Uwaga! Od 10 do 15 czerwca nastąpi przerwa w dostawie ciepła na potrzeby ciepłej wody do 6 dzielnic Gdyni. Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Znamy laureatów 7. edycji konkursu Wiedzy o Gdyni

Finaliści konkursu Wiedzy o Gdyni: szkoły podstawowe // fot. Magda Śliżewska

Finaliści konkursu Wiedzy o Gdyni: szkoły podstawowe // fot. Magda Śliżewska

21 kwietnia poznaliśmy laureatów 7. edycji konkursu Wiedzy o Gdyni. Finał odbył się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Najpierw na pytania odpowiadali uczniowie ze szkół podstawowych, a po południu finaliści ze szkół średnich. Uczestników przywitała Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

 
W tym konkursie nie ma tendencyjnych pytań, a już na pewno takich, które się powtarzają. Żeby znać poprawne odpowiedzi, trzeba mieć rozległą wiedzę na temat Gdyni, i to z różnych dziedzin. Okazuje się, że młodzi gdynianie doskonale znają swoje miasto, co udowodnili podczas kolejnych etapów konkursu. Dużą zasługę mają w tym również rodzice i nauczyciele, którzy pomagali uczniom przygotować się do zmagań.

Dlaczego warto znać historię swojego miasta i jaki jest cel konkursu, który od siedmiu lat tę wiedzę sprawdza?


 
– Jaki jest cel? Oczywiście przybliżenie wiedzy o Gdyni, pokazanie, że historia naszego miasta, ale również i współczesność, są pasjonujące. Młodzież wykazuje się wspaniałą wiedzą, która nas – dorosłych mieszkających w Gdyni przez całe życie – zaskakuje. Chciałam podziękować radnym Gdyni, którzy przez cały rok pracują nad gromadzeniem pytań. Wielkie ukłony należą się też naszym darczyńcom, którzy przekazali na konkurs gotówkę albo nagrody rzeczowe – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.  
 
W pierwszym etapie, który odbył się 2 grudnia, uczniowie pisali online test na poziomie szkolnym. Drugi był w marcu – tym razem międzyszkolny. Po nim wyłoniono 11 finalistów ze szkół podstawowych i 10 ze szkół średnich.

W pierwszym etapie wzięło udział 545 uczniów z podstawówki i 136 ze szkół średnich. W finale znaleźli się najwyżej punktowani znawcy Gdyni z placówek: SP 12, SP 17, SP 18, SP 20, SP 21, SP 31, SP 42, SP 46 oraz II LO, VI LO, XVII LO, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych i Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych.

Na zdj. wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Elżbieta Sierżęga i radny Lechosław Dzierżak podczas finału konkursu w PPNT, fot. Magda Śliżewska
Na zdj. wiceprzewodnicząca Elżbieta Sierżęga i radny Lechosław Dzierżak, fot. Magda Śliżewska 

Finał odbył się 21 kwietnia. O godz. 10.30 dla uczniów szkół podstawowych, a o 13.00 – dla młodzieży ze szkół średnich.
 
– Konkurs wiedzy o Gdyni cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tej edycji bierze udział około siedmiuset uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wielu z nich już po raz kolejny. Pytania konkursowe dotyczą i historii, i współczesności, wydarzeń kulturalnych lub sportowych – tego wszystkiego, co wiąże się z Gdynią – opowiada Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 
W jury konkursu dla szkół podstawowych zasiedli: Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni, prof. dr hab. Tadeusz Palmowski z Uniwersytetu Gdańskiego i Wojciech Jankowski, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.
 
Zwycięzcami spośród uczniów ze szkół podstawowych zostali:

 • I miejsce – Szczepan Kochański,
 • II miejsce – Jan Jamroz,
 • III miejsce – Wojciech Mietlicki.
Finaliści i zwycięzcy ze szkół podstawowych, fot. Dorota Nelke
Finaliści, zwycięska trójka (w pierwszym rzędzie), jury oraz radni Gdyni, fot. Dorota Nelke

Z kolei wiedzę uczniów ze szkół średnich oceniali: gdyńska pisarka Małgorzata Sokołowska, prof. dr hab. Tadeusz Palmowski i Wojciech Jankowski.
 
Na podium stanęli licealiści:

 • I miejsce – Dominik Sarniak,
 • II miejsceJakub Selonke,
 • III miejsceZuzanna Piekarska.
Finaliści i zwycięzcy ze szkół średnich, fot. Dorota NelkeFinaliści, zwycięska trójka (w pierwszym rzędzie), jury oraz radni Gdyni, fot. Dorota Nelke

Konkurs Wiedzy o Gdyni co roku realizuje Rada Miasta Gdyni. Wydarzenie odbywa się pod patronatem przewodniczącej Joanny Zielińskiej. Tegoroczny finał przygotowała i prowadziła Elżbieta Sierżęga, wiceprzewodnicząca rady miasta, a wspierali ją pozostali radni Gdyni oraz naczelnik Wydziału Edukacji – Bartłomiej Przybyciel.
 
Finaliści tradycyjnie otrzymali upominki od partnerów konkursu, którymi są: Invest Komfort, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia, a także od innych firm i instytucji: Muzeum Marynarki Wojennej, OPEC, PEWiK, LSEG, gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Adventure Park, Helios, Centrum Nauki Experyment, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Eko Patrolu Straży Miejskiej, Gdyńskiego Centrum Sportu, Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej i Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Wszystkim finalistom i laureatom gratulujemy rozległej wiedzy o Gdyni!

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
 • ikonaOpublikowano: 22.04.2022 08:50
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 14.10.2022 12:08
 • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona

Najnowsze