Co nowego

Zmieniaj świat jak alumni Harvardu

Profesor Cezary Wójcik, założyciel i dyrektor Center for Leadership. Źródło: materiały prasowe Center for Leadership

Profesor Cezary Wójcik, założyciel i dyrektor Center for Leadership. Źródło: materiały prasowe Center for Leadership

Ruszyła rekrutacja do Leadership Academy for Poland 2022 - jednego z najlepiej ocenianych w Europie programów rozwoju przywództwa, realizowanego we współpracy z wykładowcami z najznamienitszych uczelni na świecie, jak Uniwersytet Harvarda. Gdynia jest Partnerem Nominującym LAP z prawem rekomendacji wybranych uczestników. Rekrutacja trwa do 30 maja.

Wielcy światowi przywódcy zdobywają wiedzę na najlepszych światowych uczelniach, co ze względów finansowych jest mało realne dla wielu polskich liderów, mających ambicje i marzenia, by zmieniać świat na lepsze. Jednak dzięki działającej w Warszawie Leadership Academy for Poland mogą oni niezbędne kwalifikacje posiąść bez opuszczania kraju. Ale LAP to coś więcej niż program edukacyjny skierowany do doświadczonych liderów wysokiego szczebla, którzy pragną się dalej rozwijać na zajęciach prowadzonych przez profesorów z Harvardu, Oxfordu czy Uniwersytetu Columbia. LAP to program z misją i jeden z najbardziej innowacyjnych programów rozwoju dobrego przywództwa w Europie i na świecie - kuźnia przywódców nastawionych nie tylko na sukces osobisty, ale na służbę społeczeństwu w myśl maksymy LAP: „Wspólnie tworzymy dla Polski”.

- Uczestnicy naszego programu mają dostęp do tzw. Harvard Experience. Sam tego doświadczyłem, studiując tam i pracując z profesorami z Harvardu, ale wiem doskonale, że nie każdy może sobie na to pozwolić. Center for Leadership wyrosło z marzenia, by edukacja na tak wysokim poziomie była dostępna również w Polsce, także dla osób, które nie mogą jej samodzielnie sfinansować. Jest to również marzenie o pracy na rzecz lepszego świata i lepszej Polski – mówi prof. Cezary Wójcik, założyciel i dyrektor Center for Leadership.

Według profesora Wójcika prawdziwy lider to człowiek z misją, który przejmuje się otaczającą go rzeczywistością i chce ją zmieniać na lepsze – na poziomie gminy, organizacji, lokalnej społeczności, ale i kraju oraz globalnie. Takich właśnie przywódców ma formować założony przez niego ośrodek edukacyjny.

Do udziału w rekrutacji zachęca absolwentka programu – Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która zdobyte podczas programu kompetencje wykorzystuje w pracy na rzecz swojego miasta.

- Jestem alumną Akademii. Byłam też jej stypendystką, co miało kluczowe znaczenie, bo ani sama nie mogłabym sobie sfinansować tej edukacji, ani Urzędu Miasta nie stać na tak wysokie wydatki edukacyjne. Program edukacyjny jest skrajnie wymagający, angażujący i czasochłonny, ale ten poświęcony rozwojowi rok zwraca się potem w dwójnasób. Nie jest to kurs, ani szkolenie, ani studia podyplomowe. LAP jest wielowymiarową edukacją rozwojową. Zajęcia w LAP prowadzone są w całości po angielsku. To konieczne, bo prowadzą je amerykańscy wykładowcy, a wśród słuchaczy zdarzają się obcokrajowcy. Uczestnicy to osoby, które pracują w biznesie, nauce, organizacjach pozarządowych, administracji. Tak zróżnicowane grono pozwala wyjść z umysłowych kolein, w które tak łatwo się wpada szkoląc się w sposób dedykowany grupom zawodowym. Dla mnie bardzo ważne było, że w przeciwieństwie do wielu znanych mi programów akademickich i biznesowych, nie miał egoistycznego nastawienia. Od początku było jasne, że kształcimy się, by robić rzeczy dobre i pożyteczne. Jedną z fraz, którą najczęściej słyszeliśmy od prof. Cezarego Wójcika, były słowa: „For better Poland” – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Alumna LAP wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała z wykładowcami LAP - prof. Cezarym Wójcikiem i Dr. John J. Scherer. Źródło: archiwum prywatne
Alumna LAP wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała oraz wykładowcy LAP - prof. Cezary Wójcik i Dr. John J. Scherer. Źródło: archiwum prywatne

LAP
w skrócie to kompleksowy 4-miesięczny praktyczny program edukacyjny, dożywotni status Alumna oraz aktywne wsparcie w ramach Alumni Network. Jak to działa w praktyce? Po pierwsze wykładowcy w trakcie programu mają przekazywać uczestnikom konkretne narzędzia do tego, jak dokonywać pozytywnych zmian w organizacjach i szerzej rozumianych zmian społecznych. Po drugie program ma wzbudzać misję i energię do działania. Po trzecie, dawać absolwentom wsparcie poprzez sieć alumnów, gdyż zmiany, w jakie angażują się liderzy są często trudne i wypalające. W środowisku absolwentów liderzy znajdują wsparcie, energię i świeże pomysły.

W programie mogą wziąć udział osoby, które mają już bogate doświadczenie w zarządzaniu, wypracowały swoje pozycje, lecz nadal poszukują możliwości rozwoju i wsparcia, by pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Co roku Akademia przyjmuje 40 wybitnych osób z różnorodnych środowisk i sektorów: biznesu, non-profit, startupów, kultury, mediów, edukacji, administracji publicznej i sportu. Zwykle o jedno miejsce ubiega się ponad 15 aplikujących.

Gdynia jest Partnerem Nominującym Leadership Academy for Poland z prawem do nominacji i rekomendacji najlepszych kandydatów, co nie daje wprawdzie gwarancji uzyskania miejsca, ale zwiększa na to szanse. Osoby zainteresowane rekrutacją mogą kontaktować się z Anną Ludwiczak, pisząc na adres: a.ludwiczak@gdynia.pl, aby uzyskać więcej informacji dotyczących nominacji oraz wsparcia Urzędu Miasta Gdyni w tym procesie. Rekrutacja trwa do 30 maja.

  • ikonaOpublikowano: 24.05.2022 09:45
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.05.2022 10:29
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze