Videocasty

Gdynia Filmowa 2023: Andrzej Pągowski

Studio telewizyjne, błękitne tło, dwa fotele, rozmawiają kobieta i mężczyzna, stolik na środku, sprzęt filmowy

Andrzej Pągowski (z prawej) to kolejny gość festiwalowego studio „Gdynia Filmowa”, fot. Dominika Sobiech

Czy plakat filmowy kiedyś spodobał się wam na tyle, że postanowiliście obejrzeć go w kinie? Jeśli tak i jeśli wydarzyło się to w Polsce, to jest duża szansa, że jego autorem był Andrzej Pągowski. Legenda filmowego plakatu, której prace pojawiały się m.in. w słynnym nowojorskim Metropolitan Museum of Modern Art, to stały gość Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Andrzej Pągowski pojawił się też w naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa”.


Mówisz: „plakat, myślisz: „Pągowski”. To on projektował ilustracje, która zachęcały ze ścian kin i citylightów do zobaczenia chociażby słynnego „Amatora” Kieślowskiego, filmów Wajdy, Polańskiego czy Milosa Formana. Tworzył obrazy, które mówią więcej i niosą przekaz, niekoniecznie epatując skomplikowanymi kompozycjami, ale z naciskiem na symbole i kreatywność – bo czasami wystarczy minimalizm i wyczucie klimatu.

Andrzeja Pągowskiego możemy z pełną odpowiedzialnością nazwać żywym symbolem polskiej szkoły plakatu filmowego. Nawet nieświadomi widzowie, którzy regularnie zaglądają do kin z pewnością natknęli się kiedyś na jego dzieła reklamujące filmy największych polskich twórców. Tym bardziej powinni kojarzyć go bywalcy gdyńskich Festiwali Polskich Filmów Fabularnych: raz – ze względu na festiwalowe plakaty (44. edycja w 2019 roku), dwa – ze regularną względu na aktywność artysty podczas trwania filmowego święta. Najczęściej z konkretnego powodu, na przykład prezentując tematyczne wystawy związane z własną twórczością. Tak jest też i w tym roku, bo podczas wrześniowego festiwalu w Gdyni goście mieli okazję podziwiać ekspozycję „Morgenstern na nowo” - artysta na nowo zinterpretował plakaty filmowe do dzieł słynnego polskiego reżysera.

Jego kolejną obecność w Gdyni postanowiliśmy wykorzystać jako okazję do zaproszenia do naszego specjalnego, festiwalowego studio – „Gdynia Filmowa”. Andrzej Pągowski jest kolejnym gościem studio, które realizowaliśmy podczas trwania tegorocznego, 48. FPFF w Gdyni.

Przypomnijmy, że to nasza propozycja dla tych, którzy Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni chcą żyć także poza bezpośrednim udziałem w pokazach, spotkaniach z twórcami i wydarzeniach towarzyszących, a nawet – po jego zakończeniu. Emocje po rozdaniu nagród powoli opadają, a my zachęcamy, wzorem poprzedniej edycji, do śledzenia rozmów zarejestrowanych w „miejskim” studio.

Studio działało w przestrzeni wspomnianego wcześniej Teatru Muzycznego – jednej z głównych „aren” festiwalu. Rozmowy z gośćmi prowadziła Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl, oficjalnego serwisu internetowego miasta Gdynia. Zachęcamy do codziennego zaglądania na łamy portalu oraz na oficjalny miejski kanał na YouTube, gdzie regularnie będziemy publikować kolejne odsłony „Gdyni Filmowej!



Zobacz więcej z Gdyni Filmowej


Gdzie znaleźć więcej ciekawych rozmów o tym, co dzieje się na tegorocznym festiwalu w Gdyni? Warto odświeżyć wcześniejsze odsłony tegorocznego studio Gdyni Filmowej, aby wysłuchać różnych reprezentantów środowiska filmowego i dowiedzieć się więcej nie tylko o filmach znajdujących się w konkursowych selekcjach, ale i całej otoczce wydarzenia.

Przypominamy już opublikowane rozmowy ze studio w Teatrze Muzycznym:



Andrzej Pągowski


Andrzej Pągowski mówi do mikrofonu, siedzi w fotelu, błękitne tło
Andrzej Pągowski, fot. Dominika Sobiech

Urodzony w 1953 roku. Absolwent Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1300 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce.


Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej - polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej.

Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, w tym kilkunastu najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz kilku nagród głównych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

Jego prace znajdują się w najsławniejszych muzeach świata, m.in. w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Art w Tokio. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach. Wśród przygotowywanych przez niego prac znajdują się m.in. plakaty do filmów czołowych reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajda, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego, Marka Koterskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Jerzego Kawalerowicza, Miloša Formana czy Roberta Altmana.

Andrzej Pągowski ponadto od lat walczy o istnienie plakatu artystycznego do filmów powstających w Polsce. Jest autorem zapisu w ustawie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej dotyczącego obowiązku projektowania plakatów artystycznych do filmów współfinansowanych przez PISF (niezależnie od plakatów zdjęciowych, komercyjnych zamawianych przez dystrybutorów).

Opracowano na podstawie informacji ze strony www.festiwalgdynia.pl

  • ikonaOpublikowano: 28.09.2023 15:21
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także