Videocasty

Gdynia Filmowa 2023: Allan Starski

Foyer Teatru Muzycznego, na krzesłach siedzi kobieta i meżczyzna, rozmawiają. Na środku przezroczysty stolik, w tle niebieska dekoracja z napisem

Allan Starski (na zdj. w środku) to tegoroczny laureat Platynowych Lwów na 48. FPFF w Gdyni, słynny polski scenograf, który sięgał po Oscara - jest naszym kolejnym gościem w studio „Gdynia Filmowa”, fot. Dominika Sobiech

Festiwal za nami, ale gwiazdy nigdy nie gasną. Chwilę po wielkiej, sobotniej gali wręczenia nagród 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni znów zapraszamy do śledzenia naszego studio „Gdynia Filmowa”. Tym bardziej, że tym razem odwiedził je jeden z najwybitniejszych gości tegorocznej edycji – polski laureat Oscara – Allan Starski. Światowej sławy scenograf odebrał Platynowe Lwy za całokształt swojej twórczości, a my pytamy go o przemyślenia związane z obecnością w Gdyni.


Za co kochamy filmowy świat? Za możliwość przeniesienia się w czasie i rzeczywistości, za wykreowanie światów, których nigdy nie byłoby nam dane zobaczyć – i choć fabuła to podstawa, to każdy dobry film jest składową wielu elementów. W tym scenografii, bo to ona pozwala, albo i nie, przeżyć historię z ekranu po swojemu. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w swojej historii widział już wielu świetnych scenografów i scenografki, wielu z nich w Gdyni nagradzano, części z nich fundując prawdziwą „trampolinę” do kariery.

Mówiąc o polskich gwiazdach scenografii, jego nazwisko to pozycja obowiązkowa wśród największych – Allan Starski. Artysta z kilkudziesięcioletnim dorobkiem u boku czołowych polskich i światowych reżyserów. Tworzył filmowe światy u boku Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland i... Stevena Spielberga. Sięgał po marzenie praktycznie każdego członka ekipy filmowej na świecie – prestiżowego Oscara. Pracował przy produkcjach, które na stałe zapisały się w historii współczesnego kina. Dziś jest na etapie swojego życia, w którym zwalnia tempo i częściej podsumowuje to, czego dokonał. Na dowód – Platynowe Lwy. To właśnie Allan Starski jest tegorocznym laureatem wyjątkowej nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zarezerwowanej dla wybitnych postaci polskiej kinematografii.

Słynny polski scenograf spędził ten wrześniowy tydzień w Gdyni, a my skorzystaliśmy z okazji, aby zaprosić go do naszego specjalnego, festiwalowego studio „Gdynia Filmowa”.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów w „miejskim” studio – zarejestrowanych jeszcze w czasie festiwalowego tygodnia.

Nasze studio działa w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Studio prowadzi Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony Gdyni Filmowej!



Allan Starski


Allan Starski (z prawej) i Magdalena Śliżewska z Gdynia.pl (z lewej), fot. Dominika Sobiech
Allan Starski (z prawej) i Magdalena Śliżewska z Gdynia.pl (z lewej), fot. Dominika Sobiech

Scenograf. Urodzony 1 stycznia 1943 w Warszawie. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej ASP. Rok później rozpoczął zdobywanie doświadczenia w branży filmowej jako dekorator wnętrz do zrealizowanego w autentycznej scenerii huty „Warszawa” filmu psychologicznego Bohdana Poręby „Prawdzie w oczy”. W 1973 roku zadebiutował scenografią do „Chłopców” w reżyserii Ryszarda Bera, a już trzy lata później nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą, przygotowując scenografię do „Smugi cienia”. Od tamtej pory przyczyniał się do powstawania najważniejszych dzieł Wajdy, zajmując się scenerią m.in. „Człowieka z marmuru”, „Człowieka z żelaza” i „Dantona”. W 1979 roku wraz z Marią Osiecką-Kuminek stworzył scenografię do filmu „Panny z Wilka”, za którą zostali nagrodzeni podczas FPFF w Gdańsku.


Współpracował z wieloma reżyserami polskimi i światowymi, m.in. z Agnieszką Holland (scenografia do „Europa Europa”), Krzysztofem Kieślowskim („Bez końca”), Jerzym Stuhrem („Historie miłosne”), Peterem Webberem („Hannibal Rising’), Stijnem Coninxem („Daens”).

Laureat wielu prestiżowych nagród, wśród których najważniejszą jest Oscar za scenografię do filmu Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Trzykrotnie wyróżniony Orłem za realizacje do filmów: „Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda), „Pokłosie” (reż. Władysław Pasikowski) oraz „Pianista” (reż. Roman Polański), który zapewnił mu także francuską nagrodę filmową – Cezara.

Jest również autorem scenografii do sztuk scenicznych i telewizyjnych. Do najsłynniejszych jego realizacji należą nagrodzone na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej projekty do spektakli telewizyjnych „Wujaszek Wania” (reż. Aleksander Bardini), „Czarownice z Salem” (reż. Zygmunt Hübner) czy do wystawianego przez Teatr Powszechny w Warszawie przedstawienia „Rozmowy z katem” (reż. Andrzej Wajda). Twórca scenografii stanowiącej oprawę uroczystości Europejskiej Akademii Filmowej w 2006 roku. Prowadzi międzynarodowe warsztaty filmowe i master classes dotyczące scenografii filmowej. Autor cenionej wśród adeptów zawodów filmowych książki „Scenografia”.

W ostatnich latach projektował scenografie do filmów „Rana” (reż. Fatih Akin) i prezentowanego na FPFF w Gdyni 2019 „Ukryta gra” (reż. Łukasz Kośmicki) z Billem Pullmanem w roli głównej.
W 2013 roku scenografa odznaczono Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej”. Rok później został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dnia 11 kwietnia 2015 na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę Allana Starskiego w Alei Gwiazd. Od 2007 roku członek Zarządu Głównego SFP. Członek PAF, Europejskiej Akademii Filmowej i Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych uhonorowany Platynowymi Lwami – wyjątkową nagrodą dla wybitnych ludzi polskiej kinematografii w hołdzie dla całokształtu pracy twórczej.

Biogram pochodzi ze strony www.festiwalgdynia.pl

  • ikonaOpublikowano: 25.09.2023 11:16
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także