Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Dobrze wydane pieniądze i maseczki

Bulwar w Gdyni w czasie pandemii // fot. Paweł Kukla

Bulwar w Gdyni w czasie pandemii // fot. Paweł Kukla

21.04.2020 r.

Od tygodnia w Gdyni najbardziej potrzebującym mieszkańcom wydawane są maseczki ochronne. Do rąk gdynian trafiło już 12 tys. osłon na nos i usta o wartości ponad 50 tys. złotych. Z myślą o wsparciu lokalnych firm, miasto zamówiło je w Zakładach Odzieżowych „Wybrzeże” Spółdzielnia Inwalidów. 

- W ramach akcji „Maseczki dla potrzebujących” w ciągu zaledwie kilku dni wydaliśmy już ponad 50 tysięcy złotych na zakup 12 tysięcy maseczek uszytych w gdyńskich Zakładach Odzieżowych „Wybrzeże” Spółdzielnia Inwalidów - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia - Cieszy nas fakt, że jednocześnie mogliśmy wesprzeć lokalną firmę i potrzebujących mieszkańców Gdyni.


Przypominamy, że osoby, które nie mogą sobie same poradzić ze zdobyciem maseczki lub wyjściem z domu, mogą ten fakt zgłosić pod numer telefonu 574 875 460, czynnym w dni robocze w godzinach od 10 do 17.

Potrzebującym maski dowożą wolontariusze z Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka" oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Noszenie maseczki nie zabezpiecza stuprocentowo przed zakażeniem, ale z pewnością ogranicza ryzyko zarażenia się, ryzyko rozprzetrzeniania się wirusa - informuje Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. - Wielu gdynian już dawno zaopatrzyło się w stosowny sprzęt. Ci, którzy tego nie zrobili, a z powodu choroby, niepełnosprawności, czy innych czynników nie są w stanie zabezpieczyć sobie maseczek, otrzymają takie maseczki od miasta.

Gdynia od początku epidemii natychmiastowo reaguje na zgłaszane miastu potrzeby, np. szpitali, do których decyzją prezydenta trafiły środki finansowe wspierające walkę z wirusem Covid-19 i płyny dezynfekujące, albo hospicjum, które wyposażono w niezbędne tam, podobne środki ochrony osobistej. 

Jednocześnie pamiętajmy, że maseczka czy chustka na twarzy nic nie dadzą, jeśli zapomnimy o pozostałych zasadach bezpieczeństwa: częstej dezynfekcji rąk, unikaniu skupisk ludzkich i zachowywaniu odpowiedniej odległości.