Co nowego

Znamy nowe wizje molo Południowego

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada, że na końcu molo Południowego powstanie kładka spacerowa będąca punktem widokowym, mat. SMOL Architekt

Główną nagrodę przyznano koncepcji, która zakłada, że na końcu molo Południowego powstanie kładka spacerowa będąca punktem widokowym, mat. SMOL Architekt

Po kilku miesiącach oczekiwania i burzliwych obradach sądu konkursowego znamy już laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”. Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem, z którego rozciąga się widok na morze i port.


Morska tożsamość, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje – to główne motywy, które towarzyszyły architektom pochylającym się nad kwestią nowego zagospodarowania jednej z wizytówek Gdyni.

Poznaliśmy koncepcje molo Południowego, które posłużą za inspiracje przy planowaniu zmian w tym wyjątkowym miejscu. Sąd konkursowy podzielił się swoim werdyktem i spośród 16 prac zgłoszonych do gdyńskiego konkursu studialno-ideowego wyłonił zdobywców trzech wyróżnień i trzech nagród.

Sąd konkursowy ogłosił wyniki konkursu studialno-ideowego w piątek, 10 grudnia, fot. Magdalena Czernek
Sąd konkursowy ogłosił wyniki konkursu studialno-ideowego w piątek, 10 grudnia, fot. Magdalena Czernek

Tożsamość, atrakcyjność i użyteczność


Przypomnijmy, że podczas oceny prac konkursowych sąd brał pod uwagę przede wszystkim identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta – na tym tle oceniano oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań.

Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca. Kolejne z kryteriów to sposób wpisania w otaczający kontekst i układ kompozycyjno-przestrzenny miasta. Ponadto zwracano też uwagę na walory użytkowe koncepcji w kilku aspektach: funkcjonalnym, społecznym, ekologicznym i technicznym.– Konkurs niezwykły. Rzadko zdarzają się takie konkursy ideowo-studialne, w których nie trzeba za bardzo zajmować się kwestiami technologicznymi szczegółowych rozwiązań, a potrzebna jest wizja. I to wizja z diagnozą tożsamości miasta, które jest młode, niezwykle atrakcyjne i, jak się okazuje, inaczej postrzegane przez mieszkańców, a inaczej przez turystów. (...) Prace, które zostały zgłoszone, miały za zadanie połączyć te punkty widzenia w jedną całość. Już tytuł konkursu, czyli „Pirs Przyszłości”, sugerował, że oczekujemy spojrzenia, które zdiagnozuje tę tożsamość, ale też pokaże, w jakim kierunku powinna się ona dalej rozwijać – mówiła podczas ogłoszenia wyników konkursu prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

– Prace, które otrzymaliśmy, są dla nas zbiorem dobrych pomysłów, a czasem nawet nie pomysłów, ale inspiracji. Będziemy zatem z nich korzystać. Przypuszczam, że niektóre drobne elementy będziemy mogli realizować parcjalnie, nawet nie tworząc gruntownej przemiany tego miejsca. Natomiast w szerszym kontekście na pewno staną się inspiracją do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który obowiązuje w tym miejscu – podsumowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która uczestniczyła w obradach sądu konkursowego.

– Wszyscy chcielibyśmy, aby w tej przestrzeni była możliwość spojrzenia na otoczenie z wyżej położonego punktu i w większości prac ta myśl jest obecna. Jednocześnie chodzi też o to, aby zbliżyć się do tafli wody. To dla nas ważne, a jest to miejsce niezwykle trudne i wymagające z uwagi na to, że jest istotne dla tożsamości Gdyni – skomentowała dr inż. arch. Izabela Burda z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, członkini sądu konkursowego.

Nagroda główna przypadła warszawskiej pracowni SMOL Architekt. Autorzy koncepcji – Tomasz Smol i Edyta Smol – zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

Wizja nowej koncepcji zagospodarowania molo Południowego według zwycięzców konkursu, mat. SMOL Architekci
Wizja nowej koncepcji zagospodarowania molo Południowego według zwycięzców konkursu, mat. SMOL Architekt

W zwycięskiej pracy podstawowym elementem budującym założenie przestrzenne jest nadziemna promenada usytuowana wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończona tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie.

– Wybraliśmy w zgodnym głosowaniu pracę, która naszym zdaniem najdokładniej odpowiadała na problemy sformułowane w regulaminowych pytaniach i zagadnieniach. Przede wszystkim priorytetowo traktowała kwestie istnienia zabytkowej osi komunikacyjnej, poza tym ucieleśniała pomysł stworzenia dobrego i dogodnego widoku na morze w różne strony poprzez zaprojektowanie specjalnej kładki spacerowej, ponadto przewidywała wielofunkcyjność tych przestrzeni, które pozostają pod kładką, rozumiejąc potrzeby miasta, takie jak na przykład organizacja różnego rodzaju imprez – skomentowała zwycięską koncepcję Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystyką i marynistycznymi detalami, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.

Drugie miejsce zdobyła koncepcja stworzona wspólnie przez: Dominika Sędzickiego, Jarosława Bąkowskiego, Aleksandra Bielawskiego, Michała Lubasa, Maję Karoń i Natalię Gruchałę.

Druga nagroda - koncepcja autorstwa zespołu Dominik Sędzicki, Jarosław Bąkowski, Aleksander Bielawski, Michał Lubas, Maja Karoń i Natalia Gruchała
Druga nagroda – koncepcja autorstwa zespołu: Dominik Sędzicki, Jarosław Bąkowski, Aleksander Bielawski, Michał Lubas, Maja Karoń i Natalia Gruchała

Trzecie miejsce przyznano zespołowi, w którego skład weszli: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska.

Trzecia nagroda - koncepcja autorstwa zespołu w składzie: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska
Trzecia nagroda – koncepcja autorstwa zespołu w składzie: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska

Wyróżnienia uzyskały prace autorstwa:

  • Jakuba Bladowskiego, Roberta Juchnevica (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k. / Designbotic sp. z o.o.), Kacpra Radziszewskiego (Designbotic sp. z o.o.), Anny Modrzejewskiej, Ady Kowalskiej, Anny Czech (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k.),
  • Jakuba Lipskiego, opracowanie: Jerzego Wiercińskiego, Grzegorza Kulki, Julii Lipskiej,
  • Marka Bystronia.


Szczegółowe informacje na temat złożonych prac, w tym uzasadnienia werdyktu i opinie sądu konkursowego o nagrodzonych i wyróżnionych projektach będą dostępne na stronie internetowej www.gdynia.pl/konkurs-pirs.

Zwycięskie i wyróżnione projekty będzie można obejrzeć w ramach pokonkursowej wystawy w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30). Prace będą tam prezentowane od 14 grudnia 2021 roku do 16 stycznia 2022 roku.

  • ikonaOpublikowano: 10.12.2021 15:41
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.12.2021 23:18
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze