do godz. 14:00.

- Część rozwiązań wypracowanych podczas poprzednich edycji programu „Miejski Service Design” została wdrożona lub wykorzystana do dalszych prac nad rozwojem usług miejskich. Przykładem mogą być zaproponowane przez uczestników 5. odsłony rozwiązania, którymi były m.in. Kino Letnie oraz Dom Sąsiedzki na Witominie. Swoisty bank pomysłów i rzetelny raport z badań na osiedlu Radiostacja trafił do Laboratorium Innowacji Społecznych, które jest odpowiedzialne za rewitalizację - podkreśla Ewa Urbańska.

Przypomnijmy, w trakcie 1. edycji uczestnicy zajęli się tematem projektowania systemu informacyjnego dla gdyńskich seniorów. 2. odsłonie cyklu przyświecało hasło: w międzyczasie w mieście. Wtedy powstały projekty m.in. „Zielonego Punkt Spotkań” przy PPNT Gdynia, czy „Nowy w mieście”, czyli pakiet informacji dla osób, które planują przeprowadzić się do Gdyni. Motywem przewodnim 3. edycji był rozwój ofert i rozwiązań zwiększających zaangażowanie mieszkańców w inicjatywy realizowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych.

4. edycja, współorganizowana z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, była poszukiwaniem rozwiązań na przyciągnięcie młodzieży do bibliotek. Kolejna edycja powstała we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych. Uczestnicy pracowali nad jednym z obszarów rewitalizacji gdyńskiej dzielnicy – Witomina. Tematem 6. edycji był rozwój projektów kulturalnych z naciskiem na aktywizację młodzieży oraz osób dorosłych. Ostatnia, 7. edycja skupiała się na procesach, jakie zbliżają ludzi do ich rad dzielnic oraz zwiększeniu udziału mieszkańców w tworzeniu wspólnej przestrzeni.

PPNT Gdynia to hub organizacji biznesowo-naukowych. Z jednej strony, jest to siedziba około 250 firm z branż takich jak: ICT, multimedia, biotechnologia, wzornictwo przemysłowe, ochrona środowiska, automatyka i robotyka. Z drugiej, to prężnie działające centrum biznesowe z nowoczesnymi biurami, pracowniami i centrum konferencyjnym, w którym rocznie odbywa się około 500 wydarzeń. PPNT Gdynia działa od 15 lat, aktywnie wspierając innowacyjne pomysły poprzez działania zespołów: Strefy Startup, Centrum Designu, Informacji Patentowej oraz Bio Laboratorium.

  • ikonaOpublikowano: 19.03.2019 14:58
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.03.2019 15:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Najnowsze